Son Dakika Haberleri: Oyuncu Jülide Kural Terör Örgütü Propagandasından Hakim Karşısına Çıktı

Oyuncu Jülide Kural Terör Örgütü Propagandasından Hakim Karşısına Çıktı

3 yıl önce

Haber Ümit TÜRK İSTANBUL DHAKapatılan Özgür Gündem gazetesinde bir günlük nöbetçi genel yayın yönetmenliği yapan tiyatro ve sinema oyuncusu Jülide Kural, Terör örgütü propagandası yapmak suçundan yargılandığı davada ilk kez hakim karşısına çıktı.

Oyuncu Jülide Kural Terör Örgütü Propagandasından Hakim Karşısına Çıktı, System.String[]
Haber Ümit TÜRK İSTANBUL DHA

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinde bir günlük nöbetçi genel yayın yönetmenliği yapan tiyatro ve sinema oyuncusu Jülide Kural, Terör örgütü propagandası yapmak suçundan yargılandığı davada ilk kez hakim karşısına çıktı. Kural'ı sevgilisi ünlü aktör Kadir İnanır yalnız bırakmadı.

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, hakkında Terör örgütü propagandası yapmak suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istenen tutuksuz sanık Jülide Kural ile başka suçtan tutuklu bulunan kapatılan Özgür Gündem Gazetesi'nin Yazı İşleri Müdür İnan Kızılkaya hazır bulundu. Duruşmaya Kural'ın sevgilisi Kadir İnanır da izleyici olarak katıldı.

TOPLUMU BİLGİLENDİRMEK İÇİN YAZDIK

İnan Kızılkaya, Herşeyden önce hiçbir şekilde suçlamayı kabul etmiyorum. Gazeteci olarak güncel, sosyal ve siyasi gelişmeleri içeren yazıları toplumu bilgilendirmek için yazdık. Tamamiyle ifade özgürlüğü kapsamında hareket ettik. Amacımız, çatışmalara ve savaşa dikkat çekmekti diye konuştu.

SANATÇININ ULAŞMAK İSTEDİĞİ ANA GERÇEK ÖZGÜRLÜKTÜR

Daha sonra savunma yapan Kural, Bir günlük sembolik genel yayın yönetmenliği yaptım. Gazeteci değil sanatçıyım. O günkü haber ve yazıların ne içeriği ne de konusu hakkında bilgi sahibi değilim. Sanatçının ulaşmak istediği ana gerçek özgürlüktür. Barış taraftarı insan hakları aktivistiyim. Bu ülkeyi çok seven bir sanatçı olarak hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum diye konuştu.

MAHKEME BAŞKANI DURUŞMAYI SEVGİLİLER GÜNÜNE ERTELEDİ

Duruşmayı erteleyen Mahkeme Başkanı, duruşmayı 14 Şubat Günü sevgililer gününe ertelediğini açıklayarak, Artık çiçek böcekle gelirsiniz demesi salonda gülüşmelere neden oldu.

AYNI SUÇTAN SAVUNMA YAPTILAR

Öte yandan Özgür Gündem Gazetesi'nin bir günlük nöbetçi genel yayın yönetmenliği yaptıkları için Terör örgütü propagandası yapmak suçundan yargılanan gazeteci-yazar Hasan Cemal, yazar ve dil bilimci Necmiye Alpay, gazeteci Yıldırım Türker aynı suçlamayla açılan davada, aynı mahkemede ayrı ayrı hakim karşısına çıkarak savunmalarını yaptılar.
Haber Yayın Tarihi : 24.11.2016 04:37 Kaynak: DHAKorkunç kazada, yaralı sürücüyü gören kadın ellerini açıp dua etti Bülent Arınç'tan 23 Haziran yorumu: Demokraside seçimle gelinir, seçimle gidilir Ekrem İmamoğlu açıkladı! İBB önünde bildiri okuyan personel işten çıkarılacak mı?