Son Dakika Haberleri: Kabe'nin Hac Mevsiminde Bir Kısmı Kaldırılan Örtüsü Yeniden İndirildi

Kabe'nin Hac Mevsiminde Bir Kısmı Kaldırılan Örtüsü Yeniden İndirildi

9 ay önce

Kabe'nin, korunma, temizlik ve herhangi bir zarara uğramaması için hac mevsiminde bir kısmı yukarı toplanarak kaldırılan örtüsü yeniden indirildi.

Kabe'nin Hac Mevsiminde Bir Kısmı Kaldırılan Örtüsü Yeniden İndirildi, System.String[]
Kabe'nin, korunma, temizlik ve herhangi bir zarara uğramaması için hac mevsiminde bir kısmı yukarı toplanarak kaldırılan örtüsü yeniden indirildi.

Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre, Kral Abdulaziz Kisve-i Şerif Kompleksi Genel Müdürü Ahmed bin Muhammed el-Mansuri, yaptığı açıklamada, Kabe örtüsünün hac mevsiminde kaldırılan kısmının yeniden indirildiğini ve şazervanlara bağlanarak sabitlendiğini ifade etti.

Mansuri, indirilen kısmın, Kabe'nin örtüsünün korunma, temizlik ve herhangi bir zarara uğramaması için yaklaşık 3 metre kadar yukarı toplanan bölüm olduğuna işaret ederek, "Tavaf sırasında çok sayıda hacı adayı Kabe'ye dokunmak istiyor ve örtüye tutunuyor. Bu da Kabe'nin örtüsüne zarar veriyor. Bu nedenle hac mevsimi bitimine kadar Kabe'nin örtüsü yukarıya toplu şekilde bırakılıyor, hac mevsiminin ardından doğal haline dönüyor." dedi.

Kutsal topraklardaki hacı adaylarının, vakfe için Arafat'a çıktığı arife gününde değiştirilen Kabe'nin örtüsü hac farizasının bitimine kadar Kabe görünecek şekilde aralanıyor. 14 metre yüksekliğinde 45 metre genişliğinde olan ve 16 parçadan oluşan örtü, Mekke'de bir fabrikada üretiliyor. Toplam maliyeti 6 milyon dolara ulaşan Kabe örtüsünün yapımında yaklaşık 700 kilogram saf ipek ile 120 kilogram altın ve gümüş iplik kullanılıyor.
Haber Yayın Tarihi : 23.09.2018 09:07 Kaynak: AAKONDA'dan 23 Haziran İstanbul seçimi değerlendirmesi: İmamoğlu lehine fark açılacak Bir zamanlar Türkiye'nin en büyüğü olan Uzel traktör fabrikası yağmalanıyor Bacadaki alevleri gören vatandaşlar, minare yanıyor zannedip hemen ihbarda bulundu