Son Dakika Haberleri: Gezginler Kuzey Kutbu'na Doğru Yola Çıktı!

Gezginler Kuzey Kutbu'na Doğru Yola Çıktı!

3 yıl önce

KUZEY KUTBU 90 DERECE gezisi, yüzyıllardır kutup kâşiflerinin sonsuz beyazlığı aşmak için verdiği mücadeleyi ve boylamların birleşerek tek bir noktaya dönüşmesinin heyecanını bir kez daha yaşatacak.

Gezginler Kuzey Kutbu'na Doğru Yola Çıktı!, System.String[]


Türkiye'den ilk kez bir gezgin grubu, Kuzey Kutbu için yola çıktı!

Faruk Pekin liderliğindeki 7 kişilik FEST grubu, Arktik dünyayı tanımak, Kuzey Kutbu'na ayak basmak için yollara düştü. Gerçekte foklar, balinalar, morslar, kutup kuşları, ayılar kısacası tüm canlılar kısa yaz günlerinde yeni gıdalar için yollarda…

FEST Gezginlerinin Moskova'dan başlayan yolculuğu, Rusya'nın kuzey limanlarından Murmansk'a uçarak devam etti. Murmansk Limanı'ndan "Zaferin 50. Yılı" adlı nükleer buzkıran gemisine binen ekip Barents Denizi sularında kuzeye doğru ilerliyor. Ardından Franz Josef Toprakları, sonra ver elini Kuzey Kutbu.

Adını SSCB'nin II. Dünya Savaşı'ndaki zaferinden alan "Zaferin 50. Yılı" (50 Let Pobedy), Arktika sınıfı nükleer bir buzkıran ve 2016'ya kadar da türünün en büyük örneğiydi. Uzunluğu 160 m, genişliği 30 m olan gemi, 5 m kalınlığa kadar olan buzları kırabiliyor ve saatte yaklaşık 40 km hız yapıyor.

14-27 Haziran tarihleri arasında, kırılgan vahşi dünyanın son nazik yerlerine yapılacak bu doğa serüveni; jeologların, ornitologların, deniz biyologlarının ve buzul uzmanlarının verdikleri seminerlerle tam bir elektronik detoks ortamında devam ediyor.

Haber Yayın Tarihi: 16.06.2017 01:52 Kaynak: BültenlerArkasından tuvalet kağıdı sarkan kadının videosu olay oldu
"Nasıl çektirmek istersiniz?" sorusunu duyunca fotoğrafçıyı kurşuna dizdi ABD Başkanı Donald Trump: Erdoğan ile arkadaş olduk