Son Dakika Haberleri: Meksika'da Aşırı Şiddet Olaylarından Dolayı Morglar Doldu, Cesetler Konteynerlerde Saklanıyor
BBC

Meksika'da Aşırı Şiddet Olaylarından Dolayı Morglar Doldu, Cesetler Konteynerlerde Saklanıyor

4 ay önce İlandır

Meksika'nın Jalisco eyaletinde, şiddet olaylarının her geçen gün artmasıyla morglarda yer kalmadı. Yetkililer en az 100 cesedi, kiralık bir konteynerde muhafaza etti. Kokudan rahatsız olan bölge sakinleri bu duruma tepki gösterdi.

Meksika'da artan şiddet olayları yüzünden morglarda yer kalmaması nedeniyle en az 100 cesedin bir konteynerde tutulması, kokundan rahatsız olan bölge sakinlerinin tepkisine neden oldu. Yetkililer, Guadalajara kentindeki kiralık konteyneri başka bir yere nakletmeyi planladıklarını söyledi.

YETKİLİLER: MEZARLIKTA YER KALMADI

Jose Luis Tovar adlı bir mahalle sakini, "Mahallemizde bir sürü çocuk var. Hepimiz hasta olabiliriz" dedi. Meksika yasaları uyarınca cinayet kurbanlarının cesetleri yakılamıyor." dedi. Yerel yetkililer, ülkede son zamanlarda büyüyen şiddet dalgasında cesetlerin muhafazası için uzun vadeli çözümler aradıklarını söylüyor. Jalisco Adli Tıp Kurumu Başkanı Luis Octavio Cotero, "Mezarlıklarda cesetleri gömebileceğimiz yer kalmadı" dedi. Cotero, 800 cesedin gömüleceği yeni bir mezarlık yapılacağını açıkladı.

KONTEYNERİN YERİ, ŞİKAYET ÜZERİNE DAHA ÖNCE DE DEĞİŞTİRİLDİ

Soğutuculu konteyner daha önce kentin dış mahallelerindeki bir deponun yakınlarına park edilmişti. Ancak iki hafta sonra mahalle sakinlerinin kokudan şikayet etmesi ve sineklerin doluşması nedeniyle konteynerin yeri değiştirildi. Fakat konteynerin yeni yerinde de şikayetler başladı ve mahalle sakinleri hafta sonunda protesto eylemi yaptı.

2006'DAN BU YANA 200 BİN KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

Meksika'da hükümetin örgütlü suça karşı savaş ilan ettiği Aralık 2006'dan bu yana şiddet olaylarında 200 bin'den fazla kişi öldü ya da kayboldu. En fazla şiddet olayı geçen yıl yaşandı. 2017'de 25 bin'den fazla kişi öldürüldü. Ölenlerin üçte ikisinin örgütlü suç kurbanı olduğu belirtiliyor.

BBCGaziantepli Girişimci Ürettiği Streçleme Makinesi ile Halı ve İplik Sektöründe İtalyanların Tahtını Salladı Patronlardan Asgari Ücret Açıklaması: 2 Bin TL'nin Üzerinde Olmaması Gerekir

Son Dakika! ABD'nin Suriye'deki Tüm Askerlerini Çekmeyi Düşündüğü Açıklandı