İsrailli Araştırmacılar Biyolojik Burunlu Robot Geliştirdi - Son Dakika

İsrailli Araştırmacılar Biyolojik Burunlu Robot Geliştirdi

18.01.2023 16:44

İsrail'in merkezindeki Tel Aviv Üniversitesi (TAU) Pazartesi günü, İsrailli araştırmacıların biyolojik bir sensör kullanarak bir robot için koku alma yeteneği geliştirdiğini açıkladı.

İsrail'in merkezindeki Tel Aviv Üniversitesi (TAU) Pazartesi günü, İsrailli araştırmacıların biyolojik bir sensör kullanarak bir robot için koku alma yeteneği geliştirdiğini açıkladı.

TAU, dünyada ilk kez bir robotun bir biyosensör kullanarak çevresindeki bir kokuyu tespit edebildiğini işaret etti ve koku türüne göre sınıflandırılabilecek elektrik sinyalleri de gönderdiğini belirtti.

Deneylerde araştırmacılar, bir çekirgenin antenine dayanan bir biyolojik sensörü elektronik bir sisteme bağladı.

Bir makine öğrenimi algoritması kullanan araştırmacılar, kokuları mevcut elektronik cihazlardan 10.000 kat daha yüksek bir hassasiyetle sıraladı.

Yeni biyohibrit sistem böylece sardunya, limon, marzipan ve hatta bazı Scotch viski türleri gibi çok çeşitli kokuları tanımlayabildi ve ardından araştırmacılar, makine öğrenimi yoluyla bir koku "kütüphanesi" oluşturabildi.

Araştırmacılara göre sistem, ekip tarafından yaklaşık iki yıl önce geliştirilen bir işitme robotuna katılıyor. Bu sayede her ikisi de görme ve dokunma duyularıyla ilgili benzer gelişmelere yol açabilir.

Bu duyularla donatılmış robotlar, insan hayatını koruyabilecek ve patlayıcı, uyuşturucu, doğal afet ve hastalık gibi birçok tehlikeyi tespit edebilecek.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Kudüs'ten bildiriyor.(XHTV)

Kaynak: Xinhua
YORUMLAR
500
İsrailli 3 bakan, ülkeyi krize sürükleyen 'yargı reformunun' durdurulmasına yeşil ışık yaktı İsrailli 3 bakan, ülkeyi krize sürükleyen 'yargı reformunun' durdurulmasına yeşil ışık yaktı Azerbaycan'ın ilk Tel Aviv Büyükelçisi, İsrail Cumhurbaşkanı'na güven mektubunu sundu Azerbaycan'ın ilk Tel Aviv Büyükelçisi, İsrail Cumhurbaşkanı'na güven mektubunu sundu İsrail'de savunma bakanının görevden alınması protestoları körükledi İsrail'de savunma bakanının görevden alınması protestoları körükledi

Son Dakika Güncel İsrailli Araştırmacılar Biyolojik Burunlu Robot Geliştirdi - Son Dakika


Advertisement