Londra Yunus Emre Enstitüsünden "Sanatçılarla Söyleşiler" programı - Son Dakika

Londra Yunus Emre Enstitüsünden "Sanatçılarla Söyleşiler" programı

23.07.2020 10:35
Londra Yunus Emre Enstitüsünden

Londra Yunus Emre Enstitüsünce (YEE) başlatılan, Türkiye'nin geleneksel sanatlarının önemli çağdaş sanatçılar tarafından anlatıldığı "Sanatçılarla Söyleşiler" programının konuğu, tezhip sanatçısı Ayesha Gamiet oldu.

Londra Yunus Emre Enstitüsünce (YEE) başlatılan, Türkiye'nin geleneksel sanatlarının önemli çağdaş sanatçılar tarafından anlatıldığı "Sanatçılarla Söyleşiler" programının konuğu, tezhip sanatçısı Ayesha Gamiet oldu.

Londra YEE ve Leighton House Müzesi iş birliğinde dijital ortamda gerçekleşen programda konuşan Gamiet, İslam sanatındaki yolculuğunun İspanya'nın Granada kentinde bulunan Elhamra Sarayı'nda başladığını söyledi.

Gamiet, Elhamra Sarayı'nın mimarisine, desenlerine ve mozaiklerinin dokusuna hayran kaldığını ve bu hayranlığın kendisini tezhip sanatıyla ilgilenmeye teşvik ettiğini ifade etti.

İslami geometri sanatı ve minyatür çalıştıktan sonra hocalarının da yönlendirmesiyle tezhip sanatını öğrenmek istediği için İstanbul'a gitmeye karar verdiğini anlatan Gamiet, hattat ve müzehhibe Ayten Tiryaki'den ders almaya başladığını dile getirdi.

Gamiet, tezhiple sanat adabını da öğrendiğini, hocasının üslup ve tarzından çok etkilendiğini vurgulayarak, İstanbul'da camileri, sarayları, türbeleri ziyaret ederek sanatta ayrı bir yolculuğa çıktığını da kaydetti.

Tezhip sanatında çizgi öğrenmeyi alfabe öğrenmeye, motifleri de kelime oluşturmaya benzeten Gamiet, desenlerle oluşturulan kompozisyonun da güzel bir şiire dönüştüğünü ifade etti.

Gamiet, 2018'de usta tezhip sanatçıları Tiryaki ve Çiçek Derman'dan Süleymaniye Kütüphanesi'nde düzenlenen törenle icazetini aldığını söyledi.

İslam sanatının zengin dünyasındaki seyahatlerinin ve deneyimlerinin çalışmalarına ilham verdiğini belirten Gamiet, tezhip sanatında öğrenmenin sonunun olmadığına ve sabrın önemine işaret etti.

Programda, Hilye-i Şerif'te kullandığı desenleri ve renkleri video gösterimiyle dinleyicilerle paylaşan Gamiet, 2018'de Windsor Kalesi Kraliyet Kütüphanesince 4 ciltlik bir şiir kitabı için hazırladığı ve birer nüshalarının Kraliçe II. Elizabeth ve Prens Charles'a hediye edilen eserlerine sunumunda yer verdi.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Londra Yunus Emre Enstitüsünden 'Sanatçılarla Söyleşiler' programı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Szalai golü atar atmaz Altay'ın formasına koştu ve arkadaşına mesaj yolladı Szalai golü atar atmaz Altay'ın formasına koştu ve arkadaşına mesaj yolladı Son Dakika: Türkiye'de 18 Nisan günü koronavirüs nedeniyle 318 kişi vefat 55 bin 802 yeni vaka tespit edildi Son Dakika: Türkiye'de 18 Nisan günü koronavirüs nedeniyle 318 kişi vefat 55 bin 802 yeni vaka tespit edildi Son Dakika: Bakan Koca illere göre haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısını açıkladı Son Dakika: Bakan Koca illere göre haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısını açıkladı Fenerbahçe, Başakşehir deplasmanında Szalai ile durumu eşitledi! Canlı anlatım Fenerbahçe, Başakşehir deplasmanında Szalai ile durumu eşitledi! Canlı anlatım Annesinin köşe bucak aradığı genç kız, sevgilisinin evinde bulundu Annesinin köşe bucak aradığı genç kız, sevgilisinin evinde bulundu Usta oyuncu Erol Demiröz, 81 yaşında hayatını kaybetti Usta oyuncu Erol Demiröz, 81 yaşında hayatını kaybetti Teşkilat dizindeki Zayed Fadi aslında kimdir? İşte yanıtı Teşkilat dizindeki Zayed Fadi aslında kimdir? İşte yanıtı Nüfusunun yarısından fazlasına ikinci doz aşı uygulayan İsrail'de açık alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı Nüfusunun yarısından fazlasına ikinci doz aşı uygulayan İsrail'de açık alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı