Son Dakika Haberleri: İkinci Yıkımı Başlayan Galatasay Adası ve Bilinmeyen Öyküsü

İkinci Yıkımı Başlayan Galatasay Adası ve Bilinmeyen Öyküsü

8 ay önce

Geçen yıl büyük bir bölümü yıkılan Galatasaray Adası için ikinci yıkım başladı. İşte bugün Galatasaray adası olarak bilinen Sarkis Bey adasının pek de bilinmeyen öyküsü...

Geçen yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından büyük bölümü yıkılan Galatasaray Adası'nda bu sabah itibariyle ikinci yıkım başladı. İşte bugün Galatasaray adası olarak bilinen Sarkis Bey adasının herkesçe pek de bilinmeyen öyküsü...

1884 YILINDA SARKİS BALYAN TARAFINDAN ADA HALİNE GETİRİLDİ

Denizin ortasında gelişi güzel bir vaziyette duran birkaç kaya parçası durumundayken 1884 yılında döneminin ünlü mimari Sarkis Balyan tarafından ada haline getirilmiştir. Sarkis Bey daha sonra bu ada üzerine güzel bir köşk yaptırtmış ve 1899 yılından ölene kadarlık sürede yaşamını burada sürdürmüştür.

SARKİS BEY'İN ÖLÜMÜNDEN SONRA KÖMÜR DEPOSU OLARAK KULLANILMAYA BAŞLADI

Ne yazık ki Sarkis Bey'in ölümünden sonra bu köşk değerini yitirir ve uzunca bir süre kapalı, bakımsız olarak kalır. Sonraki süreçte varisleri tarafindan Şirket-i hayriye vapur işletmelerine kiralanır. Adadaki köşk şirket tarafından yıktırılır ve ada kömür deposu olarak boğaz hattı vapurlarının kömür ikmali için kullanılmaya başlanır.

GALATASARAY SPOR KULÜBÜ BU ADAYA SAHİP ÇIKTI

Sonraki süreçte Galatasaray Spor Kulübü bu adaya sahip çıkar. Kulübün Bebek'teki denizcilik lokalinin kamulaştırılması Galatasaray Kulübünün onun yerine bu adayı öne sürmesine sebep olmuştur. Boğaziçi'nde kapkara bir leke gibi duran ve etrafa çirkinlik saçan bu kömür deposunun yerinde, Boğaziçi'nin şahane güzelliğine layık bir tesisin vücut bulacağı düşüncesi de eklenince sonuç Galatasaray Kulübünün istediği gibi olur. Böylece Sarkis Bey adası uzun yıllar taşıdığı "kömür adası" isminden kurtulup Galatasaray adası ismini almış olur.

Tarihi Galatasaray Adası ile İlgili Yıkım Kararı Verildi!
Azeri Model Mahbuba Mammadzada, Bekaretini 2 Milyon Sterline Sattı Son Ankette Mansur Yavaş 10 Puan Önde Çıktı

Şeyma Subaşı ve Sevgilisi Guido Senia, Aynı Yatakta Poz Verdi