Kocaeli'nin Yeşili 9 Kat Arttı - Son Dakika

Kocaeli'nin Yeşili 9 Kat Arttı

Kocaeli\'nin Yeşili 9 Kat Arttı
Son Güncelleme: 03.01.2012 14:23

Büyükşehir Park Bahçeler birimi 2004-2012 arası kişi başı ağaç miktarını 9 kat arttırdı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, kentin her köşesini rengârenk yapmaya, yeşile boyamaya devam ediyor. Büyükşehir Park Bahçeler birimi 2004-2012 arası kişi başı ağaç miktarını 9 kat arttırdı. 2004 yılında 1 metrekare olan kişi başı yeşil alan miktarı 2012 yılı başında 9 metrekareye çıktı. Kocaeli'de kentin her köşesine 5 milyondan fazla fidan dikildi.

MEZBELELİK ALANA 'YEŞİL'

Büyükşehir Park Bahçeler Müdürlüğü her kış döneminde ağaçlandırma çalışmalarına hız veriyor. Dağ tepe, taşlık alan demeden devam mezbelelik alanlar, kamuya ait kullanım dışı araziler, nazım imar planına göre yeşil alan olarak ayrılan alanlar, sahil şeritleri, park bahçeler, mesire alanları vb. gibi birçok alanda yeşillendirme çalışmaları yapılıyor. İnsanların giremediği taşlık alanlara İş makineleri ile giren Büyükşehir ekipleri, kırılan taşlık alanları oyarak kayada bile büyüyebilen ibreli ağaçlar dikiliyor, mezbelelik alanları bertaraf ederek yeşile boyuyor.

5 MİLYON FİDAN

Kendi ağacını park bahçeler müdürlüğü bünyesindeki fidanlıkta yetiştiren Büyükşehir belediyesi, 1 milyonun üzerinde yetiştirdiği mevsimlik çiçek, ağaç fidanları, yer örtücü gibi her türlü bitkileri D-100, E-5 ve kent içi ulaşım yolları, park ve bahçeler ile köprü kenarlarını görsel olarak güzelleştirmek için kullanıyor. Büyükşehir, 2004 yılında 500 bin olan fidan sayısını büyük bir çalışma ile 5 milyona çıkarttı. Açık yeşil alan miktarı 2004'te 500 bin metre kare iken 2012 yılına geldiğinde 13 milyon 997 bin metre kareye çıktı.

YENİ SPOR ALETİ GRUBU

Yenilikçi bir anlayış ile çalışan Büyükşehir belediyesi 2004 yılından sonra ilk defa spor aleti grupları ve engelli parkları oluşturmaya başladı. Vatandaşın memnun kalması ve sürekli taleplerin artması ile 2012 yılı başına kadar Kocaeli genelinde 318 adet spor aleti grubu ile 8 adet engelli parkı yapıldı. Her ilçede yapılan spor grupları Kocaeli Büyükşehir belediyesi sınırlarının tüm ilçe sınırlarını kapsamasından sonra tüm ilçe ve beldelerde spor aletleri grupları oluşturuldu.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Kocaeli'nin Yeşili 9 Kat Arttı - Son Dakika


Advertisement