Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Nikaragua Hükümetine İnsan Hakları İhlali Suçlaması - Son Dakika

Nikaragua Hükümetine İnsan Hakları İhlali Suçlaması

Amerikalar Arası İnsan Hakları Komisyonu, Nikaragua'da nisan ayında patlak veren gösterilerde aşırı güç kullanan hükümetin insan haklarını ihlal ettiğini açıkladı.

Nikaragua Hükümetine İnsan Hakları İhlali Suçlaması
22.05.2018 - 11:50,

Amerikalar Arası İnsan Hakları Komisyonu, Nikaragua'da nisan ayında patlak veren gösterilerde aşırı güç kullanan hükümetin insan haklarını ihlal ettiğini açıkladı.

Nikaragua'ya geçen perşembe günü gelen ve ülkenin bazı kesimlerini ziyaret eden komisyon müfettişlerinin ilk gözlemlerinin, Devlet Başkanı Daniel Ortega hükümetinin gösteriler sırasında insan haklarını ihlal ettiğini ortaya koyduğu belirtildi.

İnsan Hakları Komisyonunun ifade özgürlüğü raportörü Edison Lanzas, gösterilerde 76 kişinin öldüğü, yaklaşık 900 kişinin yaralandığı bilgisinin hükümet tarafından da doğrulandığını kaydetti.

Komisyondan yapılan açıklamada, müfettişlerin kurbanlar ve görgü tanıkları ile görüştüğü, hastaneleri ve cezaevlerini ziyaret ettiği, video görüntülerini izlediğine dikkat çekilerek, şiddet eylemlerinin soruşturulması ve sorumluların tespit edilmesi için uluslararası bir yapının oluşturulması tavsiyesinde bulunuldu.

Açıklamada, gösterilerde 438 kişinin gözaltına alındığının tespit edildiği, basına sansür, keyfi gözaltı ve işkence kanıtlarının elde edildiği, hastanelerin yaralı göstericilerin ölüm nedenini sıklıkla belgelemediğinin gözlendiği, çok sayıda göstericinin tepkiyle karşılaşma veya tıbbi yardım alamama endişesiyle devlet hastanelerine gitmediği ifade edildi.

Bu arada Nikaragua'da toplumun çeşitli kesimlerinden temsilcilerin, sosyal güvenlik sisteminde değişiklik talebiyle yapılan gösterilerle ortaya çıkan gerilimi gidermek için hükümetle diyalog görüşmeleri yürüttüğü belirtildi.

Görüşmelere katılan anayasa hukukçusu Azalea Solis, Associated Press'e yaptığı açıklamada, grupların, insan hakları komisyonunun tavsiyelerini izleyecek bir panel kurulması konusunda hemfikir olduğunu, hükümetin komisyonunun bulgularını kabul ettiğini dile getirdi.

Ortega hükümeti ise konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Nikaragua'da kararnameyle kabul edilen sosyal güvenlik reformları çerçevesinde işçiler ile çalışanların emeklilik katkı paylarını arttıran ve yardım ödeneğinde kesinti öngören yasal düzenleme hayata geçirilmişti. Bunun üzerine işçi ve emeklilerin başlattığı gösteriler, Ortega iktidarında Nikaragua'da en fazla can kaybının yaşandığı iç karışıklık olarak gösteriliyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Nikaragua Hükümetine İnsan Hakları İhlali Suçlaması - Son Dakika


Advertisement