Prof. Dr. Fahrettin Öztürk: "Millileşmenin anahtarı Ar-Ge'dir" - Son Dakika
Güncel

Prof. Dr. Fahrettin Öztürk: "Millileşmenin anahtarı Ar-Ge'dir"

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) Ar-Ge ve Prototip Operasyonları Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Öztürk, millileşmeyi hızlandırabilmek için kuvvetli Ar-Ge altyapısının bunu desteklemesi gerektiğini belirterek, "Ar-Ge'siz millileşme olmaz, millileşmenin anahtarı Ar-Ge'dir." dedi.

25.12.2019 19:18  Güncelleme: 19:21
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) Ar-Ge ve Prototip Operasyonları Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Öztürk, millileşmeyi hızlandırabilmek için kuvvetli Ar-Ge altyapısının bunu desteklemesi gerektiğini belirterek, "Ar-Ge'siz millileşme olmaz, millileşmenin anahtarı Ar-Ge'dir." dedi.

Erzurum Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinde, Atatürk Üniversite ile Erzurum Teknik Üniversitesince "Türk Havacılık ve Uzay Sanayi Ar-Ge Günleri" programı düzenlendi.

TUSAŞ Ar-Ge ve Prototip Operasyonları Başkanı Prof. Dr. Öztürk, programda "TUSAŞ Tanıtımı, Ar-Ge ve Millileştirme" başlıklı konuşmasında TUSAŞ'ın faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Öğrencilerin ülkenin geleceği olduğunu anlatan Öztürk, "TUSAŞ bu yıl yaklaşık 2 milyar dolar ciroya yaklaştı. Bu iyi bir rakam ama daha çok çalışmamız lazım ve çok insan kaynağına ihtiyacımız var." dedi.

Öztürk, her şeyin hayalle başladığını ve gerçeğe dönüştüğünü bildirerek, şunları dile getirdi:

"Biz 10 yıllık hedefimizi ortaya koyduk ve bunlar için insan kaynağına, sanayicilerimize, ekosisteme, sağlam Ar-Ge yapan hocalarımıza ihtiyacımız var. Hiçbir teknolojiyi maalesef parayla alamıyoruz. Onun için teknolojiyi geliştirmek çok önemli. Aslında yüksek teknolojinin geliştirilme yeri üniversite. Bunun farklı bir yeri yok. Sanayicimiz bunu üretir, seri imalatını yapar ve gelişimine katkı sağlar ama yüksek teknoloji üniversitede geliştiriliyor. Dünyanın en gelişmiş ülkelerine ve üniversitelerine bakın. Dünyadaki ilk 500 üniversitenin bulunduğu ülkeler en gelişmiş ülkelerde bulunuyor."

Hava araçlarındaki yazılımların Türkiye'de geliştirildiğine belirten Öztürk, bunun Türkiye açısından gurur verici tablolardan birisi olduğunu söyledi.

Öztürk, üzerlerinde büyük yük olduğunu ve farklı çalışmalar yaptıklarına değinerek, şöyle devam etti:

"Bizim misyonumuz Türkiye'miz için gereken hava aracı ihtiyacını karşılamak ama vizyonumuzda dünyada da sayılı bir havacılık şirketi olmak. Bu anlamda da ürünlerimiz rekabetçi olacak. Hayatta kalabilmenin en önemli yollarından birisi rekabetçi olabilmek ve bunun içinde arkada güçlü bir teknoloji ordusunun olması gerekiyor. Yani Ar-Ge ile desteklememiz gerekiyor.Ar-Ge olmadan ürün belli bir süre sonra önemini kaybeder, rakiplerimiz daha iyisini yapar, biz ortada kayboluruz. Bunun en önemli ayaklarından birisi de üniversiteler. Millileşmek, yerlileşmek gibi kavramları kullanmak güzel ama bu o kadar uzun ve zor bir süreç ki bunu başarmak ciddi manada çaba istiyor. Gerçekten çok yetkin bir bilgi birikimine sahip olmamız gerekiyor. Millileşmeyi hızlandırabilmek için kuvvetli Ar-Ge alt yapısının bunu desteklemesi lazım. Ar-Ge'siz millileşme olmaz, millileşmenin anahtarı Ar-Ge'dir. Çünkü bu bilgiler satın alınabilen bilgiler değil. Bu yüzden ciddi manada çalışmak ve bilgiyle kuvvetlendirmek gerekiyor."

Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak ise Atatürk Üniversitesi ile birlikte hareket edip, güç birliği yaparak ülkeye hizmet etmek için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Prof. Dr. Fahrettin Öztürk: "Millileşmenin anahtarı Ar-Ge\'dir"
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Prof. Dr. Fahrettin Öztürk: 'Millileşmenin anahtarı Ar-Ge'dir' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Tuzlaspor ile Ankara Keçiörengücü Berabere Kaldı
  15:31 Tuzlaspor ile Ankara Keçiörengücü Berabere Kaldı

  Trendyol 1. Lig'in 25. hafta maçında Tuzlaspor ile Ankara Keçiörengücü arasındaki maç 1-1 berabere sonuçlandı. Maçta goller Dk. 19'da Camara (Ankara Keçiörengücü) ve Dk. 34'te Mamba (Tuzlaspor) tarafından atıldı.

 • Antalya Diplomasi Forumu'nda Asya-Pasifik Bölgesel Mimarilerinin İnşası Tartışıldı
  15:29 Antalya Diplomasi Forumu'nda Asya-Pasifik Bölgesel Mimarilerinin İnşası Tartışıldı

  Antalya Diplomasi Forumu'nda düzenlenen panelde, bölgesel ve küresel aktörlerin uyumlu ve çelişen çıkarlarının uzlaştırılması için etkili diplomasinin ve işbirliğinin gerekliliği vurgulandı. Panelde, Malezya, Bangladeş, Sri Lanka ve Vietnam'dan katılımcılar, bölgedeki güç dengeleri, ekonomik işbirliği, iklim değişikliği gibi konuları ele aldılar.

 • Antalya Diplomasi Forumu'nda Göç Sınamalarına Karşı Sürdürülebilir Politikalar Paneli Düzenlendi
  15:27 Antalya Diplomasi Forumu'nda Göç Sınamalarına Karşı Sürdürülebilir Politikalar Paneli Düzenlendi

  Antalya Diplomasi Forumu'nda düzenlenen 'Göç Sınamalarına Karşı Sürdürülebilir Politikalar' başlıklı panelde, dünyada artan göç sorunu ve buna ilişkin çözümler tartışıldı. Panelde, göçün sebepleri, göçmenlerin entegrasyonu, göç sorununun çözümü için beraber hareket etme gerekliliği gibi konular ele alındı.

 • Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Deprem Seminerine Katıldı
  15:24 Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Deprem Seminerine Katıldı

  Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremlerinin Ardından Prefabrik Yapıların Değerlendirmesi Semineri'ne katıldı. Seminerde konuşan Büyükkılıç, deprem önlemleri ve eğitimlerin önemine vurgu yaptı.

 • Hakan Fidan, 3. Antalya Diplomasi Forumu'nda ikili görüşmeler yaptı
  15:23 Hakan Fidan, 3. Antalya Diplomasi Forumu'nda ikili görüşmeler yaptı

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, 3. Antalya Diplomasi Forumu kapsamında Lüksemburg Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Avrupa Bakanı Xavier Bettel, AGİT Genel Sekreteri Helga Maria Schmid, İsviçre Dışişleri Bakanı Ignazio Cassis ve Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

 • Saadet Partisi İstanbul Adayı Birol Aydın:
  15:22 Saadet Partisi İstanbul Adayı Birol Aydın: "Bizim Bir İstanbul Tasavvurumuz Var, Kalite Denince Akla İstanbul Gelecek"

  Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Birol Aydın, Ümraniye "Bizim bir İstanbul tasavvurumuz var. Merkezinde insanın, ailenin ve mahallenin olduğu bir İstanbul. Bizim bir İstanbul tasavvurumuz var. Kalite denince akla İstanbul gelecek. Taksisiyle, taksicisiyle, berberiyle, ayakkabıcısıyla, aşçısıyla, kaliteli bir İstanbul. İstanbul taksicisi, İstanbul müezzini, İstanbul ezanı, İstanbul sokağı, İstanbul caddesi, İstanbul binası, İstanbul mahallesi, İstanbul esnafı. Böyle bir tasavvuru gerçekleştirmek için de doğru işleri dosdoğru yapmamız gerekiyor. Yanlış işleri, doğru yapmak değil. Doğru işleri, dosdoğru yapmak lazım" dedi.

 • Yüksekova'da 3 Bant Bilardo Turnuvası Düzenlendi
  15:22 Yüksekova'da 3 Bant Bilardo Turnuvası Düzenlendi

  Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde düzenlenen '3 bant bilardo turnuvası'na 54 kişi katıldı. Turnuva 23 gün sürdü ve birinci Sedat Ataş, ikinci Çetin Yorgun ve üçüncü Cevdet Tuna oldu. Turnuvaya yoğun ilgi gösterildi.

 • DÜ'de Bağımlılıktan Kurtulmak Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi
  15:22 DÜ'de Bağımlılıktan Kurtulmak Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi

  Düzce Üniversitesi'nde düzenlenen söyleşide, bağımlılığın sosyal olayların ve bireysel sorunların doğal sonucu olduğu vurgulandı. Psikolog Zeynep Alçelik Uran, bağımlılığın fazla madde almak değil, istendiğinde durduramamak olduğunu belirtti. Yeşilay Danışmanlık Merkezi'nden Gülbeyaz Çınar ise bağımlılığın sadece alkol, tütün ve hap kullanımıyla sınırlı olmadığını, kumar, oyun ve internetin de bağımlılıkla mücadelede yer aldığını ifade etti.


Advertisement