Son Dakika Haberleri: Gaziantep Üniversitesi; Suriye'nin El Bab, Azez ve Afrin bölgelerinde 3 fakülte kuruyor

Gaziantep Üniversitesi; Suriye'nin El Bab, Azez ve Afrin bölgelerinde 3 fakülte kuruyor

11 gün önce

Cumhurbaşkanı Kararı ile Gaziantep Üniversitesi'ne bağlı olmak üzere Suriye El Bab'da İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Azez'de İslami İlimler Fakültesi ve Afrin'de Eğitim Fakültesi kurulması kararı verildi.

Bugünkü Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı Kararı ile Gaziantep Üniversitesi Suriye'de 3 ayrı fakülte kuruyor. El Bab, Azez ve Afrinde kurulacak fakülteler sırasıyla İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (El Bab), İslami İlimler Fakültesi (Azez) ve Eğitim Fakültesi (Afrin) olacak.

Karar 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu'nun ek 30'uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun ek 39'uncu maddeleri gereğince verildi.

CUMHURBAŞKANI KARARIYLA KURULACAK

2809 sayılı Kanun'un ek 30'uncu maddesi üniversitelerin yeni fakülteler veya enstitüler kurmasını düzenliyor.

2547 sayılı Kanun'un ek 39'uncu maddesinde ise " Türkiye'deki Devlet üniversiteleri, Cumhurbaşkanı(1) kararıyla yurtdışında akademik birimler ve bu kapsamda ihtiyaç duyulan sosyal tesisler kurabilir. Bu maddenin uygulanmasıyla ilgili usul ve esaslar Cumhurbaşkanı(2) tarafından çıkarılan yönetmelikle belirlenir" deniyor.

Gaziantep Üniversitesi; Suriye'nin El Bab, Azez ve Afrin bölgelerinde 3 fakülte kuruyor
Haber Yayın Tarihi: 04.10.2019 07:52 Vergi cezalarında uzlaşmayla indirim
Avusturya'da aşırı sağcı siyasetçi, "Türklere vatandaşlık verilmemeli" çağrısında bulundu Katar, Türkiye'nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı'na destek verdi