Mırc'a İlgi Hala Yoğun - Son Dakika

Mırc'a İlgi Hala Yoğun

08.08.2012 11:00
Mırc'a İlgi Hala Yoğun, System.String[]

Bir zamanların alternatifsiz chat programı mIRC hala oldukça yoğun biçimde kullanılıyor.

Gökhan Menge - - 90'lı yıllarda doğanlar belki yetişemedi, fakat 80'li yıllar ve daha öncesinde doğan nesilin internet ile ilk tanışması genelde chat programlarına dayanır. Bu hikayeleri de dinlediğinizde genelde 2 isimden birisini duyarsınız: ICQ ve mIRC (isteyene MIRC, isteyene emayarsiğ).

Hala yoğun olarak kullanılan mIRC yazılımı öyle ki indirme sitelerinde ilk onda olmasa da hala ilk yirmiye girmeyi başarıyor. Siz de isterseniz bu küçücük yazılımı bilgisayarınıza kuraral nostalji yapabilir ya da arkadaşlarınızla özel odalar oluşturup tartışabilirsiniz.

Vikipedi'de mIRC başlığı

mIRC, sohbet programlarının atası olarak kabul edilebilecek, IRC sunucularına bağlanıp sohbet etmeyi sağlayan bir istemci programdır. Khaled Mardam-Bey tarafından geliştirilmiştir.

Ek olarak, mIRC profesyonel kullanıcıların içerisine kod eklemek suretiyle hali hazırdaki komutları daha kolay bir sekilde yorumlayıp diğer kullanıcılara sunma imkanı vermekte ve istenen komutları menü haline getirerek (scripting) programı daha kullanilabilir hale getirmektedir.

Ayrıca: Açılımı (M)ardam Khaled Bey (I)nternet (R)elay (C)hat'tir.

IRC sunucularına bağlanmak için bazı programlara gerek vardır. Bunlardan en popüler olanı mIRC'tir, ve mIRC üzerinden rahat sohbet edebilir ve üzerinde değişiklikler yapılabilir.

mIRC Script'ler mIRC kodlama tekniği ile yazılmış toplu haldeki dosyalardır. Script'lerin yazılma sebepleri çok farklı olabilir. mIRC Script'in temel amacı, Khaled Mardam-Bey'in yapmış olduğu mIRC'i kullanırken, komutlarla uğraşmadan, menüler yardımı ile, kullanmayı sağlamaktır. Bu konuda birçok görüş ileri sürülebilir. Bugün, birçok sosyal paylaşım sitelerinin mIRC mantığının önüne geçtiği düşünülse de, mIRC hiçbir zaman bitmeyecek bir iletişim aracıdır. Gizemliliğe olan ilgi, bilgilerin daha güvenli saklanabilmesi, özgürlük gibi sebepler mIRC'in artıları olarak düşünülebilir.

mIRC Script coder'leri, mIRC'in görüntüsünü değiştirmek suretiyle programı kişiselleştirebilir veya mIRC'e herhangi bir alanda otomatik işlemler yaptırmak içinde bu programlamadan yararlanabilirler.

Gökhan Menge - Teknokulis : http://www.teknokulis.com

Mırc'a İlgi Hala Yoğun
Mırc'a İlgi Hala Yoğun
Mırc'a İlgi Hala Yoğun

- Kaynak: Teknokulis

Son Dakika Teknoloji Mırc'a İlgi Hala Yoğun - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

İran'daki suikast Ortadoğu'yu karıştırdı! Netanyahu 2018'de Fahrizade için "Bu ismi unutmayın" demiş CNN Türk'teki tweet hatası alay konusu oldu! Canlı yayında Cemil Çiçekler karıştı Gaziantep'te cadde ve sokaklarda yemek yenilmesi yasaklandı Dağlık Karabağ'da hezimete uğrayan Paşinyan, sınırdaki altın madeni için Putin'den yardım istedi Kahramanmaraşlı emekli asker, yaptığı doğal ilaçla koronavirüsten korunuyor Yönetmen yardımcılığını bırakan genç kadın, memleketine dönerek annesiyle ejder meyvesi üretimine başladı Uzun süredir ortalarda görünmeyen Bekir Bozdağ, yanlış paylaşımıyla haber oldu İlginç hırsızlık: Soydukları marketten çelik kasayla birlikte 251 adet çikolata çaldılar