Son Dakika Haberleri: Hayatlarının İkinci Baharını Okuyarak Geçirecekler - Ankara

Hayatlarının İkinci Baharını Okuyarak Geçirecekler - Ankara

12 ay önce

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan Okuryazarlık Seferberliği çağrısından sonra kurslara kayıt yaptıranlar, hayatlarının ikinci baharında okuma yazma öğreniyor.

AYŞE ŞENSOY BOZTEPE - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan Okuryazarlık Seferberliği çağrısından sonra kurslara kayıt yaptıranlar, hayatlarının ikinci baharında okuma yazma öğreniyor.

Çeşitli nedenlerden dolayı okuma yazma öğrenemeyen çoğunluğu kadınlardan oluşan 40 yaşın üzerindeki 150 kursiyer, Altındağ Halk Eğitim Merkezindeki kurslarını başarıyla tamamlayıp, diplomalarını alacakları günü heyecanla bekliyor.

Halk Eğitim Merkezinde kursiyerlerle bir araya gelen Altındağ Kaymakamı Erol Karaömeroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Okuryazarlık Seferberliği çağrısıyla bu yıl 700 kişinin kurslara başvurduğunu söyledi.

Açılan 76 kursta eğitimlere başlandığını belirten Karaömeroğlu, "Kursiyerlerimizin birinci ve ikinci kademe kurslarını tamamladığında aldıkları belgeler ilkokul diploması yerine geçiyor. Bazı kadın kursiyerlerimiz açıktan ortaokul ve liseyi de okuyor. Şu ana kadar bu kurslara katılan 20 kişi üniversite mezunu bile oldu." dedi.

Karaömeroğlu, cesaret ve azimlerinden dolayı teşekkür ettiği kursiyerlerin, diplomalarını aldıktan sonra gazete ve kitap okumaya devam etmeleri gerektiğini söyledi.

"Kendi işimi kurmak istiyorum"

Kursa katılan 54 yaşındaki Emine Kazak, okuma ve yazmayı öğrendiği için çok mutlu olduğunu vurguladı.

Artık istediği yazıları ve şiirleri okuyabildiğine dikkati çeken Kazak, "Bir taraftan okuma yazma öğrenirken bir taraftan da dikiş kursuna gidiyorum. İki yerden de diplomamı alıp, konfeksiyon üzerine kendi işimi kurmayı istiyorum. Artık dışarıda kimseye muhtaç olmadan ihtiyaçlarımı karşılamak istiyorum." dedi.

Yaşadığı bir rahatsızlık nedeniyle konuşma yetisini kaybeden, bu nedenle duyduklarına işaret dili ile cevap verebilen engelli Hatice İşler de okula gitmeyi çok istediğini fakat ailesinin göndermediğini anlattı.

Konuşamamasının öğrenmeye engel olmadığını düşünerek kursa katılmaya karar verdiğini aktaran İşler, "Gündüzleri kursta hocalarımız, akşamları da evde oğlum bana okuma yazma öğretiyor. Oğlumun desteğinden dolayı çok mutluyum. Bize bu imkanı sunduğu için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşine çok teşekkür ederim." ifadelerini kullandı.

"Artık bineceğim otobüsü bulabiliyorum"

Okuma yazma bilmediği için hayatı boyunca zorluklar çeken Sekine Acep ise okuma yazma öğrenmekle hayatının kolaylaştığına işaret ederek şunları kaydetti:

"Bir yere gideceğimde bineceğim otobüsleri, durakları okuyamıyordum. Arkadaşlarıma, kendi yaşımdaki kişilere soramazdım, utanırdım. Benden yaşça büyüklerime soruyordum. Çok üzülüyordum. Ama şimdi okuyabiliyorum. Artık bineceğim otobüsü kendim bulabiliyorum. İstediğim yere rahatça gidip işlerimi halledebiliyorum. Her şeyden önce Sayın Cumhurbaşkanımıza ve eşine çok teşekkür ederiz. Allah razı olsun."Avrupa'nın En Büyük Beyaz Eşya Üreticilerinden İtalyan Candy Hoover Group Artık Çinlilerin İbrahim Tatlıses'in Vefat Eden Annesi Son Yolculuğuna Uğurlandı

Kadın Kuaförü Görünümlü Kürtaj Merkezine Baskın! İçeriden Çıkanlar Kan Dondurdu