Son Dakika Haberleri: Muğla Ölümünden Bir Ay Sonra, Sedyeden Düştüğü Ortaya Çıktı

Muğla Ölümünden Bir Ay Sonra, Sedyeden Düştüğü Ortaya Çıktı

2 yıl önce

Ölümünden bir ay sonra, sedyeden düştüğü ortaya çıktıMuğla'nın Ortaca ilçesinde, Ortaca Devlet Hastanesi'nde sedyeden düşürülen 72 yaşındaki Zeliha Üstündağ, tedavi gördüğü yoğun bakım ünitesinde, 15 gün sonra öldü.

Ölümünden bir ay sonra, sedyeden düştüğü ortaya çıktı

Muğla'nın Ortaca ilçesinde, Ortaca Devlet Hastanesi'nde sedyeden düşürülen 72 yaşındaki Zeliha Üstündağ, tedavi gördüğü yoğun bakım ünitesinde, 15 gün sonra öldü. Solunum yetmezliğinden öldüğü yönünde rapor verilen hastanın sedyeden düştüğü ise 1 ay sonra gelen telefon ihbarının ardından, güvenlik kameralarının incelenmesi sonucu ortaya çıktı. Ayşegül Üstündağ Varna, sorumluların bulunması ve annesinin gerçek ölüm sebebinin belirlenebilmesi için savcılığa suç duyurusunda bulundu. Kaymakamlık soruşturma izni vermeyince, idare mahkemesine itirazda bulunuldu.

İstanbul'daki evinin kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılması üzerine Muğla'nın Ortaca İlçesi'ndeki kızının yanında kalmaya başlayan Zeliha Üstündağ, geçen yıl 6 Mart'ta aniden rahatsızlandı. 4 çocuk annesi Üstündağ, yakınları tarafından Ortaca Devlet Hastanesi'ne getirildi. Kalp krizi geçirdiği belirlenen Üstündağ, tedaviye alındı. Tedavisi sırasında duran kalbi tekrar çalıştırılan Üstündağ'ın durumunun ağır olması üzerine doktorlar Dalaman Devlet Hastanesi'ne sevkine karar verdi. 112 sağlık görevlileri sevk sırasında Üstündağ'ı sedyeden düşürdü. Tekrar sedyeye alınan Üstündağ, götürüldüğü Dalaman Devlet Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesine alındı. Üstündağ, burada 2 gün yoğun bakımda tutulduktan daha donanımlı olduğu gerekçesiyle Muğla'daki bir özel hastaneye sevk edildi. Burada da 13 gün yoğun sakımda tutulan Üstündağ, geçen 21 Mart'ta yaşamını yitirdi. Ölüm raporunda, Üstündağ'ın solunum yetmezliğinden yaşamını yitirdiği belirtildi. Üstündağ'ın cenazesi yakınları tarafından İstanbul'a götürülüp, toprağa verildi.

TELEFON İHBARI, SEDYEDEN DÜŞÜRÜLDÜĞÜNÜ ORTAYA ÇIKARDI

Ev kadını Ayşegül Üstündağ Varna, annesinin acısını daha unutamadan geçen 21 Nisan'da gelen bir ihbar telefonuyla bir kez daha yıkıldı. Telefondaki kadın Varna'ya annesinin hastanede sedyeden düşürüldüğünü bunun kendilerinden saklandığını söyledi. Gelen ihbar telefonuyla şoke olan Varna, bundan sonra yaşadıklarını şöyle anlattı: "Hemen Dalaman Devlet Hastanesi'ne gidip o dönemdeki görüntüleri izlemek istediğimi belirttim. Görüntüleri izlediğimizde herhangi bir şeye rastlamadık. Daha sonra ihbarcı kadından bir telefon daha aldım. 'Siz olayı yanlış yerde araştırıyorsunuz. Anneniz Ortaca Devlet Hastanesi'nden sevki sırasında düşürüldü' dedi. Bunun üzerine avukatım aracılığı ile Ortaca Cumhuriyet Savcılığı'na başvurup, görüntüleri incelettirdik. Görüntülerden annemin sedyeden düşürüldüğü iddiasının doğru olduğunu ortaya çıktı. Annemi hastaneye getirdiğimizde durumu çok iyi değildi. Belki de rahatsızlığı sonucu yaşamını yitirecekti. 'Annemi, bilerek, isteyerek düşürdüler' demiyorum ama düşürüldüğünde herhangi bir hasar aldı mı, bunu öğrenmek istiyorum. Hasta yakını olarak benden bu durum saklandı. Annemin ölümüyle ilgili içimde şüphe kalmasını istemiyorum. Mezarı açılıp, Adli Tıp Kurumu'nda inceleme mi yapılacak bilemiyorum. Ama gerçeğin ortaya çıkması için ne gerekiyorsa yapılmasını istiyorum" dedi.

"İDARİ YARGIDA İTİRAZDA BULUNULDU"

Varna'nın avukatı Durmuş İlhan da, "Zeliha Üstündağ'ın sedyeden düşürüldüğünü öğrenmemizin ardından sorumlular hakkında işlem yapılması için savcılığa başvurduk. Fakat Ortaca Kaymakamlığı tarafından iddialar sübuta ermediğinden personel hakkında soruşturma izni verilmemesine ilişkin karar verilmiş. Biz, bu kararı idari yargıya taşıdık. Zeliha Üstündağ'ın ölümünden yakınları şüphe duyuyor. Rahatsızlanarak hastaneye getirilen Zeliha Üstündağ'ın sedyeden düşmesi hasta yakınlarından saklanıyor, devamında da gizleniyor. Sedyeden düşen baygın haldeki bir hastaya standart acil tıp uygulaması dahi yapılmıyor. Hastanın sedyeden düştüğü tedavisinin devamı için başka hastaneye sevk edilirken düzenlenen transport evraklarında geçmiyor. Aile olayın peşini bırakmayacak. Kaymakamlık kararına dün (salı) idare mahkemesinde itirazda bulunduk" diye konuştu.Üç Çocuk Oyun İçin Girdikleri Derin Dondurucuda Havasızlıktan Öldü Usta Sanatçı Müşerref Akay, Katıldığı Programda Hangi Siyasi Partiyi Desteklediğini Açıkladı

Son Dakika! Galatasaray, Ozan Kabak'ı 12 Milyon Euroya Stuttgart'a Sattı