Hizbullah'ın İha'sı Görücüye Çıkıyor - Son Dakika

Hizbullah'ın İha'sı Görücüye Çıkıyor

16.08.2013 12:35
Hizbullah'ın İha'sı Görücüye Çıkıyor

Hizbullah'ın, “Mirsad 1” adındaki insansız hava aracını tanıtması bekleniyor

Lübnan'daki Hizbullah örgütünün, 2006'da İsrail ile girdiği ve "Temmuz Savaşı" adını verdiği savaşın yıldönümünde, tamamen kendisi tarafından üretildiğini belirttiği "Mirsad 1" (gözetleyici/tarayıcı) adlı insansız hava aracını (İHA) bugün tanıtması bekleniyor.

Örgüte yakın kaynaklar, bugün tanıtılması planlanan Mirsad 1'in, Hizbullah'ın mühendisleri tarafından üretildiğini belirterek, aracın keşif yapma özelliğinın yanı sıra yerdeki hedefleri vurma kapasitesine de sahip olduğunu dile getirdi.

İnsansız hava aracının, deniz seviyesi üzerinde azami uçuş irtifasının 5 bin metre olduğunu ifade eden örgüte yakın kaynaklar, aracın 30 kilograma kadar silah taşıyabildiğini kaydetti.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah'ın bugün 2006 Temmuz ayında İsrail ile girdiği savaş sırasında tanınan ve simgeleşen Ayta eş- Şab beldesinde düzenlenecek törende dev ekranlardan yayınlanacak bir konuşma yapması bekleniyor.

"Mirsad 1" adlı insansız hava aracı ise Hizbullah'ın İsrail'le girdiği savaşın ardından, Cebel Lübnan ilindeki Safi dağının eteğinde, savaş sırasında ele geçirilen mühimmat ve diğer malzemeleri sergilemek amacıyla inşa ettiği Malita anıtında sergilenecek.

BM verilerine göre, 2006 Temmuz ayında Hizbullah ile İsrail arasında meydana gelen savaşta İsrail, çoğu sivil bin 200 Lübnanlıyı, Hizbullah ise Lübnan toprakları içinde çoğu asker 160 İsrailliyi öldürmüştü. - Beyrut

Kaynak: AA
Blinken İsrail Dışişleri Bakanı Cohen ile ikili ve bölgesel konuları görüştü Blinken İsrail Dışişleri Bakanı Cohen ile ikili ve bölgesel konuları görüştü Esed rejimi, İsrail'in Şam'a hava saldırısı düzenlediğini iddia etti Esed rejimi, İsrail'in Şam'a hava saldırısı düzenlediğini iddia etti İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan, 'Filistin Toprak Günü' dolayısıyla Filistin'e destek açıklaması İslam İşbirliği Teşkilatı'ndan, 'Filistin Toprak Günü' dolayısıyla Filistin'e destek açıklaması

Son Dakika Güncel Hizbullah'ın İha'sı Görücüye Çıkıyor - Son Dakika


Advertisement