Endüstriyel Kontrol Sistemleri Siber Güvenlik Konferansı - Son Dakika

Endüstriyel Kontrol Sistemleri Siber Güvenlik Konferansı

13.11.2019 12:02
Endüstriyel Kontrol Sistemleri Siber Güvenlik Konferansı, System.String[]

EnergySec US Kurucu Başkanı Patrick Miller, dünyada endüstriyel kontrol sistemlerinde siber güvenliğin her geçen gün önem kazandığını belirterek, "Endüstriyel kontrol sistemlerinde direnç önemli, savunma sistemi saldırılar devam ederken bile çalışmak zorunda.

EnergySec US Kurucu Başkanı Patrick Miller, dünyada endüstriyel kontrol sistemlerinde siber güvenliğin her geçen gün önem kazandığını belirterek, "Endüstriyel kontrol sistemlerinde direnç önemli, savunma sistemi saldırılar devam ederken bile çalışmak zorunda." dedi.

Miller, Biznet Bilişim'in gerçekleştirdiği Endüstriyel Kontrol Sistemleri Siber Güvenlik Konferansı'nda, kötü niyetli "hacker"lara karşı savunma sistemlerinin her zaman hazır olması gerektiğini söyledi.

Artık endüstriyel sistemlerin tamamıyla dijital platforma geçtiğine aktaran Miller, Google, Facebook gibi dev firmaları örnek göstererek, veri kullanımının önemine dikkati çekti.

Miller, endüstriyel sistemlerde hızlı ve anlık reaksiyonun önemli olduğunu, her bir sistemin izole olarak korunması gerektiğini belirtti.

Endüstriyel kontrol sistemlerini eski kalelere benzeten Miller, "Önlerinde açık alanları ve tek bir giriş noktaları vardır. Bu yüzden sisteme tek bir giriş olmalı. Ayrıca sistem internete açıksa, bu saldırıya adeta bir davettir. Ara yüzü korumak için sistemde bireysel hesaplarımız olamaz." diye konuştu.

Miller, yarının sorunlarının geçmişteki çözümlerle aşılamayacağına işaret ederek, "Endüstriyel kontrol sistemlerinde direnç önemli, savunma sistemi saldırılar devam ederken bile çalışmak zorunda." değerlendirmesinde bulundu.

Siber savaşlar yaygınlaşıyor

Biznet Genel Müdür Yardımcısı Hakan Terzioğlu da dünyada siber savaşların giderek yaygınlaştığını belirtti.

Saudi Aramco'ya yönelik drone saldırısını anımsatan Terzioğlu, " İran'daki nükleer tesise yapılan saldırı da bir örnek. Bu örneklerin sayısını çok daha artırabiliriz. Dünyada bu iş artık siber savaşlara doğru gitmeye başlıyor." dedi.

Terzioğlu, son dönemde dünyada endüstriyel kontrol sistemlerinin güvenliğine yönelik daha fazla farkındalık oluştuğuna dikkati çekerek, Türkiye'nin de bu alanda bir an önce dünya ile aynı seviyeye gelmesi gerektiğini söyledi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Endüstriyel Kontrol Sistemleri Siber Güvenlik Konferansı - Son Dakika Ekonomi


Son Dakika

Kısıtlamaya uymayan kardeşler terör estirdi: 3 polis yaralı Ellen Page transeksüel olduğunu açıkladı, Elliot ismini aldı Emre Bol'dan Diagne'yle ilgili çirkin yorum: Ülkesinde timsah yiyordu, Türkiye'de topçu oldu Yeni pozlarını paylaşan Hadise'ye beğeni üstüne beğeni yağdı Koronadan daha tehlikeli! Biyoteröristler, virüsler üzerinde çalışan biyologların bilgisayarlarına saldırı gerçekleştirebilir "Millet İttifakı'nın çatı adayı kim olsun?" anketinde ilk iki sırada İmamoğlu ve Yavaş var Yasak aşkın ortaya çıkmaması için ölen sevgilisini giydirip kapı önüne bıraktı Müge Anlı dehşete düştü! Anne, 6 aylık bebeğini tandırda diğerini de boğarak öldürdü