Emniyet: Can Güvenliklerini Sağlamak İçin Üniversitelileri Yatırdık - Son Dakika

Emniyet: Can Güvenliklerini Sağlamak İçin Üniversitelileri Yatırdık

5 yıl önce

İstanbul Emniyeti'ne saldırı sırasında kaçarak otoparka sığınan üniversiteliler yere yatırılarak ters kelepçelenmişti. Bu görüntüye Emniyet'ten açıklama geldi.

Emniyet: Can Güvenliklerini Sağlamak İçin Üniversitelileri Yatırdık, System.String[]

Gözaltındaki arkadaşlarını beklerken Elif Sultan Kalsen'in İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne saldırısı sırasında kaçarak Vergi Dairesi Başkanlığı'nın otoparkına sığınan üniversiteliler yere yatırılarak ters kelepçelendi.

Polis, kendi çektiği bu fotoğraflar basına yansıyınca "Grubun can güvenliğini sağlamak gayesiyle yere yatırılarak bölgeden uzaklaştırılma konsepti geliştirilerek daha güvenli alanda muhafazaları sağlanmıştır" diye açıklama yaptı.

"SİLAH SESLERİ GELDİ VE..."

Gözaltında 9 saat ters kelepçeli olarak bekletilen gruptan Baransel Ağca, yaşananları şöyle anlattı:

"Emniyet'in önünde İstanbul Üniversitesi'nde gözaltına alınan arkadaşlarımızın çıkışını bekliyorduk. 29 kişiydik. Önce patlama sonra da silah sesleri geldi. Kaçtık. Vergi Dairesi'nden, 'Burası güvenli gelin' dediler. Hepimiz otoparka indik. Mustafa vurulunca içeri taşıdık.

"POLİS KAMERASI KARARDI"

Yaklaşık 40 polis otoparka gelip bizi yere yatırdı ve dövmeye başladı. Bu sırada bir polis kameramanı geldi. Oradaki polislerden biri bağırdı 'kapat' diye. Saçlarımızdan tutup kafamızı kaldırdılar ve fotoğraflar çektiler. 'Kafasını kaldıranı vururuz' diyorlardı. Bu sırada Mustafa yaralı olarak yerde yatıyordu. Kafasına bir şey geçirip vurmaya başladılar. Ayakta zıplatarak merdivenden çıkarttılar. 2.5 saat sonra gözaltı için araç geldi. Haseki Hastanesi'ne sonra da Emniyet Müdürlüğü'ne götürdüler. 9. saatin sonunda kelepçelerimiz çıkartıldı. Gece saat 03.30'da serbest bırakıldık."

"TEK AYAĞIMLA SEKEREK ORADAN ÇIKTIM"

Emniyet'e saldırı sırasında ayağından yaralanan ve ikinci terörist olarak lanse edilen Mustafa Hasan Güneş de olayı, tedavi gördüğü hastanede şöyle aktardı:

"Silahlı eylemi fark edince Maliye Binası'nın otoparkına sığındık. Ben Fikir Kulüpleri Federasyonu üyesiyim dememe rağmen yaralı terörist mantığıyla hareket ettiler. Polislerin elleri, ayakları titriyordu. 'Arkadaşını öldürdük. Bizim arkadaşımız yaralı. Ölürse seni de öldürürüz' dediler. Eylemi kiminle birlikte yaptığımı sordular. Silah sordular. Sırayla üzerimi arayıp dövüyorlardı. Sonra da hastaneye götürdüler. Tek ayağımla sekerek oradan çıktım. Hastanede aynı gece suçsuz olduğum anlaşıldı. Tavırları hemen değişti. Müşteki sıfatıyla ifade verdim." (Kaynak: Hürriyet)

Haber Yayın Tarihi: 03.04.2015 03:05 Son Dakika

Pastane çalışanı, 10 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismardan tutuklandı
Acun'un O Ses Türkiye finalindeki görüntüsü sosyal medyaya damga vurdu SGK; emeklilere, memurlara ve işçilere toplu para iadesi yapacak