Eminönü'nde Başörtüsüne Özgürlük Eylemi - Son Dakika

Eminönü'nde Başörtüsüne Özgürlük Eylemi

22.09.2013 15:29
Eminönü'nde Başörtüsüne Özgürlük Eylemi

Eminönü Meydanı'nda toplanan Eğitim İlke Sen üyeleri okullarda başörtüsü yasağının kaldırılmasını istedi.

Eminönü Meydanı'nda toplanan Eğitim İlke Sen üyeleri okullarda başörtüsü yasağının kaldırılmasını istedi.

Eğitim İlke Sen üyesi yaklaşık 30 kişilik grup saat 14: 00'da Eminönü Meydanı'nda toplandı. Ellerinde 'Başörtüsüne şartsız, sınırsız özgürlük', 'Ben varsam başörtüm de var' şeklinde pankart ve dövizler bulunan grup 'Başörtüsü özgürlük sancağımızdır' şeklinde sloganlar attı.

Grup adına basın açıklaması yapan Eğitim İlke Sen Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Örs, şunları söyledi:

"Yeni bir eğitim, öğretim yılı daha başörtüsü yasağıyla başladı. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda başörtüsü yasak. Bakanlık geçen yıl çıkardığı yönetmelikle başörtüsünü bir kez daha yasaklamıştı. Okullarda serbest kıyafet uygulamasına geçileceği iddialarıyla çıkartılan yönetmelikle başörtüsünün alenen yasaklandığını gördük. Yasakçılık ve dayatmacılıkla mücadele ettiğini iddia eden AKP hükümeti, iktidarının onuncu yılını başörtüsünü yasaklayan yönetmelikle tamamlamıştı. Başörtüsü yasağının yanı sıra ısrarla sürdürülen ana dilde eğitim yasağını da insanların kimliklerine, varoluşlarına dönük bir saldırı olarak kabul ediyoruz. Başörtüsünü yerel ve küresel angajmanlarının, iktidar hırslarının üzerini örtmek için kullananların aynı zamanda açık bir şekilde başörtüsünü yasakladığı gerçeğiyle artık herkes yüzleşmelidir."

Tekbir getiren grup basın açıklamasının ardından olaysız şekilde dağıldı.

BM (MK) - İstanbul

İSTANBULLU ŞEMSİYELERİYLE ÇIKTI; ANCAK BEKLENEN OLMADI İSTANBULLU ŞEMSİYELERİYLE ÇIKTI; ANCAK BEKLENEN OLMADI Denizin ortasında feribotta korku dolu anlar Denizin ortasında feribotta korku dolu anlar Denizin ortasında feribotta korku dolu anlar Denizin ortasında feribotta korku dolu anlar
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Eminönü'nde Başörtüsüne Özgürlük Eylemi - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement