Kur'an Kursları Yeni Eğitim-öğretim Yılına Başladı - Son Dakika
Güncel

Kur'an Kursları Yeni Eğitim-öğretim Yılına Başladı

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, Kur'an kursu hizmetlerinin, halen sundukları en önemli din eğitimi faaliyeti olduğunu belirterek, "Gerçekleştirdiğimiz 4-6 yaş Kur'an kurslarımız, bu dönemin en önemli hizmet kalemlerinden birini oluşturmaktadır.

24.09.2018 14:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, Kur'an kursu hizmetlerinin, halen sundukları en önemli din eğitimi faaliyeti olduğunu belirterek, "Gerçekleştirdiğimiz 4-6 yaş Kur'an kurslarımız, bu dönemin en önemli hizmet kalemlerinden birini oluşturmaktadır. Geçen yıl 122 bin yavrumuzla yolumuza devam ettiğimiz bu eğitim kalemimizde bu sene 160 bin çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz." dedi.

Kadir Dinç, Esenyurt'taki Hacı Ahmet Albayrak Camisi Kız Kur'an Kursu'nda düzenlenen 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Kur'an Kursları Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı kursların sürekli devam ettiğini söyledi.

Ancak yaz aylarında özellikle yeni kayıt döneminde hem öğreticilerin pedagojik formasyon eğitimlerine ağırlık verildiğini hem de kursların yeni öğrencilerine kavuşmak üzere bir hazırlık içinde olduklarını anlatan Dinç, halkın dini konularda aydınlatılması hususunda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yoğun bir çalışma içinde olduğunu aktardı.

Bugün itibarıyla hafızlık tespit sınavlarının, 3 bin 20 kişinin müracaatıyla başladığını, bir hafta sürecek sınav neticesinde 2018 yılı sonu itibarıyla Türkiye'de belgeli 10 bin hafızın daha hizmet vereceğini belirten Dinç, toplam 142 bin 126 kayıtlı hafızın bulunduğunu, 76 bin kişinin de halen bu eğitimlere devam ettiğini ifade etti.

Yeni atamaları yapılan 9 bin 500 sözleşmeli imam hatipliden henüz eğitime alınmamış bin 840 imam hatibin de 6 hafta sürecek mesleki hazırlık eğitimlerinin başladığını aktaran Dinç, "Kur'an kursu hizmetlerimiz halkımıza sunduğumuz en önemli din eğitimi faaliyetimizdir. Gerçekleştirdiğimiz 4-6 yaş Kur'an kurslarımız, bu dönemin en önemli hizmet kalemlerinden birini oluşturmaktadır. Geçen yıl 122 bin yavrumuzla yolumuza devam ettiğimiz bu eğitim kalemimizde bu sene 160 bin çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz." dedi.

Dinç, 4-6 yaş Kur'an kurslarında özellikle öğreticilerin daha nitelikli ve bu alanda derinlikli hale gelmeleri için yoğun bir hizmet içi eğitim faaliyeti de gerçekleştirdiklerini aktardı.

"Çocuklarımızın Kur'an ile tanışmış olması çok önemlidir"

İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz da programda, bugünün kendileri için bir ekim mevsimi olduğunu, çünkü Kur'an kursları ve okulların, çocukların gönül dünyasına yeni bilgilerin, duyguların, coşkuların, heyecanların, sevgilerin, geleceğe ait birikimlerin ekilmeye başlandığı önemli bir dönem olduğunu vurguladı.

Bu ekim merasimini Albayrak Kur'an Kursu'nda gerçekleştirmek olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Yılmaz, kurs mekanını bu merasim için açan Albayrak ailesine teşekkür etti.

Yılmaz, bu açılışın hasat mevsimine uygun şekilde gerçekleşmesini, bu yılın bereketli olmasını diledi.

İlahi kelamın okunması, öğrenilmesi ve ezberlerinin zor şartlarda bile asla kesintiye uğramadığını ifade eden Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

"Fakat bugün bizim sorumluluğumuz biraz daha artmıştır. İmkanlarımız, fiziki mekanların güzelliği, taleplerin yükselmiş olması, Diyanet İşleri Başkanlığı mensupları olarak bizlerin sorumluluğunu arttırıyor. Mazeretlerimiz kalmadı. Daha iyi yüksek seviyede eğitim vermek daha iyi sonuçlara ulaşmak için ileri yürümeye çalışacağız.

4-6 yaş dönemi, çocukların zihinlerinin berrak, beyaz bir kağıt gibi yazdığınız her şeyin üzerinde kaldığı bir çağdır. Bu çağda çocuklarımızın Kur'an ile dini değerlerle tanışmış olması çok anlamlı ve önemlidir."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Kur'an Kursları Yeni Eğitim-öğretim Yılına Başladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kilis'te 4 firari hükümlü cezaevine teslim edildi
  13:17 Kilis'te 4 firari hükümlü cezaevine teslim edildi

  Kilis İl Jandarma Komutanlığı Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT), aranan şüphelilerin yakalanması için çalışma başlattı. Demirışık köyünde göçmen kaçakçılığı suçundan hüküm giyen 4 firari hükümlü yakalandı ve cezaevine teslim edildi.

 • Osmaniye'de 500 çiftçiye Ayçiçek tohumu dağıtıldı
  13:16 Osmaniye'de 500 çiftçiye Ayçiçek tohumu dağıtıldı

  Osmaniye'de Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında 500 çiftçiye 250 torba ayçiçeği tohumu dağıtıldı. Dağıtılan tohumlarla yaklaşık 6.000 dekar alanda ayçiçeği ekimi yapılması planlanıyor.

 • İstanbul'da Metroda Uyuşturucu Kullanan Şahıs Görüntülendi
  13:16 İstanbul'da Metroda Uyuşturucu Kullanan Şahıs Görüntülendi

  İstanbul'da bir şahıs, metroda diğer yolculara aldırış etmeden elindeki pet şişeyle uyuşturucu madde kullandı. Şahsın bu anları cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Aynı gün içerisinde yapılan narkotik denetimlerinde ise başka bir şahıs üzerinde uyuşturucu madde ele geçirildi.

 • Adıyaman'ın Besni ilçesinde traktör devrildi, sürücü hayatını kaybetti
  13:15 Adıyaman'ın Besni ilçesinde traktör devrildi, sürücü hayatını kaybetti

  Besni ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, Mustafa Han idaresindeki traktör şarampole devrildi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, traktörün altında kalan sürücünün hayatını kaybettiğini belirledi. Cenaze, incelemenin ardından Besni Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

 • Gaziantep'te Türk Silahlı Kuvvetleri fotoğraf sergisi açıldı
  13:15 Gaziantep'te Türk Silahlı Kuvvetleri fotoğraf sergisi açıldı

  Gaziantep'te Cumhuriyet'in 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen '1923'ten Günümüze Türk Silahlı Kuvvetleri' fotoğraf sergisi, bir alışveriş merkezinde açıldı. Serginin açılışına Gaziantep Valisi Kemal Çeber, askeri yetkililer, gaziler ve vatandaşlar katıldı. Sergi, yarın akşam 20.00'ye kadar ziyaret edilebilecek.

 • Rize'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 106'ncı yıl dönümü törenle kutlandı
  13:14 Rize'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 106'ncı yıl dönümü törenle kutlandı

  Rize'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 106'ncı yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende, Vali İhsan Selim Baydaş ve Belediye Başkanı Rahmi Metin, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kutlama mesajının okunduğu törende, Rize'nin kurtuluşunun milletin bağımsızlık mücadelesinin simgesi olduğu vurgulandı. Törende ayrıca resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

 • Malatya'da Gençlere Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri Düzenlendi
  13:14 Malatya'da Gençlere Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri Düzenlendi

  Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca gençlere yönelik düzenlenen 'Devlet Teşvikleri Tanıtım Günlerine' katıldı. Vali Yazıcı, etkinlik alanında bulunan stantları gezerek gençlere maddi destekler, staj programları ve uluslararası proje destekleri hakkında bilgi verildiğini belirtti.

 • İzollu İlkokulu Minikler Halk Oyun Ekibi İl İkincisi Oldu
  13:13 İzollu İlkokulu Minikler Halk Oyun Ekibi İl İkincisi Oldu

  Malatya'da düzenlenen halk oyunları minikler (A) karma yarışmasında, Kale ilçesini temsil eden İzollu İlkokulu minikler halk oyun ekibi il ikincisi oldu. Malatya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Merkez Salonu'nda gerçekleştirilen yarışmada İzollu İlkokulu Halk Oyunları Topluluğu ilçeye dönerek ödüllerini aldı. Kale İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Bulut, öğrencileri okullarında ziyaret ederek, emeği geçen hocaları ve öğrencileri tebrik etti.

 • Konya Ticaret Odası, Kazan ve Basınçlı Kaplar Atölyesi'ni açtı
  13:13 Konya Ticaret Odası, Kazan ve Basınçlı Kaplar Atölyesi'ni açtı

  Konya Ticaret Odası (KTO) Mesleki Eğitim Merkezi, KTO Teknoloji ve Eğitim Kampüsü ve Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Derneği iş birliğiyle kurulan 'Kazan ve Basınçlı Kaplar' atölyesini faaliyete geçirdi. Atölye, sektöre özgü uygulamalı eğitimler sunarak kursiyerlere sertifikasyon imkanı da sağlayacak.


Advertisement