Son Dakika Haberleri: Elmas sezonu açıldı!

Elmas sezonu açıldı!

4 ay önce

Atletizmde 1998 yılında sezonluk GP serisine dönüştürülen Avrupa’nın büyük yarışmalarıyla temeli atılan, daha sonra Golden Lig’e evrilen üst düzey yarışmalar takvimi, 2010’dan bu yana Diamond Lig çatısı altında devam ediyor.

Elmas sezonu açıldı!, System.String[]

Atletizmde 1998 yılında sezonluk GP serisine dönüştürülen Avrupa’nın büyük yarışmalarıyla temeli atılan, daha sonra Golden Lig’e evrilen üst düzey yarışmalar takvimi, 2010’dan bu yana Diamond Lig çatısı altında devam ediyor. Avrupa’daki büyük atletizm yarışlarının öncülüğünde başlayan bu oluşum, Diamond Lig’e dönüştükten sonra dört kıtaya yayılmış ve dört ayı aşan bir periyota programlanmıştı.

IAAF, son yıllarda formatını birkaç kez değiştirdiği Diamond Lig’de hala yayın anlaşmaları konusunda önemli bir aşama kaydedemedi ve bu durum sorun olmaya devam ediyor. Bazı ülkelerdeki kontratların uzun süreli olması, yarışmaların bazı ülkelerde açık, bazılarında şifreli kanallarda yayınlanması, Diamond Lig’in seyirciyi yakalamasına engel oluyor. 2018’de ligin medya raporuna göre 14 etap 161 ülkede toplam 360 milyon seyirciye ulaşabildi. Sezon geneli olarak düşünülürse, rakam pek iç açıcı değil…

Bu yıl 10. sezonuna giren Diamond Lig’de atletler kendi disiplinlerinde altı farklı durakta topladıkları puanlarla ilk sekize girip finale adlarını yazdırmak için uğraşıyor. Birinciye 50 bin dolar ve Diamond Lig sezon kupasının verileceği finaller, yılın en iyilerini Zürih ve Brüksel’de buluşturuyor. 2019 sezonunun sonunda Zürih ayağı 29 Ağustos’ta, Brüksel ayağı ise 6 Eylül’de gerçekleştirilecek. Genelde Dünya Şampiyonası’nın sonrasında tamamlanan takvim, bu yıl Doha’daki şampiyonadan 20 gün önce noktalanacak. Bu da, atletlerin periyotlama ve programlarında önemli farklılıklara yol açabilir. Bu yüzden 2019 sezonunda bazı isimlerin birkaç yarışmayı atlaması olası gözüküyor.

Yine de Tokyo 2020 barajı geçmek için önem arz eden yeni dünya sıralaması sisteminde atletlerin en yüksek katsayılardan birinin Diamond Lig etaplarında dağıtılması, atletleri bu yarışmalara çekmek için bir gerekçe oluşturuyor.

Ramil Doha’da 19.99 ile başladı

Geçen yıl sezon finalinde yarışan yıldız atlet Ramil Guliyev, 2019 sezonun ilk yarışı olan 3 Mayıs’taki Doha GP’sinde sahne aldı. Geçtiğimiz yıl en iyi derecesini ve Türkiye rekorunu Berlin’de 19.76’ya indirerek büyük bir iş başaran Ramil, Doha’da sezonun ilk yarışında 20 saniyenin altında finiş gördü. 28 yaşındaki Guliyev, yarışı 19.99 ile kazanıp sekiz puanı hanesine koydu.

Guliyev, bu sezon 40 yıllık Avrupa rekorunun (Pietro Mennea, 19.72) da peşini bırakmayacak gibi görünüyor.

Doha’nın en dikkat çekici sonuçlarına Caster Semenya ile İsveçli diskçi Daniel Stahl imza attı. IAAF’ın yüksek testosteron yüzünden 8 Mayıs’tan itibaren yarışmasını engellediği Semenya, tartışmalar devam ederken Doha’da sahne aldı ve gösterdiği müthiş performansla CAS’ın kararına cevap verdi. Semenya, 1:54.99’luk derecesiyle tüm zamanlarda Haziran ayının öncesinde 1:55’in altında derece koşabilen ilk atlet olurken, bu yıl koşabilseydi pekala 36 yıllık Kratocvilova rekorunu kırabileceğini de kanıtladı. Yarış sonrası gazetecilere testosteron düşürücü ilaç ve tedavi almayacağını ilan eden Semenya, ‘Hiçbir insan beni koşmaktan alıkoyamaz’ ifadelerini kullandı ve mücadelesini sürdüreceğini ima etti.

İsveçli dünya ikincisi diskçi Daniel Stahl ise seansın başında üst üste yaptığı müthiş atışlarla gündeme geldi. Stahl, 9 yıllık Diamond Lig rekorunu 69.83’ten 70.56’ya taşırken, iki kez 70 metre üzerinde atış yaptı.

Takvimin kalanı nasıl?

Sezonun ilk yarışması olan Doha’nın ardından atletler mayıs ayı içinde Şanghay ve Stockholm’e gidecek. Sonrasında ise sırasıyla Roma, Oslo, Rabat, Stanford, Lozan, Monako, Londra, Birmingham, Paris’in ardından sezon Zürih ve Brüksel’deki finallerle noktalanacak.

Doha’da eylül sonunda yapılacak olan Dünya Şampiyonası için inşa edilen Halife Stadyumu’nda 3 Mayıs Cuma akşamı gerçekleşen ilk etapta Diamond Lig’e dahil branşlar şöyle:

Erkekler: 200 metre, 800 metre, 1500 metre, 3000m su engelli, Sırıkla atlama, Disk atma, Gülle atma

Kadınlar: 200 metre, 800 metre, 3000 metre, 100m engelli, 400m engelli, Uzun atlama, Yüksek atlama

Rakamlarla Diamon Lig (2010-2018)

En fazla Diamond Lig kupası kazanan erkek atlet: Renaud Lavillenie (7)

En fazla Diamond Lig kupası kazanan kadın atletler: Caterine Ibargüen, Sandra Perkovic (6)

En fazla Diamond Lig yarışı kazanan erkek atlet: Renaud Lavillenie (33)

En fazla Diamond Lig yarışı kazanan kadın atlet: Sandra Perkovic (42)

En fazla Diamond Lig yarışmasında puan çıkaran erkek atlet: Renaud Lavillenie (48)

En fazla Diamond Lig yarışmasında puan çıkaran kadın atlet: Sandra Perkovic (50)

En fazla Diamond Lig yarışmasına katılan erkek atlet: Renaud Lavillenie (58)

En fazla Diamond Lig yarışmasına katılan kadın atlet: Blessing Okagbare (67)

En genç Diamond Lig yarışı kazanan isim: Conseslus Kipruto (17 yaş, 7 ay, 12 gün) – Monako 2012

Hazırlayan: Şevket F. ERBAY

Kaynak: EuroSport.com

Haber Yayın Tarihi: 05.05.2019 02:23 

YORUMLAR


Serdar Ortaç, boşandıktan 17 gün sonra Chloe Loughnan ile evlendiğine pişman olduğunu söyledi
Kız çocuklarını istismar eden zanlının üzerinden çıkanlar şoke etti Canlı yayında Cübbeli Ahmet ile İsmail Saymaz arasında gerginlik!