Grönland'da misyonerlik yapan Hans Egede'nin heykeline "sömürgeci" tepkisi - Son Dakika

Grönland'da misyonerlik yapan Hans Egede'nin heykeline "sömürgeci" tepkisi

ABD'de siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu ölümünün ardından birçok ülkede geçmişteki sömürgecilerin heykellerine yönelik yapılan saldırılar, Danimarka'ya da sıçradı.

ABD'de siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu ölümünün ardından birçok ülkede geçmişteki sömürgecilerin heykellerine yönelik yapılan saldırılar, Danimarka'ya da sıçradı.

Grönland'da 1700'lü yıllarda yaptığı misyonerlik çalışmalarıyla bilinen Danimarkalı-Norveçli misyoner Hans Egede'nin, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da "Mermer Kilise" olarak da bilinen Frederik Kilisesi'ndeki heykeline, kırmızı renkte sömürge karşıtı "decolonize" (Koloniye bağımsızlığını ver) mesajı yazıldı.

Kopenhag polisi, salı günü sabaha karşı gerçekleşen olayı, Grönland'ın yayın organlarından Sermitsiaq.ag'ye doğrularken olayın Vandalizm olarak soruşturulacağını bildirdi.

Egede'nin heykelinin müzeye gönderilmesi talebi

1686-1758'de yaşayan Hans Egede'nin Grönland'ın başkenti Nuuk'taki heykeline de önceki günlerde "decolonize" yazısı yazılarak, tahrip edilmişti.

Danimarka Parlamentosunda iki sandalyeyle temsil edilen Grönland'ın, Siumut partili parlamenteri Aki-Matilda Höegh-Dam, Hans Egede'nin heykelinin Nuuk'taki meydandan kaldırılarak müzeye gönderilmesi talebinde bulunmuştu.

Öte yandan 1879'da Grönland'da doğan Danimarkalı Kuzey Kutbu kaşifi Knud Rasmussen'in Danimarka'nın Hundested kasabasındaki büstünün de kırmızı boyayla boyandığı haberleri, ülke basınında yer almıştı.

ABD'de siyahi George Floyd'un polis tarafından gözaltına alınırken hayatını kaybetmesinin ardından ırkçılık karşıtı protestolar, ülkeye ve daha sonra farklı ülkelere yayılmış, sömürge ve kölecilik dönemlerinden tarihi kişilerin heykellerinin kamusal alanlardan kaldırılması birçok ülkede gündeme gelmişti.

Son Dakika

11:22 Türkiye maske ve koruyucu giysi ihracatından 573 milyon dolar kazandı 10:50 3 haftalık kızını boğarak öldüren vicdansız anneden garip ifade: Uyurken üzerine yatmış olabilirim 10:36 Turgut Şelalesi'nin mesire alanına dışarıdan yiyecek getiren yerli turistlerin aracını haritaya çevirdiler 09:58 Korona bulgularını sıradan hastalık sanıp ağrı kesiciyle geçiştirenler virüsün bulaşmasına sebep oluyor 09:34 Bunalıma giren bir çocuk babası, 9. kattan atlayarak intihar etti 09:32 Dört kadın bir oldu, tartıştıkları adamı yol ortasında evire çevire dövdü 09:30 En İyi Erkek Şarkıcı ödülünü alan Mabel Matiz'in ödül konuşması eksik yayınlandı 09:21 Bursalı usta, yaptığı hat kalemlerini tanesi 175 liradan dünyaya satıyor 09:09 Oltayla bile balık tutulamayan çayda çıplak elle balık tutuyor 08:21 Altın Kelebek'te En İyi Erkek Oyuncu ile En İyi Kadın Oyuncu ödülleri sahiplerini buldu 08:18 Hobi olarak yetiştirmeye başladığı çarkıfelek meyvelerinin kilosunu 100 liradan satıyor 08:18 Güzel spiker Şansın Tokyay, kendisini takip ettiği gerekçesiyle komşusundan şikayetçi oldu 20:01 İngiliz model Demi Rose'un kırmızı mayolu pozu beğeni rekoru kırdı 17:44 Hercai'nin yıldızı Ebru Şahin, bikinili pozlarıyla nefes kesti 16:44 Vaka sayısı arttığı için Bakan Koca'nın uyardığı Gaziantep'te düğünlerde kolluk kuvvetleri görev alacak