Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Yaz Kur'an Kursları açılışına katıldı - Son Dakika
Güncel

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Yaz Kur'an Kursları açılışına katıldı

- Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Yaz Kur'an Kursları açılışına katıldı "Erbaş: "Çocuklarımızın hem fiziksel hem de ruhsal ve duygusal gelişimleri için üzerimize düşen sorumlulukların farkında olmaya ve onları gerçekleştirmeye mecburuz" Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr.

06.07.2021 14:21  Güncelleme: 15:31
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

- Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Yaz Kur'an Kursları açılışına katıldı

"Erbaş: "Çocuklarımızın hem fiziksel hem de ruhsal ve duygusal gelişimleri için üzerimize düşen sorumlulukların farkında olmaya ve onları gerçekleştirmeye mecburuz"

ANKARA - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş," Çocuklarımızın hem fiziksel hem de ruhsal ve duygusal gelişimleri için üzerimize düşen sorumlulukların farkında olmaya ve onları gerçekleştirmeye mecburuz. Bu sebeple onların kariyer gelişimlerinin yanı sıra maddi ve manevi yönden de yetişmelerini sağlayacak fırsatlar sunmalı ve imkanlar hazırlamalıyız. Bu hafta itibariyle çocuklarımız, ülkemizin her köşesinde camilerimizi şenlendirecekler. Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim ile tanışacak, onu okumayı öğrenecekler. Körpe dimağlarını hakikat membaı Kur'an'la besleyecekler ve tertemiz fıtratlarını ilelebet Kur'an'la koruyacaklardır inşallah" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Yaz Kur'an Kursları Açılış Programı"na katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonunda gerçekleşen programa; Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, ve davetliler katıldı.

Çocuklarımızın hem fiziksel hem de ruhsal ve duygusal gelişimleri için ailelere düşen sorumluluklar olduğunu söyleyen Erbaş," Bu sebeple onların kariyer gelişimlerinin yanı sıra maddi ve manevi yönden de yetişmelerini sağlayacak fırsatlar sunmalı ve imkanlar hazırlamalıyız. Bu hafta itibariyle çocuklarımız, ülkemizin her köşesinde camilerimizi şenlendirecekler. Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim ile tanışacak, onu okumayı öğrenecekler. Körpe dimağlarını hakikat membaı Kur'an'la besleyecekler ve tertemiz fıtratlarını ilelebet Kur'an'la koruyacaklardır inşallah" dedi.

Yaz Kur'an Kurslarının önemli fırsat olduğuna dikkat çeken Erbaş, "Kur'an kursları, çocuklarımıza karşı söz konusu sorumluluklarımızı yerine getirme noktasında bizlere sunulmuş büyük bir fırsattır. Yaz Kur'an kursları, doğru dini bilginin doğru bir yöntemle çocuklarımıza aktarıldığı ve ülkemizin en ücra köylerinden en büyük şehirlerine kadar her çocuğun kolaylıkla ulaşabildiği kıymetli bir imkandır. Zira ülkemizin her köşesinde yer alan doğal birer mektep olarak, bu imkana en güzel mekan olan camilerimizin kapıları, çocuklarımız için ardına kadar açıktır. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bizler, üzerimize düşen sorumluluğun ve omuzlarımızdaki yükün farkındayız. Bu yüzden tertemiz bir fıtratla dünyaya gelen her bir çocuğumuzun kendisiyle, Rabbiyle, ailesiyle, toplumla, çevreyle barışık ve sorumluluk sahibi bireyler olarak yetişmelerinin gayreti içerisindeyiz "diye konuştu.

Çocukların yaz Kur'an Kurslarında sıkılmadan vakit geçirebileceğini söyleyen Erbaş, "Elbette çocuklarımızın tatil döneminde olduklarının farkındayız. Bu yüzden bütün ders materyallerimizi, motivasyon merkezli bir yaklaşımla, çocuklarımızın seviyesini, ilgisini, beklentisini, yaşını, yeteneğini, bilgisini dikkate alarak hazırlandı. Böylece çocuklarımız hem yeni şeyler öğrenecekler hem de daha önce temel olarak öğrendikleri bilgilerini test edip yanlışları varsa düzelterek eksiklerini tamamlayacaklardır" ifadelerini kullandı.

Salgın sürecinden çocukların da olumsuz etkilendiğini kaydeden Erbaş, "İçinde bulunduğumuz zorlu salgın süreci sebebiyle çocuklarımız bir yıldan fazla bir süre yüz yüze eğitim imkanından uzak kaldılar. Biliyoruz ki okullar, çocuklar için sadece bir öğretim yuvası değildir. Aynı zamanda, onların sosyalleşmesi, zihinsel ve duygusal gelişimleri için de önemli bir fonksiyon icra etmektedir. Nitekim çocukların gerek sosyalleşme, gerekse zihinsel ve duygusal gelişmeleri bağlamında fiziksel aktivitelerin yeri yadsınamaz Dolayısıyla okuldan ve akranlarından uzaklaşmalarına sebep olan salgın sürecinin çocuklar için hiç de kolay olmadığın ifade etmek isterim. Bu doğrultuda sevgi, ilgi, oyun ve bilgi düzleminde yürüteceğimiz bir eğitim programıyla yaz Kur'an kurslarımız, yavrularımızın sıkılmalarına mahal vermeden bu zor süreci sağlıklı bir şekilde atlatmalarını da sağlayacaktır" dedi.

Yaz Kur'an kurslarında çocukların, bir yandan temel dini bilgileri, ibadetleri ve ahlaki değerleri öğrenerek ruhlarına hakikat tohumları ekeceğini diğer yandan da cami ve cemaat kültürüyle tanışarak hayatlarının temel değerlerini inşa edeceklerini söyleyen Erbaş," Birliği, beraberliği, yardımlaşmayı, kardeşliği, saygıyı, sevgiyi, dürüstlüğü, paylaşma ve dayanışma ahlakını bizzat yaşayarak öğreneceklerdir. Bizler de bu imkanı sağlayarak onlara değerli bir miras bırakmış olacağız. Göz aydınlığı yavrularımızın yüce dinimiz İslam'ı, kitabımız Kur'an'ı, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)'i ve onun ahlakını öğrenmelerini sağlamanın sevincini yaşayacağız" ifadelerini kullandı.

"Çocuklarımızın hem fiziksel hem de ruhsal ve duygusal gelişimleri için üzerimize düşen sorumlulukların farkında olmaya ve onları gerçekleştirmeye mecburuz" diyen Erbaş" Bu sebeple onların kariyer gelişimlerinin yanı sıra maddi ve manevi yönden de yetişmelerini sağlayacak fırsatlar sunmalı ve imkanlar hazırlamalıyız. Zira çocuklarımızın; dinini, tarihini, toplumunu, medeniyetini tanıması ve daha iyi bir gelecek inşa etmeleri için bu bir zorunluluktur. Bu yüzden çocuklarımızı maddi-manevi her yönden yetiştirmenin ve geleceğe en iyi şekilde hazırlamanın gayreti içerisinde olmalıyız" diye konuştu.

Çocukların cami kültürü ile tanışmasının önemine değinen Erbaş, "Ömür son derece kısa ve hızla tükenmektedir. Bugün var, yarın yokuz. Yokluğumuzda camideki yerimizin boş kalmaması için sahip olduğumuz değerleri henüz yaşarken güzel bir üslupla nesillerimize aktarmamız gerekmektedir. Çocuklar, İslam ahlakının sabır, nezaket, zarafet ve hoşgörü gibi birçok güzel hasletini sizin şahsınızda öğreneceklerdir. Onlara karşı tutum ve davranışlarımızda bu gerçeği asla aklımızdan çıkarmayalım. Çocuklarımızı takdir ve teşvik ederek onların camiye gelmelerine ve camiyi sevmelerine katkı sağlamalıyız. Hocalarımız çocuklara cami adabından mutlaka bahsedeceklerdir. Fakat onlar, yine de her fırsatta koşup oynayacaklar, gülüp eğlenecekler. Tabii ki onlardan bir yetişkin tavrı beklemek doğru değildir. Bırakın, camide neşeli olsunlar. Onları cennet çiçekleri olarak görelim ve yaramazlıklarını sabırla, anlayışla ve sevgiyle karşılayalım. Onlara Peygamber Efendimizin çocuklara davrandığı gibi davranalım" diye konuştu.

Her çocuğun özel olduğunu ve onlara karşı hoşgörülü olunması gerektiğine dikkat çeken Erbaş," Bu noktada onlar için iyi bir örnek olmanın, yapılabilecek en kolay ve etkili eğitim yöntemi olduğunu unutmamalıyız. İslam'a dair anlattığımız ve öğrettiğimiz bütün güzellikleri çocuklarımız bizzat bizim sözlerimizde, davranışlarımızda ve hayatımızda görmelidir" şeklinde konuştu.

Miniklerin okuduğu Kur'an- ı Kerim tilaveti ile başlayan programda 4- 6 yaş Kur'an Kursu öğrencilerin hazırladığı gösteri de izlendi. Ardından çocuk korusu ilahiler seslendirdi ve hadisler seslendirilip şiirler okundu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Yaz Kur\'an Kursları açılışına katıldı
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Yaz Kur'an Kursları açılışına katıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Egemenliğimizden vazgeçmeyeceğiz
  14:00 KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Egemenliğimizden vazgeçmeyeceğiz

  KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Antalya Diplomasi Forumu'nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ta Türkler ve Rumlar olarak iki ayrı millet bulunduğunu ve egemenlik haklarından vazgeçmeyeceklerini belirtti. Tatar, Kıbrıs'ın tekrar bir federal cumhuriyet olma imkanının olmadığını ve 60 yıldır ayrı olan iki halkı tek devlet altında birleştirmenin mümkün olmadığını ifade etti. Ayrıca KKTC'nin kendi devlet olma şartlarını tamamıyla karşıladığını ve Türkiye'nin garantörlüğünün devam etmesi gerektiğini vurguladı.

 • Antalya Kepez'te Yol Kenarında Kadın Cesedi Bulundu
  13:59 Antalya Kepez'te Yol Kenarında Kadın Cesedi Bulundu

  Antalya'nın Kepez ilçesinde, Göksu Mahallesi'nde bir kişi tarafından yol kenarında hareketsiz yatan bir kadın cesedi bulundu. Sağlık ekipleri tarafından yapılan kontrolde kadının hayatını kaybettiği belirlendi. Kimlik çıkmayan ceset, otopsi için Antalya Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Muş'un Varto ilçesinde bir kişi, atının eyerini çaldığı iddiasıyla tartıştığı çocuğu silahla öldürdü
  13:59 Muş'un Varto ilçesinde bir kişi, atının eyerini çaldığı iddiasıyla tartıştığı çocuğu silahla öldürdü

  Yılanlı köyünde yaşayan R.H, atının eyerini çaldığını iddia ettiği Eyüp Ballı ile tartıştı. Tartışmanın büyümesi üzerine R.H, evden getirdiği silahla ateş ederek Ballı'yı öldürdü. Olay yerinde hayatını kaybeden Ballı'nın cansız bedeni, otopsi için Varto Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Gözaltına alınan R.H, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Jandarma ekipleri, köyde güvenlik önlemi aldı.

 • Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması düzenlendi
  13:57 Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması düzenlendi

  Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV), Milli Eğitim Bakanlığı ve Metro Türkiye işbirliğiyle düzenlenen 'Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması'nda birincilik Sarıyer Vehbi Koç Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin oldu. Yarışma, turizm meslek liselerinden mezun olan öğrencilere iş imkanı sağlamak amacıyla hayata geçirilen 'Sektör Yetenek Avında' projesi kapsamında gerçekleştirildi.

 • Düzce Kırım Türkleri Eğitim ve Kültür Merkezi, 23. dönem AK Parti Düzce Milletvekili Celal Erbay'ı ağırladı
  13:54 Düzce Kırım Türkleri Eğitim ve Kültür Merkezi, 23. dönem AK Parti Düzce Milletvekili Celal Erbay'ı ağırladı

  Düzce Kırım Türkleri Eğitim ve Kültür Merkezi, 23. dönem AK Parti Düzce Milletvekili Celal Erbay'ı konuk etti. Erbay, yaptığı konuşmada Türk milletinin artık at sırtından inerek Kaan ile göklere hükmetmeye başladığını belirtti.

 • İsrail'in yardım konvoyuna ateş açması sonucu yaralanan Filistinlilerde kurşun yaraları tespit edildi
  13:53 İsrail'in yardım konvoyuna ateş açması sonucu yaralanan Filistinlilerde kurşun yaraları tespit edildi

  Birleşmiş Milletler (BM) Gazze'de İsrail'in bir yardım konvoyuna ateş açması sonucu yaralanan ve tedavi altına alınan Filistinlilerin çoğunda kurşun yaraları olduğunu açıkladı. BM gözlemcileri Şifa Hastanesi'ni ziyaret ederek tedavi altında olan yaklaşık 200 kişiden bazılarını gördü. Gazze Sağlık Bakanlığı ise İsrailli askerlerin ateş açması sonucu en az 112 Filistinlinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Olayın geniş kapsamlı bir biçimde soruşturulması için pek çok dünya lideri çağrıda bulundu.

 • Bursa 21. Kitap Fuarı Açıldı
  13:53 Bursa 21. Kitap Fuarı Açıldı

  Tüyap Bursa Fuarcılık AŞ tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğinde düzenlenen Bursa 21. Kitap Fuarı'nın açılışı yapıldı. Fuar, Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nde 300'ün üzerinde marka, yayınevi ve sivil toplum kuruluşuna ev sahipliği yapıyor. Fuar kapsamında panel, söyleşi, atölye çalışmaları ve çocuk etkinlikleri gerçekleştirilecek.

 • Cevdet Yılmaz: Jeopolitik Sorunların Çözümü Ticarete ve Ekonomiye Yansır
  13:52 Cevdet Yılmaz: Jeopolitik Sorunların Çözümü Ticarete ve Ekonomiye Yansır

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Ukrayna ve Rusya çatışması için barışçıl bir çözüm bulunabilirse Gazze'deki felakete bir çözüm bulunabilirse Afrika'da istikrar sağlanabilirse bu tarz çeşitli bölgelerdeki bu jeopolitik sorunlar çözülebilirse bunun ticarete ve ekonomiye yansımalarının...

 • Karaman'da 17 şüpheli suçlu yakalandı
  13:51 Karaman'da 17 şüpheli suçlu yakalandı

  Karaman'da yapılan çalışmalarda 7 bin 159 kişi sorgulandı, 17 kişi gözaltına alındı. 11 şüpheli tutuklandı, diğerleri serbest bırakıldı. Operasyonda 4 tabanca, 11 kesici/delici alet, 12 fişek, 181 gram uyuşturucu ve 244 uyuşturucu hap ele geçirildi.


Advertisement