Fredericks, Ioc'deki Görevinden Çekildi - Son Dakika

Fredericks, Ioc'deki Görevinden Çekildi

07.03.2017 15:42
Fredericks, Ioc'deki Görevinden Çekildi, System.String[]

Rüşvet iddiasına adı karışan Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Üyesi Frank Fredericks, 2024 Olimpiyatları Değerlendirme Komisyonu başkanlığı görevinden ayrıldı.

Rüşvet iddiasına adı karışan Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Üyesi Frank Fredericks, 2024 Olimpiyatları Değerlendirme Komisyonu başkanlığı görevinden ayrıldı.

Fransız Le Monde gazetesinin ortaya attığı rüşvet iddiasını reddeden ve aklanmak için IOC Etik Kurulunun konuya ilişkin soruşturma başlatmasını talep eden Fredericks, 2004'ten bu yana çeşitli pozisyonlarda görev aldığı IOC'deki 2024 Olimpiyatları Değerlendirme Komisyonu başkanlığı görevini bıraktı.

"Enfes iş çıkaran Los Angeles ve Paris'in adaylık sürecinde dikkatlerinin dağılmamasını istiyorum." ifadesini kullanan eski Namibyalı atlet, 2024 Olimpiyatları'nın ev sahibini belirleyecek oylamaya da katılmayacağı belirtti.

Hem 1992 Barcelona, hem de 1996 Atlanta Olimpiyatları'nda 100 ve 200 metrede ikişer gümüş madalya kazanan, 200 metrede dünya şampiyonluğu bulunan Fredericks, başkanlığını yaptığı IOC Değerlendirme Komisyonu üyeleriyle 2024 Olimpiyatları'nı düzenlemeye aday ABD'nin Los Angeles ve Fransa'nın Paris kentlerini, teftiş için ziyaret edecekti.

Le Monde gazetesi, eski Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) Başkanı Lamine Diack'ın oğlu Papa Massata Diack'ın, 2016 Olimpiyatları'nın ev sahipliğinin Brezilya'ya verildiği 2 Ekim 2009'da, Fredericks'le bağlantılı bir şirketin hesabına 299 bin 300 dolar para yatırdığını öne sürmüştü.

Başta atletizm olmak üzere Rus sporuna yaptırımlar uygulanmasının yolunu açan Dünya Dopingle Mücadele Ajansının (WADA) görevlendirdiği bağımsız komisyonun ilk raporundan sonra IAAF Etik Kurulu, IAAF'in pazarlama bölümünün eski yöneticisi Papa Massata Diack, eski Rusya Atletizm Federasyonu Başkanı (ARAF) Başkanı Valentin Balakhnichev ve eski Rus antrenör Alexey Melnikov'a ömür boyu, IAAF'in dopingle mücadele komisyonunun eski başkanı Gabriel Dolle'a ise 5 yıl men cezası vermişti.

Fredericks, Ioc'deki Görevinden Çekildi

Kaynak: AA

Son Dakika Spor Fredericks, Ioc'deki Görevinden Çekildi - Son Dakika Spor


YORUMLAR

Son Dakika

ABD'de "tamamen aşılanmış" kişiler için kılavuz yayınlandı! Maske ve mesafe kalkıyor Survivor'a damga vuran kavga sonrası ünlüler takımından iki isim, adaya veda edebilir Eintracht Frankfurt, Ali Akman ile sözleşme imzaladı Rasim Öztekin'in kalp krizi geçirmeden 20 dakika önce yapımcı Birol Güven'e mesaj attığı ortaya çıktı Son Dakika: Oyuncu Rasim Öztekin hayatını kaybetti Son Dakika! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan yaz tatili açıklaması: Okullar 2 Temmuz'a kadar açık Baba 10 yaşındaki çocuğunu boğarak öldürdü, polisi arayıp 'Birini öldürdüm' dedi İngiltere, 90 adetlik F-35 savaş uçağı alımını iptal etti