Kars'ta Tarihi Tabyaların Durumu İçler Acısı - Son Dakika

Kars'ta Tarihi Tabyaların Durumu İçler Acısı

06.07.2018 11:28
Kars'ta Tarihi Tabyaların Durumu İçler Acısı, System.String[]

Kars’ta tarihi tabyaların durumu içler acısı, tabyalar şehri olarak bilinen ve 46 tabyası bulunan kentte tabyaların çoğu yıkılarak talan edilmiş vaziyette bulunuyor.

Kars'ta tarihi tabyaların durumu içler acısı, tabyalar şehri olarak bilinen ve 46 tabyası bulunan kentte tabyaların çoğu yıkılarak talan edilmiş vaziyette bulunuyor.

Kente bulunan 46 tane tabyadan sadece birkaç tanesi ayakta duruyor. Kalan tabyalar ise kimliği belirsiz kişilerce yıkılarak talan edilmiş. Her gün yüzlerce yabancı turistin ziyaret ettiği kentte tarihi tabyaların yıkılmasına yetkililerde seyirci kalıyor.

Kars merkezde bulunan tarihi binaların yıkılarak yerine beton ve çok katlı binalar yapılmasının ardından tarihi tabyalar da bir bir yıkılarak yok oluyor. Özellikle Kars Kalesi'nin etrafından bulunan tabyalar tamamen yıkılmış, yıkılmak üzere olan tabyalarda içkicilerin mekanı halini gelmiş.

Anadolu'nun savunulması ve bölgenin korunması için 18. yüzyıldan itibaren yapımlarına başlanan ve sayıları 46'ı bulan Kars tabyaların kalanlarına sahip çıkılmasını isteyen vatandaşlar, "Kars tabyalar şehri. Ancak günümüzde tabyalara sahip çıkan yok. Tabyalar kimliği belirsiz kişiler tarafından talan edildi. Kalenin etrafında çok sayıda tabya var. Ama bu tabyalar yıkılmış, tahrip olmuş ve kaybolmaya yüz tutmuştur" dediler.

"Turizme kazandırılmasından vazgeçtik bari korunsun"

Kars'taki tabaların gözler önünde yıkılmasına anlam veremediklerini ifade eden vatandaşlar, tabyaların turizme kazandırılmasından vazgeçtiklerini, en azından yıkılmaktan korunmasını istediler.

Kars'ta tarihin gözler önünde kaybolduğuna dikkat çeken vatandaşlar, "Tabyalar korunmuyor. ya içerisi hayvan barınağı olmuş, yada içkicilerin mekanı olmuş. Zaten büyük çoğunluğu yıkılmış, demir kapıları, pencereleri sökülmüş ve götürülmüş, yetkililer ise buna seyirci kalıyor. Yazık değil mi? Göz göre göre bir tarihin kaybolmasına nasıl müsaade edilir? Anlamış değiliz" diye sitem ettiler.

Kars tabyaları arasında İnönü Tabyası, Karadağ Tabyası, Hafız Paşa Tabyası, Arap Tabyası, Gaziler Tabyası, Kerim Paşa Tabyası, Kanlı Tabya, Cenup Tabyası, Çukur Tabya, Fevzi Paşa Tabyası, Hüseyin Paşa Tabyası, Kerim Paşa Tabyası, Yusuf Paşa Tabya, Thomson Tabyası, Dik Tabya, Veli Paşa Tabyası, Şimendifer Tabyası, Çakmak Tabyası, Çifte Gögüs Tabyası, Muhlis Paşa Tabyası, Churcil Tabyası, Süvari Tabyası, Çim Tabya günümüzde ya hayvan barınağı olarak kullanılıyor. ya da kimliği belirsiz kişiler tarafından kazılarak yıkılmış vaziyette bulunuyor. Bunlardan sadece Kanlı Tabya Kafkas Harp Tarih Müzesi olarak kurtarıldı. - KARS

Kars'ta Tarihi Tabyaların Durumu İçler Acısı
Kars'ta Tarihi Tabyaların Durumu İçler Acısı
Kars'ta Tarihi Tabyaların Durumu İçler Acısı
Kars'ta Tarihi Tabyaların Durumu İçler Acısı
Kars'ta Tarihi Tabyaların Durumu İçler Acısı
Kars'ta Tarihi Tabyaların Durumu İçler Acısı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yaşam Kars'ta Tarihi Tabyaların Durumu İçler Acısı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Fenerbahçe, Ülker Stadı'ndaki müzeyi İstanbul Anadolu Lisesi'nin olduğu binaya taşıyacak 2000 yılına ait fotoğraf her şeyi ortaya çıkardı! Rıza Bey Apartmanı ile ilgili dehşete düşüren detay Depreme hazırlık toplantısında depreme yakalandılar İzmir'de yıkılan binada kullanan malzemeler kalitesiz çıktı Son Dakika! İzmir'de 23 saat sonra gelen mucize! Anne ve 3 çocuğu enkaz altından çıkarıldı Fiyatı 20 TL birden zamlanan palamut cep yakıyor 17 saat sonra kurtarılan İnci, enkaz altında böyle bekledi: Abla çok korkuyorum, elimi tutar mısın Serenay Sarıkaya, annesiyle İzmir'den dönerken depreme yakalandı