Koronavirüsün çıkış noktası olan Çin, 2020 yılında gerçekleştirmek için 15 hedef belirledi - Son Dakika

Koronavirüsün çıkış noktası olan Çin, 2020 yılında gerçekleştirmek için 15 hedef belirledi

Koronavirüsün ilk olarak ortaya çıktığı ülke olan Çin, 21-22 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen Ulusal Halk Meclisi toplantısında halk yaşamını ilgilendiren 15 önemli hedef belirledi. İşte Çin'in 2020 yılında gerçekleştireceği hedefler.

21-22 Mayıs tarihleri arasında toplanan 13. Çin Ulusal Halk Meclisi'nin yıllık toplantısında önemli kararlara imza atıldı. Çin'in koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelesinin ayrıntılı bir şekilde incelendiği, 2019 yılı performansının değerlendirildiği Beijing'deki toplantıda Çin Başbakanı Li Keqiang, Hükümet Çalışma Raporu'nu sundu. Çalışma raporunda halk yaşamını ilgilendiren 15 hedef belirlendi.

Çin'in bu yıla dair aldığı hedefler şöyle:

1- Kentsel ve kırsal bölgelerde en az yeni 9 milyon istihdam yaratılacak. Ölçülen işsizlik oranı yüzde 6 ve kayıtlı işsizlik oranı yüzde 5,5 civarında korunacak.

2- Tüketici fiyatları yüzde 3,5 oranında tutulacak.

3- Mevcut standartlara göre kırsal kesimlerde yoksul nüfus kalmayacak.

4- Mali açık oranı en az yüzde 3,6 olacak.

5- 1 trilyon yuan salgınla mücadele özel devlet tahvili çıkarılacak.

6- Yıl boyunca işletmeler için vergi ve sosyal sigorta yükü 2,5 trilyon yuan azaltılacak.

7- Vatandaşların gelir artışı ve ekonomik büyüme hızı dengeli şekilde korunacak.

8- Geniş bant ve özel hatların ortalama ücretleri yüzde 15 azalacak.

9- Büyük ticari bankaların KOBİ'lere kredi artış oranı yüzde 40'ın üzerinde olacak.

10- Bu yıl ve önümüzdeki yıl 35 milyon nüfus mesleki beceri eğitimi görecek ve yüksek meslek okulları 2 milyon fazla öğrenci alacak.

11- 3,75 trilyon yuanlık yerel özel tahviller çıkarılacak.

12- Kentsel ve kırsal bölgelerde 39 bin eski mahalle restore edilecek.

13- Demir yolu inşasına 100 milyar yuan sermaye artırılacak.

14- 5 milyon 333 bin hektar yüksek standartlı tarım arazisi açılacak.

15- Sağlık sigortasında kişi başına düşen sübvansiyon 30 yuan artırılacak.

Koronavirüsün çıkış noktası olan Çin, 2020 yılında gerçekleştirmek için 15 hedef belirledi

Son Dakika

Hollanda'nın ünlü sanat oteli Art Hotel Spaander koronavirüs nedeniyle iflas etti Normalleşme adımları kapsamında hava ve demir yolu ulaşımında biletler satışa çıktı Ünlü ekonomist Nouriel Roubini koronavirüsün yarattığı ekonomik krizi değerlendirdi: En az 10 yıl sürecek Haftaya düşüşle başlayan altının gram fiyatı 379 liradan işlem görüyor Trafik sigortasında aylık olarak yapılan fiyat artışı yarı yarıya düşürüldü Muğla'da yapımı devam eden Girme Barajı, ekonomiye yıllık 32 milyon lira katkı sağlayacak Yardım taleplerini askıya alan İBB yönetimi, AK Parti ve MHP'yi sorumlu tuttu Antalyalı çiftçiler Türkiye'nin sebze ve meyve ihtiyacını karşılamak için bayramı seralarda geçiriyor 26 ilde yapılan ankete göre korona döneminde vatandaşların yüzde 50'sinin geliri azaldı Dolar uluslararası piyasalarda 6,81 seviyesinden işlem görüyor Türkiye'nin salça ihracatı koronavirüs sürecinde yüzde 45 artarak 67 milyon dolara yükseldi Sağlık turizminden 2023 yılında 40 milyar dolar gelir bekleniyor Girişe kapatılan Konyaaltı Sahili, yaz sezonuna "sosyal mesafeli" şekilde hazırlanıyor Türk havacılık şirketi SunExpress, 4 Haziran'da iç hat uçuşlarına başlıyor Koronavirüs krizini fırsata çeviren Japon firma düğmeye basma çubuğu üretti