Güney Kore Ulusal Meclisi, İçişleri Bakanı'nın görevden alınmasına karar verdi - Son Dakika
Güncel

Güney Kore Ulusal Meclisi, İçişleri Bakanı'nın görevden alınmasına karar verdi

Güney Kore Ulusal Meclisi, İçişleri Bakanı\'nın görevden alınmasına karar verdi

Güney Kore Ulusal Meclisi, İçişleri Bakanı Lee Sang-min'in 29 Ekim 2022'de Itaewon bölgesinde yaşanan ve 159 kişinin hayatını kaybettiği izdihamla ilgili sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle görevden alınması yönünde karar aldı.

08.02.2023 15:51  Güncelleme: 15:58

Güney Kore Ulusal Meclisi, İçişleri Bakanı Lee Sang-min'in 29 Ekim 2022'de Itaewon bölgesinde yaşanan ve 159 kişinin hayatını kaybettiği izdihamla ilgili sorumluluğu bulunduğu gerekçesiyle görevden alınması yönünde karar aldı.

Yonhap'ın haberine göre, Ulusal Meclis'te, İçişleri Bakanı Lee Sang-min'in görevden alınıp alınmamasına ilişkin oylama yapıldı.

Oylamada İçişleri Bakanı'nın görevden alınmasına 179 milletvekili lehte, 109 milletvekili aleyhte oy kullandı.

Oylamada 5 oy ise geçersiz sayıldı.

Buna göre Meclis, Lee'nin görevden alınması kararı almış oldu.

Yasaya göre, Bakan'ın görevden alınması için asıl yetki Anayasa Mahkemesinde bulunuyor.

Bu nedenle görevden alınması kararı verilen Bakan, Mahkeme'de yargılanacak.

Mahkeme, 180 gün içerisinde Lee'nin görevden alınıp alınmayacağına dair nihai kararını verecek.

Bakan Lee yaptığı açıklamada, "Anayasa Mahkemesinin görevden alma davasını sadakatle kabul ederek İçişleri ve Güvenlik Bakanlığını normalleştirmek için elimden geleni yapacağım." ifadelerini kullandı.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol'ün ofisinden yapılan açıklamada, görevden alma kararı "utanç" olarak nitelendirildi.

Açıklamada, "Bu, parlamentarizmin terk edilmesidir. Karar, parlamento tarihine bir utanç olarak geçecektir." ifadeleri kullanıldı.

Polis soruşturmasında, İçişleri Bakanlığı, Seul yönetimi veya ulusal polis teşkilatından hiçbir yetkilinin ölümcül olaydan sorumlu tutulamayacağı, bu kurumların izdiham kontrol görevleri nedeniyle yasal olarak sorumlu olmadığı sonucuna varmıştı.

Hükümet ve yönetimdeki Demokratik Parti, izdiham olayında Lee'nin herhangi bir yasayı veya anayasayı ihlal etmediğini ileri sürüyor.

Daha önce de devlet başkanları Roh Moo-hyun ve Park Geun-hye, Ulusal Meclis tarafından sırasıyla 2004 ve 2016'da görevden alınmış, Anayasa Mahkemesi, Roh'un görevden alınmasını reddetmiş ancak Park'ın kararını onaylayarak görevden almıştı.

Itaewon'da Cadılar Bayramı izdihamı

Seul'ün merkezindeki Itaewon bölgesinde 29 Ekim 2022'de yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı tahmin edilen Cadılar Bayramı kutlamasında büyük bir kalabalığın 4 metre enindeki sokağa aniden doluşmasıyla izdiham yaşanmıştı.

İzdihamda, 159 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi yaralanmıştı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Güney Kore Ulusal Meclisi, İçişleri Bakanı'nın görevden alınmasına karar verdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement