Son Dakika Haberleri: Nickolas Muray: Bir Fotoğrafçının Portresi

Nickolas Muray: Bir Fotoğrafçının Portresi

7 yıl önce

Pera Müzesi'ndeki Muray ve Ürdün sergilerini görmek için son günler.

Nickolas Muray: Bir Fotoğrafçının Portresi, System.String[]

Pera Müzesi'nde devam eden


· Nickolas Muray: Bir Fotoğrafçının Portresi


· Çöl ve Deniz Arasında


Ürdün Ulusal Güzel Sanatlar Galerisi'nden Bir Seçki sergilerini görmek için son günler

25 Ocak 2013'de Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi'nde ziyarete açılan 20. yüzyıl fotoğrafçılığının en ilginç ve renkli isimlerinden biri olan ve dönemin efsanevi yıldızlarını, dansçılarını ve reklam kampanyalarını fotoğraflayan Nickolas Muray'ın eserlerinden oluşan "Nickolas Muray: Bir Fotoğrafçının Portresi" sergisi ile Akdeniz'deki Arap ülkelerinin ( Cezayir, Fas, Filistin, Libya, Lübnan, Mısır, Suriye, Tunus ve Ürdün) modern ve çağdaş sanatını gözler önüne seren "Çöl ve Deniz Arasında: Ürdün Ulusal Güzel Sanatlar Galerisi'nden Bir Seçki" sergisi 21 Nisan Pazar günü sona eriyor.


1920'lerde New York'taki en başarılı portre ve moda fotoğrafçısı, Macar asıllı Amerikalı Nickolas Muray'ın (1892-1965) 162 yapıtından oluşan ve küratörlüğünü Salomon Grimberg'in yaptığı "Nickolas Muray: Bir Fotoğrafçının Portresi" sergisinde, Amerikan reklam sektöründe büyük ün kazandığı Lucky Strike, Coca Cola, General Foods gibi markalara ait ilk renkli fotoğraflarla, John Crawford, Marlene Dietrich, Douglas Fairbanks Jr., Greta Garbo, Jean Harlow, Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Claude Monet ve büyük aşkı Frida Kahlo gibi ünlülerin portreleri yer alıyor.

Ortadoğu'nun en önemli koleksiyonlarından birine sahip Ürdün Ulusal Güzel Sanatlar Galerisi'nden seçilen, Akdeniz kıyısındaki Arap ülkelerinden farklı kuşaklardaki 44 sanatçının 52 yapıtının yer aldığı "Çöl ve Deniz Arasında: Ürdün Ulusal Güzel Sanatlar Galerisi'nden Bir Seçki" sergisinde, Arap modern sanatındaki eğilimler; resim, çizim, seramik ve heykel gibi çeşitli alanlarda ifade buluyor. Ülkemiz insanının, bu ülkelerin insanlarını kültür ve sanat yoluyla daha iyi tanımasını sağlayacak önemli bir köprü kuran sergi Cezayir, Mısır, Ürdün, Libya, Lübnan, Fas, Filistin, Suriye ve Tunuslu sanatçıların şimdiyle geçmiş ve sanatsal yaratıcılıkla gerçek dünya arasında geliştirdikleri sorgulamalarını yansıtıyor.


Açıldığı günden bu yana, izleyicilerin ilgiyle izlediği "Nickolas Muray: Bir Fotoğrafçının Portresi" sergisi ile "Çöl ve Deniz Arasında: Ürdün Ulusal Güzel Sanatlar Galerisi'nden Bir Seçki" sergisi 21 Nisan 2013 Pazar akşamına kadar Pera Müzesi'nde ziyarete açık kalacak.

Haber Yayın Tarihi: 10.04.2013 02:24 Kaynak: BültenlerBombalı saldırı için Türkiye'ye gelen kadın terörist yakalandı
Yeni yılda istihdam desteği devam edecek! Çalışan başına 49 bin lira verilecek Bankaların yüksek komisyon ve masraf ücretlerine son! Artık Merkez Bankası belirleyecek