Güney Afrika'da 2 milyon yıllık insansı kafatası bulundu - Son Dakika
BBC

Güney Afrika'da 2 milyon yıllık insansı kafatası bulundu

10.11.2020 14:37
Güney Afrika'da 2 milyon yıllık insansı kafatası bulundu, System.String[]

Güney Afrika'da yapılan kazılarda, 2 milyon yıllık bir insansı kafatası bulundu. Kafatasını bulan Avustralyalı araştırmacılar, bunun insan evrimine daha fazla ışık tutabileceğini belirtiyor.

Araştırmacılar kafatasının Paranthropus robustus türünden bir erkeğe ait olduğunu söylüyor. Paranthropus robustus, modern insanların doğrudan atası olduğu düşünülen Homo erectus'a akraba bir tür. İki türün aynı zaman diliminde yaşadıkları, fakat Paranthropus robustus'un soyunun daha erken tükendiği belirtiliyor.

"ÇOK NADİR BİR FOSİL BULDUK"

Melbourne'deki La Trobe Üniversitesi'nden Dr. Angeline Leece, bu keşfin heyecan verici olduğunu belirterek "Şimdiye kadar sadece tek diş fosilleri vardı. Çok nadir bir fosil bulduk ve çok şanlıyız" dedi. Araştırmacılar fosil parçalarını, 2018'deki kazılarında Johannesburg'un kuzeyindeki Drimolen arkeoloji sahasında buldu.

Güney Afrika'da 2 milyon yıllık insansı kafatası bulundu

ANALİZ EDİLİYOR

Kafatasının çıkarıldığı noktanın birkaç metre yakınında 2015'te aynı döneme ait bir Homo erectus fosili bulunmuştu. Bu fosilin bir çocuğa ait olduğu açıklanmıştı. Uzmanların bu süre içinde fosilin parçalarını birleştirdiği ve analiz ettiği belirtiliyor.

"NADİR BİR ÖRNEĞİ TEMSİL EDİYOR"

Araştırmanın sonuçları bilim dergisi "Nature, Ecology and Evolution"da yayımlandı. Güney Afrika'da bu dönemde birbiriyle rekabet halinde olan üç hominini türünün aynı anda yaşadığı düşünülüyor. Araştırma ekibinden Jesse Martin buldukları kafatasının "insan soyunun mikro evrimine ilişkin nadir bir örneğini temsil ettiğini" söyledi.

Paranthropus robustus'ların büyük beyin ve küçük dişleri olan Homo erectus'ların aksine büyük dişleri ve küçük beyinleri vardı. Paranthropus robustus'ların daha çok yumru kökler ve ağaç kabuklarıyla beslendiği düşünülüyor. Dr. Leece, Paranthropus robustus'ların zamanla evrimleşerek ısırma ve çiğneme kabiliyetlerinin artmış olabileceğini söyledi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BESİN KAYNAKLARINI AZALTTI

Bilim insanları iklim değişikliği sonucu daha yağışlı havaların bu türün besin kaynaklarını azaltmış olabileceği olasılığına dikkat çekti. Daha küçük dişleri olan Homo erectus'ların ise hem bitki hem de et yedikleri düşünülüyor.

Dr. Leece, "Birbirinden çok farklı bu iki tür, farklı evrimsel deneyleri temsil ediyor. Sonunda bizim türümüz kazandı. Fosil kayıtları, iki milyon yıl önce Paranthropus robustus türünün Homo erectus'tan daha yaygın olduğunu gösteriyor" dedi.

Güney Afrika'da 2 milyon yıllık insansı kafatası bulundu

Son Dakika Dünya Güney Afrika'da 2 milyon yıllık insansı kafatası bulundu - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR (6)
  • nazan: 2 gun once neyse 2 milyon hatta 2 milyar yil oncede ayniydi Allah in yaratisinda degisiklik bulamazsin insanlari kolelestirmek sinif ayrimi yapmak adina evrim teorisi masali uydurdular insan iyi isler yaparsa meleklesir kotu isler yaoarsa seytanlasir Cevap Yaz 2 1 Yayından Kaldır
  • M.E.: Burun deliği çok büyük bu br hayvan ve maymun cinsi olması yüksek ihtimal insan dışında tüm canlıların büyüklü küçüklü şekilli türleri mevcuttur. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

ABD'de koronavirüs aşısı yaptıran bir kişi, saatler sonra hayatını kaybetti Dünya gündeminden düşmeyen Türk İHA'ları şimdi de Netflix belgeselinde Minareye Türk bayrağı asmaya çıkan gencin intihar ettiği sanılınca ekipler alarma geçti Kırmızı Oda dizisinin Kumru'su Aslıhan Gürbüz, çiftçi oldu Yaşadığı hastalık sonrası 46 kiloya düşen Seren Serengil'in tedavisi sonuç verdi Türkiye'de insanlar doğduğu kentte yaşasaydı en kalabalık il Şanlıurfa olacaktı Birçok dizide oynayan Ercan Yalçıntaş sahte içkiden hayatını kaybetti Wanda bu kez zafer kazandı! Cinsel ilişki kaseti nedeniyle tazminat ödeyecekler