İrem Bağları"Nda Doğa Sporları İçin El Ele Verdiler - Son Dakika

İrem Bağları"Nda Doğa Sporları İçin El Ele Verdiler

19.01.2018 11:27
İrem Bağları

Iğdır'da bir araya gelen gönüllü doğa sporcuları, Ağrı Dağı'nın eteklerinde yer alan ve "İrem Bağları" olarak bilinen alanda doğa sporları parkuru oluşturdu.

HÜSEYİN YILDIZ - Iğdır'da bir araya gelen gönüllü doğa sporcuları, Ağrı Dağı'nın eteklerinde yer alan ve "İrem Bağları" olarak bilinen alanda doğa sporları parkuru oluşturdu.

Kentte bisiklet, binicilik, dağcılık ve doğa yürüyüşü başta olmak üzere birçok farklı dalda spor yapan gönüllüler, İskender Iğdır Ağrı Dağı Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübünün (AKUD) organizesiyle el ele verip, Ağrı Dağı'nın Iğdır kesiminde yer alan ve "İrem Bağları" olarak anılan bölgedeki doğal alanları doğa sporu alanına dönüştürdü.

Yaklaşık 5 ayda oluşturulan ve "AKUD Tabiat ve Doğa Sporları Parkı" adı verilen parkurda, dağ bisikleti ve gezi bisikleti yolu, atlı yürüyüş rotası, zorlu ve normal doğa yürüyüşü rotası ile kamp alanları belirlendi.

Doğal özellikleri bozulmadan oluşturulan alanlar, kentte faaliyet yürüten sporculardan yoğun ilgi görüyor.

Gönüllülerden Zeynel Abidin Kızılkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede doğa sporları için birçok güzel alan bulunduğunu ve bu alanların kazanılması için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Yörenin doğal yapısının farklı spor dallarına elverişli olduğunu belirten Kızılkaya, "AKUD olarak Ağrı Dağı'nın eteklerinde hem bisiklet kulübümüz hem de atlı spor kulübümüzün hafta sonu faaliyetlerini yapıyoruz. Toplumda bilinçlenme, doğaya sevgi, at ve bisiklete dikkati çekmek için kentten çıkıp buraya gelerek bu tür faaliyetler yapıyoruz. Gerçekten bölgenin ve Iğdır'ın eksikliklerinden birisi de bu tarz faaliyetlerdi." dedi.

Oluşturulan parkur İrem Bağları'nı tanıtacak

Sporculardan Coşkun Oluz, yapılan çalışmayla oluşturulan parkurlara yoğun ilgi gösterildiğine dikkati çekerek, "Parkur, İrem Bağları dediğimiz bölgede bulunuyor. Eski dönemlerden kalma mağaralar da bu parkurun içinde. Yapacağımız bazı küçük çalışmaların ardından burayı turizme kazandırmayı, İrem Bağları'nı tanıtmayı hedeflemekteyiz. Burası, Ağrı Dağı'nın eteği, dağ buradan başlar, ova ile Ağrı Dağı'nın sınır noktasıdır. Doğa sporları açısından oldukça önemli yer." diye konuştu.

Bir diğer sporcu Hüseyin Oral ise yapılan parkurda ata sporlarının yanı sıra dağcılık ve bisiklet gibi birçok spor dalının yapılmasını sağladıklarını aktararak, "Aramıza katılmak isteyen günden güne çoğalıyor, daha da çoğalacak. Parkurumuz çok güzel, binicilik, bisiklet için mükemmel yer. Doğayla iç içeyiz. Ağrı Dağı eteklerinde at koşturmak bize daha çok zevkli geliyor." ifadelerini kullandı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İrem Bağları'Nda Doğa Sporları İçin El Ele Verdiler - Son Dakika


Son Dakika

Ankara'da doğalgaz patlaması: 3 yaralı Hatay'da dün başlayan orman yangını sürüyor Futbol yorumcusu Sinan Engin'in koronavirüs testi pozitif çıktı Gözü dönen şahıs, önce ayrıldığı nişanlısı ve annesini sonra kendini öldürdü Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Ünlü model Emily Ratajkowski çırılçıplak hamilelik pozu verdi MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Karşılıklı boykot uygulayan Türkiye ve Fransa'nın ekonomik ilişkileri ne boyutta? Dikkat çeken rakamlar