Endüstri mühendisinin "çiftlik" hayali devlet desteğiyle gerçekleşti - Son Dakika

Endüstri mühendisinin "çiftlik" hayali devlet desteğiyle gerçekleşti

18.10.2019 11:32

Genç Çiftçi Projesi kapsamında devletten 30 bin lira hibe alarak tavuk çiftliği kuran Endüstri Mühendisi Şevki Oğuzhan Aras, hayalini gerçekleştirdi. Aras, kurduğu bin tavuk kapasiteli çiftlikte ayda 25 bin yumurta üretiyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca yürütülen Genç Çiftçi Projesi kapsamında aldığı 30 bin liralık hibeyle Antalya'da tavuk çiftliği kuran endüstri mühendisi hem kendi iş yerinin sahibi oldu hem de hayalini gerçekleştirdi.

Lise eğitimini Elmalı ilçesinde tamamladıktan sonra Kocaeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü kazanan Şevki Oğuzhan Aras (29), 2013'te mezun oldu. Vatani görevini yaptıktan sonra İstanbul'da tekstil sektöründeki bir işletmede işe başlayan Aras, burada yaklaşık 2 yıl süren mesaisinin ardından memleketine dönmeye karar verdi.

Endüstri mühendisinin

Dedesinden kalma arazi üzerinde tavuk çiftliği kurmak için harekete geçen Aras, yetkililerin de yönlendirmesiyle başvurduğu Genç Çiftçi Projesi kapsamında 2017'de 30 bin lira hibe aldı.

Aras, kurduğu bin tavuk kapasiteli çiftlikte ayda 25 bin yumurta üretiyor.

Endüstri mühendisinin

"İLERİSİ İÇİN DAHA BÜYÜK HEDEFLERİM VAR"

Girişimci Aras, İstanbul'da çalışırken binalar ve araçlar arasında adeta boğulduğunu hissettiğini söyledi. Aras, yaşadığı koşuşturmacanın kendisine göre olmadığını düşünerek mesleğini bırakmaya karar verdiğini ve tavuk çiftliğini kurduğunu anlattı.

Endüstri mühendisinin

İlerisi için büyük hedefleri olduğunu belirten Aras, şunları kaydetti:

"İlk etapta 2 bin tavuğa, sonra 3 bin tavuk sayısına çıkmayı planlıyorum. Yumurtaları çevre il ve ilçelerdeki anlaşmalı marketlere satıyorum. Bir taraftan kendi işimin patronu olmanın sevincini bir taraftan da doğayla, hayvanlarla iç içe olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Ufku görmenin önemini burada anlıyorsunuz. Karşıdaki dağı görmenin, bir meyveyi dalından koparıp yemenin daha önemli, daha lezzetli olduğunu anlıyorsunuz. Burada, dalından o meyveyi kopardığınız zaman, yumurtayı tavuktan aldığınız zaman tadını daha fazla alıyorsunuz. Mühendisliği bırakıp geldiğim için hiç pişman olmadım. Maliyetimi, kazancımı kendim belirliyorum. Kendim uğraşıp, kendim kazanıyorum. İşimi severek yapıyorum. Bu ülkenin mühendise olduğu kadar çiftçiye de ihtiyacı var."

Endüstri mühendisinin çiftlik hayali devlet desteğiyle gerçekleşti
Endüstri mühendisinin çiftlik hayali devlet desteğiyle gerçekleşti
Endüstri mühendisinin çiftlik hayali devlet desteğiyle gerçekleşti
Endüstri mühendisinin çiftlik hayali devlet desteğiyle gerçekleşti
Endüstri mühendisinin çiftlik hayali devlet desteğiyle gerçekleşti
Endüstri mühendisinin çiftlik hayali devlet desteğiyle gerçekleşti

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Endüstri mühendisinin 'çiftlik' hayali devlet desteğiyle gerçekleşti - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

Son Dakika! Merkez Bankası, politika faizini yüzde 18'e indirdi 14:21 Son Dakika! Merkez Bankası, politika faizini yüzde 18'e indirdi Bakan Mustafa Varank'tan, kendi fotoğrafına photoshop yapan kullanıcıya cevap: Belli ki daha çok yolun var 14:14 Bakan Mustafa Varank'tan, kendi fotoğrafına photoshop yapan kullanıcıya cevap: Belli ki daha çok yolun var Bolusporlu futbolcular ormana uçtu, kütük parçası sayesinde devrilmekten son anda kurtuldular 14:11 Bolusporlu futbolcular ormana uçtu, kütük parçası sayesinde devrilmekten son anda kurtuldular
Şaşırtıcı gelişme! İflası konuşulan Çinli Evergrande'nin hisseleri, yönetimin aldığı yeni kararla yüzde 30 değer kazandı 13:46 Şaşırtıcı gelişme! İflası konuşulan Çinli Evergrande'nin hisseleri, yönetimin aldığı yeni kararla yüzde 30 değer kazandı Evlilik hazırlığı yapan galerici, doktor sevgilisi tarafından tuzağa düşürüldü! Silah zoruyla taciz edip 260 bin liralık senet imzalattılar 12:59 Evlilik hazırlığı yapan galerici, doktor sevgilisi tarafından tuzağa düşürüldü! Silah zoruyla taciz edip 260 bin liralık senet imzalattılar Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan Cevher makamında şehit edilirken kaçan koruması dahil 8 polis, açığa alındı 12:49 Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan Cevher makamında şehit edilirken kaçan koruması dahil 8 polis, açığa alındı
Tarlada soğan 80 kuruştan alıcı bulurken, üretici masrafları karşılayamıyor 12:05 Tarlada soğan 80 kuruştan alıcı bulurken, üretici masrafları karşılayamıyor Kentte yetişmez denilen Antep fıstığını üreterek ilke imza attı 11:52 Kentte yetişmez denilen Antep fıstığını üreterek ilke imza attı
Advertisement