Eski AK Partili İlhan İşbilen: Gülen'i Terör Örgütü Lideri Olarak Kabul Etmiyorum - Son Dakika

Eski AK Partili İlhan İşbilen: Gülen'i Terör Örgütü Lideri Olarak Kabul Etmiyorum

23.11.2016 12:54

FETÖ/PDY çatı davası kapsamında açılan davanın ikinci gününde savunma yapmaya devam eden İlhan İşbilen, "Fethullah Gülen'i terör örgütü lideri olarak kabul etmiyorum." dedi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen FETÖ/PDY çatı davasının ikinci celsesi başladı. FETÖ'nün "Meclis imamı" olduğu iddia edilen eski AK Partili milletvekili İlhan İşbilen, müştekilerden birinin Gülen hakkında soru sorması üzerine, "Ben Fethullah Gülen'i terör örgütü lideri olarak kabul etmiyorum." dedi.

FETÖ çatı davasında ifade veren eski vekil İşbilen, dünkü ifadesinde de Zaman'da çalışmaya başladığında gazetenin FETÖ'ye ait olduğunu bilmediğini öne sürmüştü.

73 SANIK YARGILANIYOR, ARALARINDA GÜLEN DE VAR

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) çatı davası kapsamında, aralarında terör örgütü elebaşı Fethullah Gülen'in de yer aldığı 73 sanık hakkında açılan davanın ikinci celsesi başladı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Dilaver Azim, eski milletvekili İlhan İşbilen, Ali Çelik, Abdülkadir Aksoy, Alaeddin Kaya katılıyor. Tutuklu sanıklardan Hidayet Karaca ile Silivri Cezaevinden telekonferans sistemiyle bağlantı kuruluyor.

İNTİHAR EDEN YARBAYIN AĞABEYİ İLE ÖLDÜRÜLEN YAZARIN EŞİ DE SALONDA

Salondaki mağdur ve müştekiler arasında "Amirallere Suikast" soruşturması sırasında ikinci kez gözaltına alınmak istenirken intihar eden Yarbay Ali Tatar'ın ağabeyi Ahmet Tatar ve 2002'de öldürülen yazar Necip Hablemitoğlu'nun eşi Şengül Hablemitoğlu'nun avukatı da bulunuyor.

İDDİANAME

İddianamede, Gülen'in de arasında bulunduğu sanıkların, "Anayasayı ihlale teşebbüs etmek" ve "hükümeti yıkmaya teşebbüs etmek" suçlarından 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yanı sıra "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek", "siyasi ve askeri casusluk", "hukuka aykırı olarak kişisel verileri ele geçirmek", "hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek", "nitelikli dolandırıcılık", "zimmet", "terör örgütü faaliyeti çerçevesinde resmi belgede sahtecilik" ve "suç gelirlerini aklamak" suçlarından 132 yıl birer aya kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

FETÖ çatı iddianamesinde, FETÖ/PDY'nin, devlet kurumlarını ele geçirmek, anayasal düzeni yıkarak yerine otoriter, totaliter bir "cemaat oligarşisi/zümre hakimiyetine dayanan devlet düzeni" kurmak ve hükümeti devirmeye teşebbüs etmek suçlarına ulaşmak için kurulduğu ifade ediliyor.

İddianamede, 2002'de öldürülen yazar Necip Hablemitoğlu'nun eşi Şengül Hablemitoğlu, emekli Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, eski Ankara ve Kayseri Emniyet Müdürü Orhan Özdemir'in de arasında bulunduğu bazı kişiler, "mağdur" ya da "şikayetçi" olarak yer alıyor. 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Maliye Hazinesi de "mağdur" olarak gösteriliyor.

DAVANIN SANIKLARI ŞUNLAR:

"Fethullah Gülen,
Ekrem Dumanlı,
Hidayet Karaca,
Abdülkadir Aksoy,
Abdullah Aymaz,
Abdulletif Tapkan,
Ahmet Can,
Ahmet Kara,
Ahmet Kirmiç,
Ahmet Kurucan,
Ahmet Şahinalp,
Alaeddin Kaya,
Ali Bayram,
Ali Çelik,
Ali Çelik,
Ali Ursavaş,
Bahattin Karataş,
Barbaros Kocakurt,
Bekir Baz,
Cemal Türk,
Cemal Uşşak,
Cemil Koca,
Cevdet Türkyolu,
Dilaver Azim,
Faruk İlk,
Halit Esendir,
Hamdi Akın İpek,
Hamdullah Bayram Öztürk,
Harun Tokak,
Hüseyin Kara,
Hüseyin Saruhan,
İbrahim Kocabıyık,
İlhan İşbilen,
İrfan Yılmaz,
İsmail Büyükçelebi,
İsmail Cingöz,
İsmet Aksoy,
Kazim Avcı,
Kudret Ünal,
Mahmut Akdoğan,
Mehmet Ali Büyükçelebi,
Mehmet Ali Şengül,
Mehmet Erdoğan Tüzün,
Mehmet Hanefi Sözen,
Muammer Türkyılmaz,
Murat Karabulut,
Mustafa Yeşil,
Mustafa Muhammet Günay,
Mustafa Özcan,
Mustafa Talat Katırcıoğlu,
Naci Tosun,
Necdet Başaran,
Necdet İçel,
Nevzat Ayvacı,
Osman Hilmi Özdil,
Osman Karakuş,
Önder Aytaç,
Rahmi Bıyık,
Recep Uzunallı,
Reşit Haylamaz,
Rıdvan Akovalı,
Sadettin Başer,
Sadık Kesmeci,
Sait Aksoy,
Selman Kuzu,
Suat Yiğit,
Suat Yıldırım,
Süleyman Tiftik,
Süleyman Uysal,
Şerif Ali Tekalan,
Talip Büyük,
Tuncay Delibaşı ve
Ziya Demirel."

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Eski AK Partili İlhan İşbilen: Gülen'i Terör Örgütü Lideri Olarak Kabul Etmiyorum - Son Dakika


Advertisement