Katalonya Meclisi'nde Karar Günü - Son Dakika

Katalonya Meclisi'nde Karar Günü

27.10.2017 08:01

İspanya'daki siyasi gerginliği tırmandıran Katalonya krizinde önemli bir güne gelindi.

İspanya'daki siyasi gerginliği tırmandıran Katalonya krizinde önemli bir güne gelindi.

Katalan Meclisi'nde cuma günü (27 Ekim) yapılacak oylamada bağımsızlık ilan edilip edilmeyeceğine karar verilecek.

İktidardaki 'Junts pel Si' (Evet için Birlikte) koalisyonundan gelen açıklamada bağımsızlık referandumundan çıkan sonuca uyulacağı belirtildi.

Koalisyonun sözcüsü Lluis Corominas, özerkliğin askıya alınmasına olanak tanıyan, anayasanın 155. maddesinin işletilme ihtimalini saldırganlık olarak niteledi ve bu saldırıya, Katalan halkının 1 Ekim'de yerel yönetime verdiği yetkiyi kullanarak yanıt vereceklerini söyledi.

Fakat koalisyon da kendi içinde bölünmüş durumda. Bağımsızlığı savunanlar arasında ayrılma süreci ile ilgili ihtilaf söz konusu.

Katalan lider Carles Puigdemont'un kabinesinden Santi Vila'nın istifası bu anlaşmazlığın bir göstergesi oldu. Ticari kuruluşlardan sorumlu Vila, bağımsızlık ilanının tek taraflı olmasını doğru bulmadığından görevi bıraktığını duyurdu.

Muhalefetteki Ciudadanos Partisi'nin Katalan temsilcilerinden Ines Arrimadas da Puigdemont'u eleştirdi, bağımsızlık girişiminin yazar Franz Kafka'nın kaleme aldığı hikayelerden daha Kafkavari olduğunu ifade etti.

Perşembe günkü meclis oturumunda konuşan Carles Puigdemont, Madrid'in Katalonya'ya müdahale etmeyeceğine yönelik güvence vermediğinden erken seçime gitmeyeceklerini söylemiş, bir sonraki adımla ilgili kararı meclise bırakmıştı.

Euronews muhabiri Cristina Giner, belirsizliğin ve gerginliğin had safhada olduğu bir günün ardından her şeyin hala muallakta kaldığını söylüyor ve ekliyor: "Anayasanın 155. maddesinin devreye girmesi durumunda Katalan hükümetinin ne karar alacağını ilerleyen saatlerde göreceğiz."

Auteur:

Tags: Gepost: 27 oktober 2017

Katalonya Meclisi'nde Karar Günü

Kaynak: Euronews.com

Son Dakika Dünya Katalonya Meclisi'nde Karar Günü - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Paşinyan'ın, Putin ile yapacağı görüşme sonrası istifa edeceği iddia edildi Koronavirüs henüz bitmeden İngiltere'de kuş gribi salgını patlak verdi Bursa'nın en uzun süreli valisi Zekai Gümüşdiş 94 yaşında vefat etti Tarla sürerken traktörden düşen sürücü, hayatını kaybetti Hezimete uğrayan Paşinyan'dan tarihi itiraf: Azerbaycan'la savaşacak gücümüz kalmadı Anıl Karaer'in top toplayıcı çocuğa doğru sert bir vuruş yaptı ve büyük tepki çekti Son Dakika! RTÜK, CHP'li vekilin Türk ordusuna yönelik "satılmış" sözlerini sarf ettiği yayına ilişkin inceleme başlattı Ermenistan ordusundan alçak tuzak! Geri çekildikleri bölgelere binlerce mayın bırakmışlar