Mülteciler kendi memleketlerine tatile gidebilir mi, Avrupa ve Türkiye'de yasalar ne diyor? - Son Dakika

Mülteciler kendi memleketlerine tatile gidebilir mi, Avrupa ve Türkiye'de yasalar ne diyor?

Almanya'da yasalar mültecilerin ülkelerine dönmelerine olanak tanımıyor. Mültecinin ülkesine dönmesi, hayati tehlikesi bulunmadığı anlamına geleceği için kendisine sağlanan korumaya ihtiyaç kalmadığı şeklinde değerlendiriliyor.

Siyasi sığınmacılar tatil için kendi memleketlerine gidebilir mi? Bu soru yaz döneminde Avrupa'da sık sık gündeme geldi. Alman Bild gazetesi için çalışan, kendisi de Suriyeli bir mülteci olan muhabir Suriyelilerin düzenli olarak tatil için ülkelerine gittiklerini öne süren bir haber kaleme aldı. Bu tür tatil turlarını düzenleyen şirketlerin varlığından da bahsetti. Kamuoyunda ses getiren iddialar, İçişleri Bakanı Horst Seehofer'i açıklama yapmaya zorladı; mültecilere seslenen Alman Bakan "Suriye'ye giderseniz statülerinizi iptal ederiz" dedi.


Bu haber söz konusu olayla ilgili ilk değil. Özellikle Avrupa'da aşırı sağ seçmene hitap eden medya organları konuyu daha önce de birçok kez gündeme getirdi. 2016'da Fransız "Valeurs Actuelles" dergisi Almanya'daki Afgan, Iraklı ve Suriyeli mültecilerin tatillerini ülkelerinde geçirdiklerini savundu. 2018'de Belçikalı aşırı sağcılarla bağlantılı haber sitesi Medias-Presse benzer iddiaları haberleştirdi.

Kaynak: Euronews.com

YORUMLAR

Son Dakika

14:06 Emekli hakim, tramvayda 15 yaşındaki kızların fotoğrafını çekerken yakalandı 13:35 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Srebrenitsa Soykırımı mesajı 13:08 Sokak ortasında sevgilisini öldürdü, polisi görünce kendini vurdu 13:07 Acı haberi Instagram'dan verdi Metin Arolat'ın annesi hayatını kaybetti 12:41 İYİ Partili Lütfü Türkkan'ın kızı Dilara Türkkan tepkiler sonrası sosyal medya hesabını kapattı 12:37 Kaza yapan zırhlı araç takla attı, etrafa altın saçıldı! Ekipler karış karış arıyor 12:35 Bülent Arınç'tan Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesine ilişkin yorum: Şükürler olsun 12:33 17 suçtan aranan cezaevi firarisi 6 yıldır kardeşinin kimliğiyle yaşamış 12:32 İki üniversite mezunu psikolog, evinde uyuşturucu imalatından yakalandı! Balkonu seraya çevirmiş 12:28 Erdoğan'ın 26 yıl önceki demeci ortaya çıktı! Ayasofya'nın cami olması sözünü o zaman vermiş 11:47 Gelinler için altın işlemeli maske üretildi! Fiyatı, düğün salonunun kirasından fazla 11:47 Hadise ve Kaan Yıldırım aşkının mimarı Seda Bakan'dan çifte evlilik çağrısı 11:23 Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, korona tedavisinde kullanılacak ilaca üretim ruhsatı verdi 11:16 Volkan Demirel'in eşi Zeynep Demirel kusursuz fiziğiyle büyüledi 10:49 Türkiye'de milyar dolarları yöneten isimlerin kullandığı makam araçları