Endüstriyel Kontrol Sistemleri Siber Güvenlik Konferansı - Son Dakika

Endüstriyel Kontrol Sistemleri Siber Güvenlik Konferansı

13.11.2019 12:02
Endüstriyel Kontrol Sistemleri Siber Güvenlik Konferansı, System.String[]

EnergySec US Kurucu Başkanı Patrick Miller, dünyada endüstriyel kontrol sistemlerinde siber güvenliğin her geçen gün önem kazandığını belirterek, "Endüstriyel kontrol sistemlerinde direnç önemli, savunma sistemi saldırılar devam ederken bile çalışmak zorunda.

EnergySec US Kurucu Başkanı Patrick Miller, dünyada endüstriyel kontrol sistemlerinde siber güvenliğin her geçen gün önem kazandığını belirterek, "Endüstriyel kontrol sistemlerinde direnç önemli, savunma sistemi saldırılar devam ederken bile çalışmak zorunda." dedi.

Miller, Biznet Bilişim'in gerçekleştirdiği Endüstriyel Kontrol Sistemleri Siber Güvenlik Konferansı'nda, kötü niyetli "hacker"lara karşı savunma sistemlerinin her zaman hazır olması gerektiğini söyledi.

Artık endüstriyel sistemlerin tamamıyla dijital platforma geçtiğine aktaran Miller, Google, Facebook gibi dev firmaları örnek göstererek, veri kullanımının önemine dikkati çekti.

Miller, endüstriyel sistemlerde hızlı ve anlık reaksiyonun önemli olduğunu, her bir sistemin izole olarak korunması gerektiğini belirtti.

Endüstriyel kontrol sistemlerini eski kalelere benzeten Miller, "Önlerinde açık alanları ve tek bir giriş noktaları vardır. Bu yüzden sisteme tek bir giriş olmalı. Ayrıca sistem internete açıksa, bu saldırıya adeta bir davettir. Ara yüzü korumak için sistemde bireysel hesaplarımız olamaz." diye konuştu.

Miller, yarının sorunlarının geçmişteki çözümlerle aşılamayacağına işaret ederek, "Endüstriyel kontrol sistemlerinde direnç önemli, savunma sistemi saldırılar devam ederken bile çalışmak zorunda." değerlendirmesinde bulundu.

Siber savaşlar yaygınlaşıyor

Biznet Genel Müdür Yardımcısı Hakan Terzioğlu da dünyada siber savaşların giderek yaygınlaştığını belirtti.

Saudi Aramco'ya yönelik drone saldırısını anımsatan Terzioğlu, " İran'daki nükleer tesise yapılan saldırı da bir örnek. Bu örneklerin sayısını çok daha artırabiliriz. Dünyada bu iş artık siber savaşlara doğru gitmeye başlıyor." dedi.

Terzioğlu, son dönemde dünyada endüstriyel kontrol sistemlerinin güvenliğine yönelik daha fazla farkındalık oluştuğuna dikkati çekerek, Türkiye'nin de bu alanda bir an önce dünya ile aynı seviyeye gelmesi gerektiğini söyledi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Endüstriyel Kontrol Sistemleri Siber Güvenlik Konferansı - Son Dakika Ekonomi


Son Dakika

Güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı 501 liradan işlem görüyor Son Dakika! Mesut Yılmaz'ın vefatıyla ilgili hastaneden ilk açıklama: Yaklaşık 2 yıldır kanser tedavisi görüyordu Dolar 8,34 ile rekor tazeledi Fransa'yı kana bulayan Tunuslu mültecinin ilk görüntüsü ortaya çıktı Azerbaycan, 25 sivilin öldüğü Berde'nin intikamını alıyor: Sivilleri vuran 'Smerç' SİHA'larla imha edildi Kanser tedavisi gören sunucu Dilay Kemer hayatını kaybetti Aşk yaşadıkları konuşulan Hilal Altınbilek ve Gurur Aydoğan aynı eve girerken yakalandı Nice'te 3 kişiyi bıçaklayarak öldüren saldırgan İtalya'dan belge alarak Fransa'ya gelmiş