Kırklardağı'nın Eski Müteahhidinden Dtk'ya Yanıt - Son Dakika

Kırklardağı'nın Eski Müteahhidinden Dtk'ya Yanıt

Kırklardağı\'nın Eski Müteahhidinden Dtk\'ya Yanıt
Son Güncelleme: 23.12.2014 11:07

Kırklardağı konaklarının eski müteahhidi Ufuk Eser Subaşı, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Selma Irmak’ın Kırklardağı ile ilgili konuyu araştıracaklarına ilişkin açıklamasına yanıt verdi.

Kırklardağı konaklarının eski müteahhidi Ufuk Eser Subaşı, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Selma Irmak'ın Kırklardağı ile ilgili konuyu araştıracaklarına ilişkin açıklamasına yanıt verdi. Subaşı, Irmak'tan araştırmaya arkadaşlarından başlayıp, tarafsız olmalarını, eski Sur İlçe Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın da kendisinden 43 ev aldığını ve bu evleri kime verdiğini açıklamasını istedi.

Tartışmalara ve büyük tepkilere neden olan Kırklardağı konakları ile ilgili geçtiğimiz günlerde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak'ın, 'Kırklardağı artık ciddi derecede rahatsızlık yaratıyor. Bu belediyeyi aşan bir durumdur. DTK oradaki mülk sahiplerini araştırıp isimlerini açıklasın' şeklindeki açıklamalarına mülk sahiplerinin isimlerini açıklayarak, yanıt veren konakların eski müteahhidi Ufuk Eser Subaşı'ndan, DTK Eş Başkanı Selma Irmak'a da yanıt geldi. Irmak'ın, "Kırklardağı'nda ev alanlar da suçludur" şeklindeki açıklamalarını üzüntü ve hayretle karşıladığını belirten Subaşı, buranın belediye tarafından imara açıldığını anımsattı. Bu nedenle vatandaşların güvenerek, oradan ev aldığını ifade eden Subaşı, Irmak'ın belediyeye güvenenleri suçlu gösterdiğini vurguladı.

"KIRKLARDAĞI'NI BELEDİYE İMARA AÇTI"

Kendisinin de müteahhit olarak imara açılmış bir yere milyonlar yatırarak, proje, reklam yaptırdığını ve Irmak tarafından suçlu ilan edildiğini dile getiren Subaşı, "Bu nasıl bir zihniyet. Bu arazinin bir ortağı DTK'da görevli Fatma Kuyucu, diğer ortağının ağabeyi üst düzey bir yöneticidir. Bunlar eski Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ı da yanlarına alarak beni zorla sürdüler. Projemi elimden aldılar, gasp ettiler, 150 üyemin haklarını yok saydılar. Şimdi DTK Eş Başkanı Selma Irmak, bu konuları duymazdan gelip, 'Konuyu araştırıyoruz' diyor. Sadece olayın Kırklar Dağı'nın tarihi ve doğal güzelliğine yapılan katliamı söylüyor. Diyarbakır halkından bu konuda yardım istiyor. Arsa sahipler yani DTK'da görevli Fatma Kuyucu'nun ve Namık Kemal Avşar'ın, şahsımdan alınıp arazinin müteahhitliğinin verildiği peşkeş çekildiği Cahit Alkan ve Bursalı Kemal Yıldız'ın en önemlisi şahsi çıkarları için şahsımın ve 150 ev sattığım Diyarbakırlı ailenin haklarını yok eden eski Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın yaptıklarına ses çıkarmayıp, bunları dile getirmeyecek misiniz? Bu gasp edenler arkadaşınız, dostlarınız diye bunları araştırmayacak mısınız? Yoksa bunlar bu evleri satamıyorlar, batıyorlar diye beş para vermeden sahip oldukları Kırklardağı için Diyarbakırlılardan, belediyeden, devletten burayı yıkmak için para toplayıp, tekrar mı bunlara peşkeş çekip rant sağlatacaksınız? Bunları mı korumaya çalışacaksınız?" dedi.

DTK'dan ev alan ve mağdur olan insanların yanında olmasını isteyen Subaşı, "Haklının yanında bulunun. Önümüzdeki günlerde bu insanların yaptıkları yanlarına kalmayacak. Adalet sistemi bunların hırsızlıklarını, gasplarının belgelerini çıkarttığı zaman sizden ricam geri çekilin ve dava arkadaşlarınızın gerçek yüzlerini kabullenin" diye konuştu.

"DEMİRBAŞ 43 EVİ KİMLERE VERDİ?"

Üç yıldır açıklama yapmasına rağmen cevap vermeyen ve 150 Diyarbakırlı üyesinin hakkının yok edilmesine sebep olan Abdullah Demirbaş'a da seslenmek istediğine dikkat çeken Subaşı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şahitler önünde zorla benden aldığınız, arsa sahipleri ile sözleşmemi iptal ettirdiğiniz için hiç mi vicdanınız sızlamıyor? Benden aldığınız 43 evi bu olayı kapatmak için kimlere hangi parti, örgüt üyelerine, belediye yetkililerine verdiniz? Siz açıklayın yoksa ben açıklarım. Selma Hanım Kırklardağı'nın çözümü zorlu geçecek, milyonlarca rant var dediniz, konuyu araştıracağınızı söylediniz hadi araştırın, fakat araştırmaya lütfen arkadaşlarınızdan ve tarafsız olarak başlayın." - DİYARBAKIR

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Kırklardağı'nın Eski Müteahhidinden Dtk'ya Yanıt - Son Dakika


Advertisement