Microsoft Excel, Kötü Amaçlı Yazılımların Yeni Hedefi Oldu - Son Dakika

Microsoft Excel, Kötü Amaçlı Yazılımların Yeni Hedefi Oldu

27.06.2019 18:37
Microsoft Excel, Kötü Amaçlı Yazılımların Yeni Hedefi Oldu, System.String[]

Zararlı yazılımlar, Microsoft Power Query özelliği aracılığıyla yayılmaya çalışıyorlar. Microsoft, kötü amaçlı yazılımların yayılmasını engellemek amacıyla Excel için DDE desteğinin kapatılmasını tavsiye ediyor.

Güvenlik araştırmacıları, Microsoft Excel içindeki Powe Query özelliğini kullanarak zararlı kodları en az etkileşimle çalıştırmanın yolunu buldu. Power Query, en temelinde farklı kaynaklarda veri bulmayı, verileri bağlamayı, birleştirmeyi ve dönüştürmeyi sağlayan bir özelliktir. Siz bu veriyi başka bir dosyadan, örneğin uzak bir sunucudaki Access veri tabanından çekebilirsiniz.

Aslında çok işlevli bir özellik olan Power Query, günümüzdeki Excel versiyonlarında bütünleşik olarak vardır. Eski versiyonlara da eklenti olarak indirilebiliyor.

Microsoft Excel, Kötü Amaçlı Yazılımların Yeni Hedefi Oldu

Yöntem, özünde hasarlı bir Excel dosyası oluşturmaya dayanıyor. Zararlı yazılım başka uzak bir noktaya yükleniyor, Excel dosyası açıldığında Power Query sayesinde o zararlı yazılım bağlanan makineye çekiliyor Yöntem, güvenlik uyarılarını da rahatça aşıyor, sistemler zararlı olabilir uyarısı vermiyor.

Microsoft, 2017 yılında da DDE konusunda sıkıntı yaşamıştı. O dönemde yama çıkarmayı reddeden Microsoft, bu defa da aynı davranışı sürdürdü. Microsoft, kişilerin DDE (Dynamic Data Exchange) özelliğini devre dışı bırakmalarını istedi. Teknik olarak Power Query de DDE üzerine inşa edildi.

Microsoft Excel, Kötü Amaçlı Yazılımların Yeni Hedefi Oldu
Microsoft Excel, Kötü Amaçlı Yazılımların Yeni Hedefi Oldu

Kaynak: WebTekno

Son Dakika Teknoloji Microsoft Excel, Kötü Amaçlı Yazılımların Yeni Hedefi Oldu - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Fiziksel değişimiyle olay olan Miray Daner, estetik iddialarını reddetti 00:21 Fiziksel değişimiyle olay olan Miray Daner, estetik iddialarını reddetti Türkiye'ye dev yatırım hazırlığı! Aramızı düzelttiğimiz Birleşik Arap Emirlikleri'nden milyar dolarlarla geliyorlar 23:30 Türkiye'ye dev yatırım hazırlığı! Aramızı düzelttiğimiz Birleşik Arap Emirlikleri'nden milyar dolarlarla geliyorlar Yunan vekilden Meclis'te tarihe geçecek konuşma! 22:26 Yunan vekilden Meclis'te tarihe geçecek konuşma! "Siz Amerika'nın hizmetkarısınız" deyince milletvekilleri buz kesti
Gençlerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu'ndan 20:50 Gençlerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu'ndan "Göster cep telefonunu" tepkisi Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 18:11 Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Barınamıyoruz" eylemlerine tepki: Hayatınız yalan Cinsel ilişki sırasında balkondan düşen kadın, son model arabayı pert etti 16:07 Cinsel ilişki sırasında balkondan düşen kadın, son model arabayı pert etti
10 gün önce evlenen doktor çiftin 4 bilezik için yaptığı kavgada kan aktı: 4 yaralı 15:47 10 gün önce evlenen doktor çiftin 4 bilezik için yaptığı kavgada kan aktı: 4 yaralı 3 burger için 3 bin 600 TL hesap alıyor! Nusret'in yeni restoranındaki fiyatlar tepki topladı 14:34 3 burger için 3 bin 600 TL hesap alıyor! Nusret'in yeni restoranındaki fiyatlar tepki topladı
Advertisement