Küfre Ve Hakarete Prim Vermeyen Cogito Sözlük Yükselişine Devam Ediyor - Son Dakika

Küfre Ve Hakarete Prim Vermeyen Cogito Sözlük Yükselişine Devam Ediyor

04.09.2013 11:29
Küfre Ve Hakarete Prim Vermeyen Cogito Sözlük Yükselişine Devam Ediyor, System.String[]

Sosyal medyada büyük öneme sahip sözlükler camiasına 2011'de orijinal mizah anlayışı ve küfürsüzlük ilkesiyle hızlı bir giriş yapan Cogito Sözlük, kısa sürede 4 büyük sözlükten biri olmayı başardı.

Dünyaca ünlü 'Cogito, ergo sum!' (Düşünüyorum, öyleyse varım!) sözünden ilhamla isimlendirilen Cogito Sözlük'te gündemdeki gelişmeler, genel kültür bilgileri ve mizahi tespitler yer almaktadır. Cogito Sözlük edep, ahlak ve saygı çerçevesinde beyan edilen her türlü inanç ve düşünce sahiplerine ev sahipliği yapıyor.

'Küfürlerin değil fikirlerin çarpıştığı sözlük!' sloganıyla adını duyuran Cogito Sözlük; din, ırk, mezhep, cinsiyet, ideoloji, parti ayrımı yapmayan, provokasyona ve kutsal değerlere hakarete izin vermeyen özel bir düşünce platformudur. Tüm fikirler insani sınırlar dahilinde zikredilmeye değerdir, zikredilmesi de gerekir.

Düşündüklerimizi yazmak ve farklı kişilerle sosyalleşmek insan fıtratından kaynaklanan doğal bir temayüldür. Bu temayülü en uygun çizgide katılımcı beyin fırtınaları ile değerlendirmek Cogito Sözlük'ün temel dinamiğini oluşturmaktadır. Çeşitli inanç ve ideolojileri benimsemiş her güruh, kendini tebliğ ve temsil imkanını bulacağı çağdaş bir düşünce platformuna ihtiyaç duymaktadır. Sözlüğün amacı bu ortak ukdeyi mümkün mertebe aynı çatı altında gerçekleştirmektir.

Cogito Sözlük'ün en belirgin özellikleri; küfür ve hakarete asla prim vermemesi, milli ve manevi değerlere sahip çıkması, izahi yeterliliğin yanında mizahi yaklaşımın üst düzeyde olması, toplumsal olayları akılcı biçimde sağduyulu ve vicdanlı şekilde değerlendiren yazar kadrosu, fikirlerin ilkelce çatışmasından değil özgürce tartışılmasından beslenmesi ve magazinsel jurnaller yerine edebiyat, felsefe, sinema, müzik, siyaset gibi alanlarda yapılan paylaşımlardır.

Cogito Sözlük, genel kültüre ve kişisel donanıma katkı sağlayacak tanımlarla bilgilendirmenin yanı sıra yüzlere tebessüm yerleştirmeyi de iyi bir sözlük olmanın gereklerinden sayıyor. Mizahın bağdaştırıcı unsur olma özelliğini dikkate alan sözlükte, bu yönü gelişmiş pek çok özgün yazar bulunmaktadır.

Herhangi bir oluşuma tepki yahut alternatif olarak kurulmayan Cogito Sözlük; gayesi, vizyonu ve misyonu doğrultusunda yararlı ve sağlıklı gördüğü her türlü kamu projesine destek vermektedir. Özel yahut tüzel herhangi bir kimliğe, cemiyete, ideolojiye, cemaate, kuruma, kuruluşa, vakfa, partiye, derneğe bağlı olmadığı gibi maddi manada ne reklam ne de propaganda amaçlı desteklenmeyen tamamen bağımsız bir düşünce platformudur.

'Gel, ne düşünürsen düşün gel!' misali Mevlana tarzı bir çağrıyla inançlıya, inançsıza, sağcıya, solcuya yani herkese kucak açan Cogito Sözlük; toplumsal kutuplaşmaları minimize etmeyi, sosyal mesajları her kesimin dilediği gibi yerine iletmesini sağlamayı kendine misyon edinmiştir.

Cogito Sözlük; kısa zamanda yerini sağlamlaştırarak kamusal meselelere duyarlı, aktif bir gençlik kürsüsü, sosyo-kültürel bir sivil toplum örgütü haline gelmeyi amaçlıyor. Karınca kararınca ihtiyaç sahiplerine para, gıda, giyecek yardımları yapan, kütüphanesi boş okullar için kitap toplama kampanyaları başlatan Cogito Sözlük dayanışma kültürünü yerleştirmeyi ve yaymayı insani bir vazife saymaktadır.

Küfür, sataşma ve hakaret yok!

Farklı fikre tahammülsüzlük yok!

Etnik, dini ve ideolojik ayrım yok!

Kaynak belirtmeden itham etmek yok!

Kişiyi genellemelere kurban etmek yok!

Ahlaka ve edebe ters içerik paylaşımı yok!

Milli ve manevi değerlere saygısızlık yok!

Küfre Ve Hakarete Prim Vermeyen Cogito Sözlük Yükselişine Devam Ediyor

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Küfre Ve Hakarete Prim Vermeyen Cogito Sözlük Yükselişine Devam Ediyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Habertürk'te gerginlik çıkaran 'fare' tartışması! Mete Yarar, Deniz Zeyrek'e kızıp canlı yayını terk etti Yeni şarkısıyla farkındalık yaratmak isteyen Yonca Evcimik, eleştiri oklarının hedefi oldu Cübbeli Ahmet, Selefi derneklerinin para kaynaklarını anlattı: Körfez ülkelerinden kesin para geliyor İbo Show'da büyük sürpriz! İki eski dost bir araya geliyor Futbolun yaşayan efsaneleri Messi ile Ronaldo, Maradona'ya böyle veda etti Son Dakika! Bakan Koca, sert tedbirlerin sinyalini verdi: Kısıtlamalar gerektiğinde daha da genişletilebilir Çok konuşulacak görüntüler! Selin Ciğerci'nin Tolga Polat ile samimi fotoğrafları ortaya çıktı İşte Mehmet Ali Erbil'in son hali! Kızı, "Çok yakında büyük sürpriz var" notuyla paylaştı