Son Dakika Haberleri: Erdoğan: Uçağın Rusya Uçağı Olduğunu Bilsek Belki Daha Farklı Uyarırdık

Erdoğan: Uçağın Rusya Uçağı Olduğunu Bilsek Belki Daha Farklı Uyarırdık

4 yıl önce

Dha DIŞ HABER – -Cumhurbaşkanı Erdoğan France 24 televizyonuna konuştu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan France 24 televizyonuna açıklamalarda bulundu.

Erdoğan: Uçağın Rusya Uçağı Olduğunu Bilsek Belki Daha Farklı Uyarırdık, System.String[]
Dha DIŞ HABER – 

- Cumhurbaşkanı Erdoğan France 24 televizyonuna konuştuCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan France 24 televizyonuna açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Birbirimizle konuşmak zorundayız, ne olduğunu anlamalıyız, Olaydan sonra Sayın Putin'i aradım şu saate kadar maalesef bana dönmedi" dedi.

France 24 televizyonu açıklamaları şu şekilde verdi:

"Bir Rus savaş uçağının Türkiye tarafından düşürülmesinden bu yana iki ülke diplomatik olarak 'soğuk' bir süreç yaşıyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ortalığı sakinleştirmek istiyor. Ankara ve Moskova ciddi bir diplomatik kriz yaşarken France 24 televizyonuna verdiği demeçte Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya'ya barış eli uzattı. Cumhurbaşkanlığı külliyesinde verilen röportajda Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Rusya ile gerginlik istemiyoruz' dedi. Yaşanan olayın bir "Casus Belli" olmadığını France 24 kameralarına söyleyen Recep Tayyip Erdoğan bu olaydan ötürü özür dilemedi. Türkiye Cumhurbaşkanına göre Türk ordusu memleketin hava sahasını korumak ile görevli, bu görevini de hava sahasına giren uçağı düşürerek yerine getirdi, olayın gerçekleştirildiği sırada uçağın kimliğinin belli olmadığını, bir Rus uçağı olduğunu bilinmesi durumunda değişik davranabileceklerini belirtti."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, uçağın Türk hava sahasını 5 dakika boyunca ve yapılan tüm uyarılara rağmen ihlal ettiğini söyledi. Erdoğan, "Elimizde tüm radar döneleri ve ses kayıtları var, Ruslar bu döneleri incelemeli, gerçek olmayan deklarasyonları kabul etmemiz mümkün değil" dedi.

Rusya'daki Türk Büyükelçiliğinin önünde yaşanan olayların kendisini üzdüğünü söyleyen Recep Tayyip Erdoğan, "Böyle olayların Ankara'daki Rus Büyükelçiliği önünde olmasına asla müsaade etmeyiz" diye konuştu.

"Türkiye IŞİD ve teröristlere karşı toleranslı davranıyor" ifadelerine üzüldüğünü söyleyen Recep Tayyip Erdoğan "Bu Türkiye'ye hakarettir" dedi.

Rusların ve Türklerin bu konudaki görüşlerinin birbirinin aksi olduğunu ifade eden France 24 televizyonu Rusya'nın Başer Esad yönetiminin arkasında durduğunu oysa Türkiye'nin Esad'ın gitmesi için uğraştığını yazdı.

Erdoğan röportajda "Kimse sınırlarımızın IŞİD'e açık olduğunu söyleyemez" dedi. Erdoğan "Rusya ve İran Esad rejimini destekliyorlar, DAESH ile uluslararası koalisyon savaşıyor" diye konuştu. Erdoğan, Türkiye'nin içindeki ve dışındaki tüm terörist odakları ile savaşacaklarını vurguladı. - Z
Haber Yayın Tarihi : 26.11.2015 10:31 Kaynak: DHAGenç Kadın, Evine Gittiği Kadın ve Arkadaşı Tarafından Dövülüp, Parası Çalındı Game Of Thrones'ta Arya Stark'ın Bekaretini Kaybetme Sahnesi Tepki Çekti Buket Aydın'ın Görevden Alındığı İddiasına Kanal D'den Açıklama