Son Dakika Haberleri: Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci: "Ulaşım Planı Hayata Geçince Kırşehir'de Trafik Akışı...

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci: "Ulaşım Planı Hayata Geçince Kırşehir'de Trafik Akışı...

12 ay önce

Kırşehir’de şehir içi trafik sorununun çözülmesi adına yapılan ’ulaşım planı’nın hayata geçmesi ile birlikte trafikte sorunların ortadan kalkacağını söyledi.

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci:
Kırşehir'de şehir içi trafik sorununun çözülmesi adına yapılan 'ulaşım planı'nın hayata geçmesi ile birlikte trafikte sorunların ortadan kalkacağını söyledi.

Yollarda daralma var şeklinde yapılan eleştirilere de cevap veren Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, yolların standartlara uygun şekilde yapıldığını belirtti.

Yapımı devam eden çalışmaların büyük bölümünün bitirildiğini aktaran Belediye Başkanı Bahçeci, "Ankara ve Terme Caddelerinde yapılan çalışmalar hemen hemen bitti. Ceplerde ufak tefek işlerimiz var. Çalışmalarımızın yüzde yetmişi bitti. Haziran ayına kadar diğer alanları da tamamlayıp çalışmaları komple bitirmek.

Bahar ayı ile birlikte peyzaj çalışmalarımız ve bitkilendirme başlayacak. Trafik problemlerini de yaza doğru inşallah çözeceğiz. Ciddi bir ulaşım master planı hazırladık. Trafik planımız var. Bu trafik planını uygulamaya soktuğumuzda şehir merkezimizde ciddi bir rahatlama olacak.

Kırşehir'de eskiden şehir merkezinde araba odaklı bir yaşam vardı şimdi insan odaklı yaşama çevriliyor. Çarşıya gittiğinizde her taraf araba. İnsanlar hep bize şikayet ediyorlardı.

Esnaf kaldırımlara mal çıkartıp işgal ediyor. Yollarda da arabalar. Çarşının girilecek hali yok. Biz bu çalışmalarımızla tersine çevirdik. Kaldırımlarımız da mal çıkarma işlemi bitti bu konuda esnafımız bize destek oldu. Sadece bundan sonra ceplerde park olacak oda süreli park olacak. Her yeniliğe karşı bir direnç gösteren bir kesim oluyor. Dokuz yıldır biz bunu görüyoruz"dedi.

Şehir merkezinde yapılan paralel parklara sürelendirme yapılacağını anlatan Belediye Başkanı Bahçeci, "Kırşehir şehir merkezinde vatandaş arabasını Terme Caddesine sabah getiriyor, akşama kadar orada duruyor. Şehir merkezindeki arabaların yüzde sekseni hareketsiz, hareket etmiyor.

Sabahtan akşama kadar sabit kalıyor. Buda esnafın karına değil. Biz paralel parklar yaptık, oraya süre koyacağız. Trafik komisyonunun belirleyeceği süre içerisinde duracak. Süresi geldiğinde boşaltacak.

İşi olan girecek sirkülasyon olacak. Bunları tamamen kameralı sistem takip edecek. Kesinlikle istismar olmayacak, verilen süre dışına çıkılmayacak. Çıktığı anadan itibaren park cezası plakasına işleyecek. Bu konuda çok net kurallar koyacağız" diye konuştu.

Şehir içi trafik sorununun ve kaldırımların geniş yapılıp, yolların daralması ile ilgili söylemlere de cevap veren Belediye Başkanı Bahçeci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ulaşım Planımızı profesyonel bir ekiple hazırladık. Özellikle dolmuş güzergahlarımızı plana bağlı kalarak birebir uyguladık. Yolların daralması diye bir durum olmayacak. Ulaşım planı hayata geçince şu anda yapılan yanlış parklar ortadan kalkacak. Bizim standardımız çift şerit akış, kavşaklarda üç şerite çıkıyor ama şuan parklardan dolayı bir şerite düşüyor.

Kurallar işlemeye başladığında parklar olmayacağı için hızlı bir akış olacak. Birbirini gören akıllı kavşaklar, araç sayısına göre sürelerini ayarlayan akıllı şehir olacağız. Ciddi bir yatırım olacak. Biraz sabır etmemiz gerekiyor.

Her santimetresini projelendirdiğimiz bir çalışma yapıyoruz. Yol standardımız yedi metre. Çift şerit gidiş, çift şerit geliş. Bir tarafı yedi metre yapıp, bir yeri dokuz metre yapmak trafik güvenliğine aykırı.

Belirli bir standardınız olması lazım. Parkları uygun akış sağlandığında, hatalı parkta olmadığında şehir merkezinde hiçbir sorun olmayacak, biraz sabır etmemiz lazım. Tek yönde de akışları sağlayacağız, trafik tıkanmayacak sürekli akacak. Ulaşım sistemi devreye girdiğinde de toplu taşıma devreye girecek, şehir merkezlerine arabaları mümkün olduğu kadar azaltacağız.

Alternatifleri koyacağız. Toplu taşıma koyacağız Bugüne kadar şehrimizde doğru düzgün toplu taşıma olmadığı için. Toplu taşıma devreye girdiğinde modern otobüsler çok hızlı,çok konforlu, çok güvenli ve çok ekonomik bir şekilde ne zaman geldiği ve nereden geçtiği belli olan otobüsler devreye girdiğinde daha çok toplu taşıma kullanacak.

Caddelerimizde gelişigüzel parklar yapılamayacak. Bu konuda gerekli alt yapımız hazır ve inşallah bu yıl içerisinde trafik sorunun çözüp, nefes alan bir şehir merkezi oluşturacağız.

Şu anda gelişigüzel parklar var ve biz bunları görüyoruz. Gerek sinyalizasyon gerekse parkları yeni düzenleme ile rahatlatacağız. Belediye Otobüslerimiz hazır ve baharla birlikte ulaşım planı hayata geçecek.

Tüm dolmuş hatları, duraklar, otobüslerin içerisi ve güzergahlar tek merkezden yönetilip, kameralarla takip edilecek. Vatandaşlarımız güven içinde ve takip altında ulaşacakları yere gidecek.

Bu konuda geri adım atmayacağız ve Kırşehir'imize yakışır bir ulaşım ağı oluşturacağız. Dolmuşlarımız, şoförlerimiz ve güzergahlar 24 saat takip altında olacak" - KIRŞEHİRKışladaki Gıda Zehirlenmesiyle İlgili Çarpıcı İfadeler: 11 Ayda 15 Kilo Kaybettim Suriyeliler, Bursa'da 400'ü Aşkın Fabrika Kurdu

Erdoğan, 6 Üniversiteye Rektör Atadı! Aralarında Ünlü İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu da Var