İzmir - CHP İşgalinde 2'nci Gün - Son Dakika
Güncel

İzmir - CHP İşgalinde 2'nci Gün

İzmir - CHP İşgalinde 2\'nci Gün

CHP işgalinde 2'nci gün İzmir'in Urla İlçesi sınırlarında kalan Balıklıova Mahallesi'nde 25 yıl önce kiraladıkları arsalara yaptıkları evler hakkında yıkım kararı verilen grubun CHP İzmir İl Başkanlığı'nda başlattığı işgal eylemi sürüyor.

28.08.2015 21:05
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

CHP işgalinde 2'nci gün

İzmir'in Urla İlçesi sınırlarında kalan Balıklıova Mahallesi'nde 25 yıl önce kiraladıkları arsalara yaptıkları evler hakkında yıkım kararı verilen grubun CHP İzmir İl Başkanlığı'nda başlattığı işgal eylemi sürüyor.

Urla Belediye Başkanı CHP'li Sibel Uyar'ın belediye encümen kararını bir kez daha gözden geçirmesini isteyen 74 ev sahibi, dün CHP İzmir İl Başkanlığı'nda eylem başlattı. İl Başkanı Bedri Serter'in eylemi sonlandırma talebine olumsuz yanıt veren yaklaşık 100 kişi, geceyi il başkanlığında geçirdi. Aralarında, yaşlı, kadın ve çocukların da bulunduğu kalabalık, Balıklıova Mahallesi'nde 25 yıl önce kiraladıkları arsalara yaptıkları evler hakkında yıkım ve boşaltma kararıyla ilgili bir gelişme olmadıkça parti binasından ayrılmayacaklarını kaydetti.

Bu arada gruptakilerden bazıları zaman zaman fenalaştı, bazıları da gözyaşı döktü. Fenalaşanlara sağlık ekipleri müdahale etti. İl Başkanı Serter, bugün eylemin devam ettiği parti binasına gelmedi.

BELEDİYEDEN YAZILI AÇIKLAMA

Bu arada konuyla ilgili Urla Belediyesi'nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada şu görüşe yer verildi:

"Balıklıova'nın köy tüzel kişiliği döneminde, muhtarlıktan kiralanan kamuya ait alanlarda yapılan baraka tarzı evlerin Kıyı Kanununa ve İmar Kanununa aykırı kaçak yapılaşma olduğu, yasal olmayan yollarla işgal edildiği ve mevzuata aykırı olduğu anlaşılmıştır. 164 parsel sayılı taşınmaz, Balıklıova'nın Köy tüzel kişiliği döneminde, muhtarlık tarafından kısım kısım vatandaşlara kiralanmıştır ve zamanla baraka tarzı bu evlerin sayısı artarak, kıyı çizgisine mesafesi 61 metreye kadar gelmiştir. İzmir Bayındırlık İskan Müdürlüğü tarafından bahsi geçen parsel için, 16.04.1998 tarihinde kaçak yapı olarak tespitler yapılmış ve gerekli yasal işlemler o tarih itibariyle başlatılmıştır. İzmir Valiliğince söz konusu yapıların 3194 sayılı imar kanunun 32. Maddesi gereği yıkım kararı alınması gerekmektedir denilerek, 164 parsele ruhsatsız kaçak yapı yapılamayacağı köy muhtarlığına tebliğ edilerek parsel 1998 yılında İzmir Valiliğince mühürlenmiştir. 2002 yılında sayısı 4 ile 8 adet olan kaçak yapıların İzmir Valiliğince mühürlenmesine rağmen fen ve sağlık kurallarına aykırı olarak kaçak yapı sayısı bugün 74 adete ulaşmıştır. 31 Mart 2014 tarihinden itibaren ise, 6360 sayılı yasa geçerli olmak üzere köy tüzel kişiliği kaldırılan Balıklıova Köyünün mülkleri, belediyemize devrolmuştur ve 164 sayılı parsel bu tarihten itibaren belediye taşınmazı olarak tapu kayıtlarına geçmiştir. Urla Belediyesi, kanunların gerektirdiği işlemleri yapmazsa kanunlar önünde suçlu durumuna düşecektir. Köy tüzel kişiliği döneminde kanuna aykırı olarak yapılan kaçak yapılar devlet malında işgalci konumundadır. Elektrik ve suyun Belediye tarafından kesildiği iddiaları ise asılsızdır. Zira elektriğin TEDAŞ, suyun ise İZSU kurumlarına ait yaptırımlar olduğu bilinmektedir. 74 hanenin birçoğunun asıl ikametgahları olmadığı, ikinci konut olarak kullanılmakta oldukları resmi evraklarda da yer almaktadır. 164 parselde işgalci olarak görünen 74 kişinin, İzmir 1. İdare Mahkemesine yapmış olduğu yürütmenin durdurulması istemli davanın, ilgili mahkemece reddedilerek belediyemiz haklı bulunmuştur. Ardından bir üst mahkeme olan Bölge idare mahkemesine yapılan itiraz da mahkemece reddedilmiştir."

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İzmir - CHP İşgalinde 2'nci Gün - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'in küfürlü tepkisine MHP ve Ülkü Ocakları'dan aynı sertlikte yanıt
  08:06 Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'in küfürlü tepkisine MHP ve Ülkü Ocakları'dan aynı sertlikte yanıt

  Adana Ülkü Ocakları'nın İYİ Parti'nin Adana adayı Ayyüce Türkeş'i ihanetle suçlamasından sonra Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten sert tepki geldi. Türkeş'in "Sizlerin Türkeş'in evladı olması imkansız, zira Türkeş o.. çocuk yapmadı hiç! Babalarınızı aramaya devam edin" sözlerine Ülkü Ocakları ve MHP yöneticilerinden de aynı sertlikte yanıtlar geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, Türkeş için "Şizofren ahlaksız" ifadesini kullandı.

 • Hadise, Yalçın Ayaydın'ın oğlu Mert Ayaydın ile aşk yaşadığı iddialarıyla gündemde
  08:01 Hadise, Yalçın Ayaydın'ın oğlu Mert Ayaydın ile aşk yaşadığı iddialarıyla gündemde

  Ünlü şarkıcı Hadise, iş insanı Yalçın Ayaydın'ın oğlu Mert Ayaydın ile Etiler'de bir mekanda sarmaş dolaş dans ederken görüntülendi. İkilinin birbirini öpmesi ve çevredeki kimseye aldırış etmemesi dikkat çekti.

 • Kadın model Simurg Sarsılmaz, Diyarbakır'da muhtar adayı oldu
  07:37 Kadın model Simurg Sarsılmaz, Diyarbakır'da muhtar adayı oldu

  31 Mart yerel seçimleri öncesi Diyarbakır'da dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Kadın model Simurg Sarsılmaz, Bağlar ilçesi Kaynartepe Mahalle muhtarlığına aday oldu. 4 erkek adaya karşı yarışacak olan Sarsılmaz adaylığını X hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu.

 • Piyanist İklim Tamkan, Fırat Tanış hakkında uzaklaştırma kararı aldırdı
  07:37 Piyanist İklim Tamkan, Fırat Tanış hakkında uzaklaştırma kararı aldırdı

  Piyanist İklim Tamkan, geçtiğimiz sene şiddet gördüğü gerekçesiyle ayrıldığı Fırat Tanış hakkında tehdit ve ısrarlı takip nedeniyle uzaklaştırma kararı aldırdı. Karar sonrası açıklama yapan Tamkan, ''Gördüğüm şiddet sonrasında bozulan ruh ve beden sağlığıma tekrar kavuşma sürecinde önemli bir rol oynayacağına inanıyorum'' dedi.

 • Ne diyeceği merak konusuydu! Emre'den Fenerbahçelilerin ettiği küfürlere yanıt
  00:22 Ne diyeceği merak konusuydu! Emre'den Fenerbahçelilerin ettiği küfürlere yanıt

  Ankaragücü Teknik Direktörü Emre Belözoğlu, Ziraat Türkiye Kupası'nda 3-0 kazandıkları Fenerbahçe maçından sonra açıklamalarda bulundu. Fenerbahçe taraftarlarının kendisine yönelik küfürlü tezahürat yapmasına değinen genç antrenör, "Fenerbahçeli Emre'yim ben. İnsanlar da bana bunu hissettirdi. Bunu yaşayacağımı düşünmemiştim. Söyleyecek bir şey yok" dedi.

 • Kupadan elenen İsmail Kartal: Şampiyon olacağız
  00:17 Kupadan elenen İsmail Kartal: Şampiyon olacağız

  Fenerbahçe'nin antrenörü İsmail Kartal, 3-0 yenilerek Ziraat Türkiye Kupası'na veda ettikleri Ankaragücü maçının ardından açıklamalarda bulundu. Takımına güvendiğini belirten Kartal, "Ders çıkardık bugünkü maçtan. Tekrar Fenerbahçe'nin nasıl futbol oynadığını herkese göstereceğiz. Sezon sonunda şampiyon olacağımıza inanıyorum" dedi.

 • Netanyahu'dan Rothschild'in ölümü sonrası ilk sözler
  00:01 Netanyahu'dan Rothschild'in ölümü sonrası ilk sözler

  Yahudi kökenli Rothschild ailesinin 4 kuşak lideri 87 yaşındaki Jacob Rothschild, geçtiğimiz gün hayatını kaybetti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Rothschild için taziye mesajı yayınlayarak, ''19. yüzyılda Baron Rothschild gelecekteki Yahudi devletinin kuruluşuna vazgeçilmez katkılarda bulundu. 20. ve 21. yüzyılda Lord Jacob Rothschild bu gururlu geleneği sürdürdü.'' dedi.

 • Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten MHP yöneticilerine ağır sözler
  27 Şub Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten MHP yöneticilerine ağır sözler

  Adana Ülkü Ocakları'nın İYİ Parti'nin Adana adayı Ayyüce Türkeş'i ihanetle suçlamasından sonra Alparslan Türkeş'in oğlu Kutalmış Türkeş'ten sert tepki geldi. MHP Genel Başkan Yardımcıları Semih Yalçın ve İzzet Ulvi Yönter'i hedef alan Türkeş, ''Sizlerin Türkeş'in evladı olması imkansız, zira Türkeş o.. çocuk yapmadı hiç! Babalarınızı aramaya devam edin, fazla uzaklara değil sizi kullanan adamlara bakın, mesela domuz suratlı Semihe, mesela Sinan'ın katili çift cinsiyetli İzzetsiz ulviye'ye'' ifadelerini kullandı.

 • Bakışları her şeyi özetliyor! Emre'den Fenerbahçe taraftarlarına olay tepki
  27 Şub Bakışları her şeyi özetliyor! Emre'den Fenerbahçe taraftarlarına olay tepki

  Fenerbahçe taraftarları, 3-0 mağlup oldukları Ankaragücü maçı sonrası Ankaragücü'nün Teknik Direktörü Emre Belözoğlu'na küfürlü tezahüratta bulundu. Belözoğlu ise Fenerbahçeli taraftarlara kafa sallayarak yanıt verdi.


Advertisement