İzmir'de Uluslararası Tiyatro Coşkusu - Son Dakika

İzmir'de Uluslararası Tiyatro Coşkusu

18.03.2016 10:37
İzmir'de Uluslararası Tiyatro Coşkusu, System.String[]

26 Mart’ta başlayacak Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri, kentte iki hafta boyunca tam bir tiyatro rüzgarı estirecek.

26 Mart’ta başlayacak Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri, kentte iki hafta boyunca tam bir tiyatro rüzgarı estirecek. 8 ülkeden tiyatrocuların yer alacağı festivalde İzmirli grupların oyunları ile çocuk oyunları ücretsiz sahnelenecek, sokak tiyatroları da etkinliğe ayrı bir renk katacak. Bu yılki Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Ödülü ise sanatçı Bilgesu Erenus’a verilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Dokuz Eylül Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları, İzmir Devlet Opera ve Balesi işbirliğiyle hazırlanan 34. Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri, 'Her şeye rağmen tiyatro' sloganı ile 26 Mart-9 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Hollanda, Norveç, İtalya, Kanada, Almanya, Çekoslovakya, Fransa, İspanya olmak üzere 8 yabancı tiyatro grubu ile 19 ulusal ve 8 yerel tiyatro grubunun oyunlarını sergileyeceği tiyatro günleri, İzmir’de tam bir festival havası yaratacak. 34 oyunun sahneleneceği Tiyatro Günleri, 26 Mart Cumartesi günü saat 20.00’da Gündoğdu Meydanı’nda Hollandalı tiyatro grubunun renkli gösterisi ile başlayacak.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Tasarımı öğrencilerinin hazırladığı ‘34. Dekor Eskiz Maket Sergisi’, 27 Mart tarihinde saat 18.00’de İzmir Sanat’ta açılacak. Sergi 9 Nisan tarihine kadar gezilebilecek.

34. Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri kapsamında, 29-30-31 Mart ile 1-2-3 Nisan günlerinde Tarihi Havagazı Fabrikası’nda dünyaca ünlü oyuncu, yönetmen ve eğitimci Alessandro Fabrizi’nin atölye çalışması olacak. İzmir’deki profesyonel tiyatro topluluklarının oyuncuları ile lisans ve lisansüstü oyunculuk eğitimi alan öğrencilere yönelik olacak program ücretsiz gerçekleştirilecek. Sanatçının 'linklater' metodu üzerine yapacağı atölye çalışmasına katılmak isteyen oyuncular 20 Mart 2016 tarihine kadar ad, soyad, yaş, çalıştığı tiyatro topluluğu, oyunculuk eğitimi geçmişi ve iletişim bilgilerini yazarak 'semaarcan@gmail.com' adresine gönderebilecek.

34. Uluslararası İzmir Tiyatro Günleri kapsamında Muhsin Ertuğrul Tiyatro Emek Ödülü’nün 18.’si ise ünlü oyun yazarı, şair ve müzisyen Bilgesu Erenus’a verilecek. Sanatçı ödülünü 26 Mart tarihinde Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenecek törenle alacak.

1999 yılından bu yana verilen ödülü bugüne kadar Münir Özkul, Duygu Sağıroğlu, Özdemir Nutku, Melih Cevdet Anday, Suna Pekuysal, Nur Uzmen, Sevda Şener, Güngör Dilmen, Osman Şengezer, Erol Keskin, Turgut Özakman, Prof.Dr. Ayşegül Yüksel, Rüştü Asyalı, Hale Eren, Hidayet Sayın, Nurhan Karadağ ve Zihni Göktay almıştı.

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Kültür Sanat İzmir'de Uluslararası Tiyatro Coşkusu - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Türkiye'den Yunan Başpiskopos İeronimos'un İslam'ı hedef alan sözlerine sert tepki: Şiddetle kınıyoruz Metro raylarına atlayan çıplak adam, elektrik çarpması sonucu öldü Volkan Demirel'in eşi Zeynep, oyun havası eşliğinde spor yaptı Maddi sıkıntılar yaşayan Serdar Ortaç: Arabayı kardeşim aldı, benzini kız arkadaşım ödüyor Takdir toplayan hareket! Belediye başkanı, eline kürek alıp vatandaşın kapısındaki karı küredi Üç kişinin hayatını kaybettiği korkunç kazanın görüntüleri ortaya çıktı Dini nikahlı çift boğazları kesilmiş halde bulunmuştu! Korkunç cinayette sır perdesi aralandı Minibüs şoförü "Son param üzülerek harcıyorum" yazılı 20 TL'nin sahibini arıyor