El Halil Camii Katliamı'nı Unutturmak İstemeyen Filistinlilerden 'Namazla Diren' Protestosu - Son Dakika

El Halil Camii Katliamı'nı Unutturmak İstemeyen Filistinlilerden 'Namazla Diren' Protestosu

31.05.2018 18:33
El Halil Camii Katliamı'nı Unutturmak İstemeyen Filistinlilerden 'Namazla Diren' Protestosu

Batı Şeria’da bulunan ve 1994 yılında yaşanan El Halil Camii Katliamı’nda öldürülenleri anmak için Arapça "Namazla diren" yazan kıyafet giyen Filistinli gençler, İsrail güçlerinin camiye girişine izin vermemesi sonucu cami dışında namaz kıldı.

Batı Şeria'da bulunan ve 1994 yılında yaşanan El Halil Camii Katliamı'nda öldürülenleri anmak için Arapça "Namazla diren" yazan kıyafet giyen Filistinli gençler, İsrail güçlerinin camiye girişine izin vermemesi sonucu cami dışında namaz kıldı.

25 Şubat 1994'te Baruch Goldstein adlı bir Yahudi, otomatik silahıyla açtığı ateş sonuncu 29 Filistinliyi öldürmüş, 125'ini de yaralamıştı. Goldstein, olay sonrasında öfkeli kalabalık tarafından linç edilmişti. El Halil Camii Katliamı'nın üzerinden 25 yıl geçti. Bu katliamı lanetlemek ve Filistinlilerin direnişine destek için El Halil gençleri İsrail zulmüne "Namazla diren" kampanyası başlattı. Filistinli gençler her yıl Ramazan ayının 15. günü sırtlarında Arapça "Namazla diren" yazan kıyafet giyiyorlar. Ancak, İsrail askerlerinin bu kıyafetle camiye girişlerine izin vermediği Filistinli gençler, namazlarını caminin dışında kılmak zorunda kaldı.

Direnişle ilgili konuşan Tarık bin Ziyat İzci Kampı Müdürü Macit İsa Ebu Huseyin "Her sene Ramazan ayının 15. günü El Halil civarındaki gençler olarak buraya geliriz. Sırtında 'Namazla diren' yazılı kıyafet giyerek İslam alemine ve bütün dünyaya bu caminin, bizim camimiz olduğunu duyuruyoruz. Caminin etrafına yüz duvar da çekseniz biz bu mescide girecek ve namaz kılacağız, diyoruz" dedi.

Aktivist Reca Amis, "Bu sene 'Namazla diren' hareketini başlatmamızın beşinci senesi. El Halil halkına, El Halil Camisi'nde kılmasını teşvik ediyoruz. Bu şekilde El Halil Katliamı'nda hayatını kaybeden şehitlerimizi anıyoruz. Bu katliamı unutturmuyoruz" ifadelerini kullandı. - EL HALİL

Son dakika haberleri... İsrail askerlerinin öldürdüğü Filistinli çocuk toprağa verildi Son dakika haberleri... İsrail askerlerinin öldürdüğü Filistinli çocuk toprağa verildi İsrail güçleri Batı Şeria'da Filistinli bir genci vurarak öldürdü İsrail güçleri Batı Şeria'da Filistinli bir genci vurarak öldürdü
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel El Halil Camii Katliamı'nı Unutturmak İstemeyen Filistinlilerden 'Namazla Diren' Protestosu - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement