İstanbul'da barajların doluluk oranları düştü, İBB'den uyarı geldi: Lütfen su tüketirken özen gösterelim - Son Dakika

İstanbul'da barajların doluluk oranları düştü, İBB'den uyarı geldi: Lütfen su tüketirken özen gösterelim

02.12.2020 16:01

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, barajların doluluk oranının düşmesi ve yağışların Kasım ayında mevsim normallerinin yüzde 45 altında gerçekleştiği bilgisini vererek vatandaşları, "Lütfen su tüketirken özen gösterelim" uyardı.

İstanbul son yılların en kurak dönemlerini geçiriyor. İSKİ verilerine göre İstanbul'da barajların doluluk oranı bugün itibariyle yüzde 24.30 seviyesine kadar düştü. Uzmanlara göre ise İstanbul'un hiç yağmur yağmaması durumunda 45 günlük suyu kaldı. Konu ile ilgili bir açıklama da İBB'den geldi.

ARALIK AYI SICAKLIKLARINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Yapılan açıklamada, "Değerli İstanbullular; yağışlar Kasım ayında mevsim normallerinin yüzde 45 altında gerçekleşti. Aralık ayında da sıcakların mevsim normallerinin 3 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor. Lütfen su tüketirken özen gösterelim, çok basit önlemlerle ciddi tasarruf sağlayabiliriz" uyarısına yer verildi.

BARAJLARIN DOLULUK ORANLARI TEHLİKELİ SEVİYEYE DÜŞTÜ

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre, kente su sağlayan barajlardaki doluluk oranı bugün itibarıyla 24,50 olarak ölçüldü. 2019 yılında bu dönemde barajlardaki su oranı yüzde 35,60 olarak gerçekleşmişti.

Su miktarı Istrancalar'da yüzde 22,84, Terkos'ta yüzde 25,36, Sazlıdere'de yüzde 5,49, Alibey'de yüzde 28,99, Büyükçekmece'de yüzde 16,37, Ömerli'de yüzde 28,11 Darlık'ta yüzde 53,94 olarak kaydedildi.

İstanbul'a su sağlayan baraj ve göletler azami 868 milyon 683 bin metreküp su biriktirme hacmine sahipken, su miktarı 205,85 milyon metreküp seviyesinde bulunuyor.

İstanbul'da günlük ortalama 2,9 milyon metreküp su tüketiliyor.

İstanbul'da barajların doluluk oranları düştü, İBB'den uyarı geldi: Lütfen su tüketirken özen gösterelim
İstanbul'da barajların doluluk oranları düştü, İBB'den uyarı geldi: Lütfen su tüketirken özen gösterelim

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel İstanbul'da barajların doluluk oranları düştü, İBB'den uyarı geldi: Lütfen su tüketirken özen gösterelim - Son Dakika


YORUMLAR (3)
  • turgut yıldız: chp bıraksn yagmur yagar felaketler gider allah için geçmişde aynsı oldu bakın atrihe Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • meraci83: Ey İstanbullular: durmadan sağa sola olur olmaz yalanlarla dolanlarla, iftiralarla olmadı üç maymunu oynayarak lüzumsuz işlere gayret sarf eden imamınoğluna "her şey böyle mi güzel olacak tı" diye sormazsınız? Cevap Yaz 17 14 Yayından Kaldır

Son Dakika

Korsan saldırısına uğrayan Türk gemisinin kaptanı dehşet dolu anları anlattı Kuraklık tehlikesi sonrası yeni düzenleme hayata geçti! Binalarda yağmur suyu toplama sistemi artık zorunlu Türk gemisine Gine Körfezi'nde korsan saldırısı! 1 gemici öldürüldü, 15 gemici kaçırıldı Erdoğan Bayraktar'dan çok konuşulacak Muharrem İnce paylaşımı! Yeni kurulacak partiye mi katılıyor? 'La Casa de Papel' dizisinin Tokyo'su Ursula Corbero, üstsüz pozlarıyla takipçilerini mest etti Güneşli havaları unutun! Kar geri geliyor, hafta boyunca sürecek 13 yaşındaki kız çocuğu, kendisini hamile bırakan 14 yaşındaki arkadaşı tarafından öldürüldü 5 çocuğunu öldürüp evi ateşe veren kadın canına kıydı, bıraktığı not tüyler ürpertti