Profesyonel Hakemliğe Geçilmesi - Son Dakika

Profesyonel Hakemliğe Geçilmesi

03.04.2015 14:29
Profesyonel Hakemliğe Geçilmesi, System.String[]

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkan Vekili Metin Tokat, profesyonel hakemlikle ilgili üç aylık deneme sürecinin uygulanacağını belirterek, "Hakem arkadaşımızın gösterdiği performans masaya yatırılacak.

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkan Vekili Metin Tokat, profesyonel hakemlikle ilgili üç aylık deneme sürecinin uygulanacağını belirterek, "Hakem arkadaşımızın gösterdiği performans masaya yatırılacak. Artısı görüldüğü takdirde uygulama, gelecek dönemlerde daha da yaygınlaşacak" dedi.

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) 11. Olağan Genel Kurulu'na katılan Tokat, profesyonel hakemliğe geçiş süreciyle ilgili gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.

Tokat, uzun yıllardır konuşulan profesyonel hakemlik konusunda önemli bir adım attıklarının altını çizerek, "İlk etapta FIFA hakemliği yapmış hakemlerimiz arasından şartları uyan 6 arkadaşımızı seçtik. Akıllara Halis Özkahya ve Bülent Yıldırım'ın bu hakemler arasında neden olmadığı gelebilir ama bu arkadaşlarımızın kamu görevleri var" ifadelerini kullandı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören'in, uygulamanın başlaması hususunda çok büyük desteği olduğunu dile getiren Tokat, sözlerini şöyle sürdürdü:

"MHK Başkanımız Yusuf Namoğlu da göreve geldiği ilk günden beri bu konuyu gündeme getiriyordu. Öncelikle 3 aylık deneme süreci uygulanacak. Eğer faydalı olursa bunu yaymak, uzun vadeli yapmak gerekiyor. Hakem arkadaşımızın gösterdiği performans masaya yatırılacak. Artısı görüldüğü takdirde uygulama, gelecek dönemlerde daha da yaygınlaşacak. Daha sonra uzun süreli bir sözleşme yoluna gidilerek, özellikle Süper Lig'de görev yapan arkadaşlarımızın bu kadroya alınması için çaba gösterilecek."

Profesyonel sözleşme imzalanabilmesi için hakemlerin gerekli şartları taşıması gerektiğine dikkati çeken Tokat, "Bir sözleşme yapıldığı zaman, devletle her hangi bir bağlantı olmaması lazım. Bu bir risk sonuçta. Tabii önemli olan ilk etapta Süper Lig'de her türlü maçı yönetebilecek düzeyde hakemlerin bu işin içinde olması. Mesela İngiltere'de 20 hakemle ligi yönetiyorlar, bunun 17'si profesyonel. Türkiye'de şartlara uyan hakem sayısı bu sezon 14-15 dolaylarında" diye konuştu.

Tokat, profesyonel sözleşme imzalanan hakemlerin çalışmalarını Riva Tesisleri'nde sürdüreceklerini belirterek, şunları söyledi:

"Buradaki amaç, idmanlarla kendilerini geliştirerek maçlardaki performansları en üst seviyeye çıkarmak. Ayrıca hakemlere hafta sonu yönettikleri maçların analizini yapacakları özel odalar verilecek. Uygulamadan çok umutluyuz. Bu arkadaşlarımızın üzerine büyük sorumluluk düşmektedir. Arkadaşlarımız, kalan 9 haftalık periyotta çok başarılı performans gösterdikleri an da hem TFF'nin hem de bizlerin elini güçlendirmiş olurlar."

Yeni uygulamanın hakemlerin performansını artıracağına inandığını vurgulayan Tokat, "Haftanın 3-4 gününü Riva'da geçirecekler. Sadece futbol ve yönetecekleri maçı düşünecekler. Hakem arkadaşlarımız, bu sürede eksikliklerini ve analizlerini yapacaklar. Hocalar nezaretinde yapacakları idmanlarla ister istemez performansları artacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Son Dakika Spor Profesyonel Hakemliğe Geçilmesi - Son Dakika Spor


YORUMLAR
500

Son Dakika

Bakan Kasapoğlu: Türkiye, dünyanın en kapsamlı ve kapasitesi yüksek yurtlarına sahip 13:44 Bakan Kasapoğlu: Türkiye, dünyanın en kapsamlı ve kapasitesi yüksek yurtlarına sahip Balotelli'nin Sergen Yalçın'a yaptığı hakaret dünya basınında yer aldı 13:39 Balotelli'nin Sergen Yalçın'a yaptığı hakaret dünya basınında yer aldı Eşini bıçaklayarak öldüren adam, 2 çocuğunu da alıp kaçtı 13:09 Eşini bıçaklayarak öldüren adam, 2 çocuğunu da alıp kaçtı
Ukrayna Cumhurbaşkanı Yardımcısının aracına silahlı saldırı! Shefir'in durumu iyi 12:48 Ukrayna Cumhurbaşkanı Yardımcısının aracına silahlı saldırı! Shefir'in durumu iyi Balotelli'ye Sergen Yalçın'ın sözlerini kim yetiştirdi? İşte olayın mazisi ve perde arkasında olanlar 12:24 Balotelli'ye Sergen Yalçın'ın sözlerini kim yetiştirdi? İşte olayın mazisi ve perde arkasında olanlar Bahar Candan'ın, Mustafa Sarıgül ile olan fotoğrafına yorum yağdı: İlk defa düzgün giyinmişsin 12:07 Bahar Candan'ın, Mustafa Sarıgül ile olan fotoğrafına yorum yağdı: İlk defa düzgün giyinmişsin
Litvanya Savunma Bakanlığı, Çin'de üretilen akıllı telefonlarla ilgili dikkat çeken paylaşım: Çöpe atın 11:59 Litvanya Savunma Bakanlığı, Çin'de üretilen akıllı telefonlarla ilgili dikkat çeken paylaşım: Çöpe atın Watford, Ozan Tufan'a yaradı! İngiltere'deki ilk maçında otoritelerden tam not aldı 11:42 Watford, Ozan Tufan'a yaradı! İngiltere'deki ilk maçında otoritelerden tam not aldı
Advertisement