Kamuda çalışan mühendisler taleplerini dile getirdi - Son Dakika
Güncel

Kamuda çalışan mühendisler taleplerini dile getirdi

Kamuda çalışan mühendisler taleplerini dile getirdi

Kamu Mühendisleri Platformu üyeleri, kamuda çalışan mühendisler için meslek kanunu çıkarılmasını talep etti.

15.04.2023 16:16  Güncelleme: 16:22
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kamu Mühendisleri Platformu üyeleri, kamuda çalışan mühendisler için meslek kanunu çıkarılmasını talep etti.

Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen Kamu Mühendisleri Platformu üyesi mühendis, mimar, şehir ve bölge plancısı, Ulus Meydanı'nda toplandı.

Burada basın açıklaması yapan platformun kurucularından Fatih Mehmet Aşık, kamuda çalışan mühendislerin özlük haklarının yıllar içinde dengi sayılan meslek disiplinlerinin çok gerisinde kaldığını belirtti.

Son zamanlarda birçok kamu personeline çeşitli düzenlemelerle iyileştirmeler yapılmasına karşın kamu mühendislerine iyileştirme yapılmadığını belirten Aşık, "Kamuoyunda 3600 ek gösterge düzenlemesi olarak bilinen çalışmada kamu mühendislerinin ek göstergeleri 4200'e çıkarılmış ancak yansıtma oranları yüzde 145'te sabit kaldığı için herhangi bir fayda sağlamamıştır." dedi.

Kamuya yeni atanan bir mühendis ile meslekte yıllarını geçirmiş bir mühendis arasında ciddi bir bilgi birikimi ve deneyim farkı olmasına rağmen diğer bazı meslek gruplarının aksine tecrübeye dayalı bir maaş artışı bulunmadığına işaret eden Aşık, "Ülkemizde teknik hizmetler sınıfının en üst noktasında görev yapan ve özel ihtisas gerektiren mühendislik mesleğinin unvan, yetki, kapsam çalışma şartları, kariyer basamakları, meslekte uzmanlaşmanın ve mesleki gelişimin düzenlenebilmesi için mühendislik meslek kanununa ihtiyaç duyulmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

"Teknik sorumluluk tazminatı" kalemi oluşturulmalı

Platformun kurucularından Ahsen Yalçın da kamuda çalışan tüm mühendislere 'teknik sorumluluk tazminatı' adı altında yeni bir ödeme kaleminin oluşturulması, mühendislik meslek kanunu çıkarılarak mesleki gelişimin teşvik edilmesi, bilgi ve tecrübenin ödüllendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Yalçın, "Kamu mühendisi gelirinin, yakın zamana kadar benzer gelire sahip olan ve kamuda mühendise denk kabul edilen mesleklerin gelir ve özlük hakları seviyesine yükseltilmesini, tüm kazanımların emekliliğe yansıtılmasını ve emekli mühendisler için de ilave emeklilik ödeneği gibi düzenlemelerin yapılmasını kamuda çalışan 150 bin mühendis, mimar, şehir plancısı ve bu mesleklerin emeklileri adına talep etmekteyiz." diye konuştu.

Açıklamanın ardından mühendislik yemininin okunması sırasında platform üyeleri başlarındaki beyaz baretleri çıkardı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kamuda çalışan mühendisler taleplerini dile getirdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Murat Kurum: İstanbul'u depreme hazırlıklı hale getireceğiz
  00:49 Murat Kurum: İstanbul'u depreme hazırlıklı hale getireceğiz

  Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, İstanbul'daki riskli bina stokunu bitirmek ve depreme hazırlıklı hale getirmek istediklerini belirtti. Kurum, ayrıca ulaşım sorunlarına çözüm bulacaklarını ve yeni otoparklar yapacaklarını söyledi.

 • Edirne'de ciple otomobilin çarpışması sonucu 2 kişi yaralandı
  00:43 Edirne'de ciple otomobilin çarpışması sonucu 2 kişi yaralandı

  Edirne'de meydana gelen trafik kazasında, K.E'nin kullandığı otomobil ile G.K.D idaresindeki cip çarpıştı. Kazada sürücü G.K.D. ile yanında bulunan çocuk yaralandı. Yaralılar, sağlık ekipleri tarafından Edirne Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı ve durumlarının iyi olduğu belirtildi.

 • Fatih Tekke: Trabzonspor galibiyeti bizim için çok değerliydi
  00:41 Fatih Tekke: Trabzonspor galibiyeti bizim için çok değerliydi

  Corendon Alanyaspor Teknik Direktörü Fatih Tekke, Trabzonspor galibiyetinin ardından yaptığı açıklamada, takımının iyi performansıyla beraber 3-1'lik skorla kazandıklarını ve bu galibiyetin çok değerli olduğunu söyledi. Tekke ayrıca, Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı'nın kendisine gösterdiği zarif davranış için teşekkür etti.

 • Kütahya'da tırla otomobil çarpışması: 1 ölü, 1 yaralı
  00:37 Kütahya'da tırla otomobil çarpışması: 1 ölü, 1 yaralı

  Kütahya-Eskişehir kara yolunun Ahmetoğlu Kavşağı'nda meydana gelen kazada, A.G. yönetimindeki tır ile Ahmet Said Gökgün'ün kullandığı otomobil çarpıştı. Kazada otomobil sürücüsü hayatını kaybederken, eşi yaralandı. Olay yerine sağlık, itfaiye, jandarma ve polis ekipleri sevk edildi. Yaralı, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Tır sürücüsü ise jandarma tarafından gözaltına alındı.

 • Bursa Nilüfer Kadın Korosu, Gazzeli anneler ve çocuklar için özel konser verdi
  00:37 Bursa Nilüfer Kadın Korosu, Gazzeli anneler ve çocuklar için özel konser verdi

  Bursa Nilüfer Kadın Korosu, Dünya Kadınlar Günü Özel Konseri'nde Gazzeli anneler ve çocuklar için eserlerini seslendirdi. Konserde Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği'nden oluşan geniş bir repertuar sunuldu ve müzikseverlerin eşlik ettiği eserler büyük beğeni topladı. Şef ve koro, Bursalı sanatseverler tarafından uzun süre alkışlandı.

 • Çanakkale Valiliği: İl genelinde deprem dolayısıyla olumsuz durum yok
  00:37 Çanakkale Valiliği: İl genelinde deprem dolayısıyla olumsuz durum yok

  Çanakkale Valiliği, Yenice merkezli deprem dolayısıyla saat 00.00 itibarıyla il genelinde herhangi bir olumsuz durum meydana gelmediğini açıkladı. Valilik, vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti ve ülkenin her türlü afetten korunmasını diledi.

 • Bursa'da Yüzyıllık Destan Ateş adlı oyun sahnelendi
  00:33 Bursa'da Yüzyıllık Destan Ateş adlı oyun sahnelendi

  Haluk Özenç'in kaleme aldığı Yüzyıllık Destan Ateş adlı oyun, Bursa'da sahnelendi. Oyun, Kurtuluş Savaşı mücadelesi ve cumhuriyetin ilanına kadar yaşanan kahramanlık hikayelerini ve milli mücadele ruhunu konu aldı. Barış Erdenk'in yönettiği oyun, Sibel Erdenk'in koreografisi ile seyircilerden büyük beğeni topladı. Oyuncu kadrosu, gecenin sonunda uzun süre alkışlandı.


Advertisement