Hollanda'dan şakayık fidesi getirerek 7 yıl önce Yozgat'a ektiler! Şimdi siparişlere yetişemiyor - Son Dakika

Hollanda'dan şakayık fidesi getirerek 7 yıl önce Yozgat'a ektiler! Şimdi siparişlere yetişemiyor

05.06.2021 17:51

Hollanda'da uzun yıllar çiçek üretiminde çalışan 2 kardeş, 7 yıl önce fidelerini getirerek Yozgat'taki köylerinde toprakla buluşturdukları şakayıktan yüksek verim aldı. Ürünlerini yurdun dört bir yanına ulaştıran kardeşler, şimdi siparişlere yetişemediklerini belirttiler.

Bülent Höke (59) ve kardeşi Murat Höke (49), Hollanda'dan 2014 yılında getirdikleri 14 bin şakayık fidesini Sarıkaya ilçesine bağlı Toprakpınar köyündeki 6 dekarlık alana dikti. Bozkır arazilerde üçüncü yıldan itibaren verim almaya başlayan Höke kardeşler, büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanından gelen siparişleri karşılamaya çalışıyor.

7 yıl önce Hollanda'dan şakayık fidesi getirip Yozgat'ta eken kardeşler, şimdi siparişlere yetişemiyor

"FİYATI GÜZEL, ÇİFTÇİLERE TAVSİYE EDİYORUZ"

Murat Höke, verimden çok memnun olduklarını belirterek, "Fiyatı da güzel. Çiftçilere tavsiye edeceğimiz bir ürün. Pancara, buğdaya göre verimi ve geliri çok iyi. 6 dekarlık alanda yetiştirilen şakayık, 60 dekar pancar üretiminden kat kat karlı." dedi.

7 yıl önce Hollanda'dan şakayık fidesi getirip Yozgat'ta eken kardeşler, şimdi siparişlere yetişemiyor

"PAZAR SIKINTISI YOK, İŞÇİ SIKINTISI VAR"

Pazar sıkıntısının olmadığını ancak işçi sıkıntısı yaşadıklarını anlatan Höke, "Kestiğimiz çiçekleri soğuk hava deposuna alıyoruz. Sipariş geldikçe de koli yapıp otobüslerle veya sipariş yüksek olursa kendi aracımızla teslim ediyoruz." diye konuştu.

Şakayık çiçeklerinin Yozgat yöresine uyum sağladığını dile getiren Höke, "Şakayık soğukta yetişen bir ürün. Kışın kar yağarsa o yıl daha güçlü oluyor. Fiyatlar Hollanda'da daha pahalı, 1,5-2 Avro'ya satılıyor. Biz burada 7-8 liradan satıyoruz. Bu yıl pandemiden dolayı Hollanda'dan çiçek getiremedikleri için bize talep daha fazla oldu." ifadelerini kullandı.

7 yıl önce Hollanda'dan şakayık fidesi getirip Yozgat'ta eken kardeşler, şimdi siparişlere yetişemiyor

"TALEPLERE YETİŞEMİYORUZ"

Bülent Höke de Hollanda'da serada çalışmaya devam ettiğini, Yozgat'a da zaman zaman gelerek kardeşine destek olduğunu söyledi. Yaklaşık 40 yıldır Hollanda'da şakayık yetiştirdiğini ve deneyimini kendi topraklarına aktarmak istediğini ifade eden Höke, çiçek yetiştiriciliğinin bir sevda olduğunu dile getirdi.

Höke, şakayık çiçeklerinden çok güzel verim aldıklarını ancak taleplere yetişemediklerini belirterek, ekim alanını genişletmek, daha başka renk getirip Türkiye piyasasına sunmak istediklerini ifade etti.

Üniversite öğrencisi Fırat Höke de salgından dolayı okula gidemediğini, babasına ve amcasına yardım ettiğini ve çiçek topladığını anlattı.

7 yıl önce Hollanda'dan şakayık fidesi getirip Yozgat'ta eken kardeşler, şimdi siparişlere yetişemiyor
Hollanda'dan şakayık fidesi getirerek 7 yıl önce Yozgat'a ektiler! Şimdi siparişlere yetişemiyor

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Hollanda'dan şakayık fidesi getirerek 7 yıl önce Yozgat'a ektiler! Şimdi siparişlere yetişemiyor - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR (2)
  • Esra Gündüz: 7 yıl sonra değil 3 yıl sonra verim almaya başlamişlar toprağa uyumu büyümesi hasat vs. Her sene ürünlerini alıyorlar yani. Maşallah bereketli olsun . Cevap Yaz 4 0 Yayından Kaldır
500

Son Dakika

Nokia 6310 efsanesi modern versiyonu ile geri geldi 09:53 Nokia 6310 efsanesi modern versiyonu ile geri geldi Kanarya, Henry Onyekuru için Monaco'ya 4 milyon euro ödeyecek 09:44 Kanarya, Henry Onyekuru için Monaco'ya 4 milyon euro ödeyecek İmamoğlu, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a destek vermedi: O tür söylemleri kabul etmiyorum 09:39 İmamoğlu, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'a destek vermedi: O tür söylemleri kabul etmiyorum
Son Dakika! 2021 YKS sonuçları açıklandı 09:27 Son Dakika! 2021 YKS sonuçları açıklandı Büyükşen cinayetinde, tutuklanan Afgan uyruklu zanlının ifadesi ortaya çıktı: 100 bin lira teklif edildi ama kabul etmedim, suçsuzum 09:13 Büyükşen cinayetinde, tutuklanan Afgan uyruklu zanlının ifadesi ortaya çıktı: 100 bin lira teklif edildi ama kabul etmedim, suçsuzum Bodrum'daki lahmacun fiyatı polemiğine İbrahim Tatlıses de dahil oldu: 10 liraya lahmacun mu olur 00:27 Bodrum'daki lahmacun fiyatı polemiğine İbrahim Tatlıses de dahil oldu: 10 liraya lahmacun mu olur
Kardeşi için mevlit okutan Alişan, ağlayan annesini teselli etmek isterken gözyaşlarına boğuldu 22:17 Kardeşi için mevlit okutan Alişan, ağlayan annesini teselli etmek isterken gözyaşlarına boğuldu Hayranları görünce endişelendi! Ünlü oyuncu İrem Helvacıoğlu bir deri bir kemik kaldı 21:48 Hayranları görünce endişelendi! Ünlü oyuncu İrem Helvacıoğlu bir deri bir kemik kaldı
Advertisement