Rosetta Kış Uykusuna Yattı - Son Dakika

Rosetta Kış Uykusuna Yattı

09.06.2011 15:00
Rosetta Kış Uykusuna Yattı, System.String[]

Avrupa uzay ajansının (ESA), 2014'te kuyruklu yıldızla buluşacak ve onun sırlarını deşifre edecek uzay aracı Rosetta, 31 aylık uyku dönemine girdi.

Avrupa uzay ajansının (ESA), 2014'te kuyruklu yıldızla buluşacak ve onun sırlarını deşifre edecek uzay aracı Rosetta, 31 aylık uyku dönemine girdi.

ESA'dan yapılan açıklamaya göre, 20 Ocak 2014'te uykusundan uyanacak uzay aracı birkaç ay sonra nihai hedefi 67/P Churyumov-Gerasimenk kuyruklu yıldızıyla randevusuna gidecek.

2004'te 7 milyar kilometre süren yolculuğuna başlayan Rosetta'nın tüm cihaz ve kontrol sistemlerinin sessizliğe bürüneceği dönemde "derin bir uykuya" dalacağı belirtilen açıklamada, şu an dünyadan 549 milyon kilometre ötede bulunan uzay aracının güneş panellerinin aracı çalıştırmak için artık yeterince enerji üretmeyeceği, sadece bilgisayar ile aracın bazı yaşamsal cihazlarının donmaması için ısıtma sisteminin çalışacağı kaydedildi.

20 Ocak 2014'te uykudan uyanacak ve kuyruklu yıldıza yaklaşmaya başlayacak Rosetta, Kasım 2014'te Philae adlı modülünü gök cisminin üzerine indirecek.

ESA yetkilileri, Güneş Sistemi'nin doğumundan bu yana geçirdiği evrimi daha iyi anlamaya yönelik bu randevuda Rosetta'nın gerçek anlamda bir "uzay arkeoloji görevi" yerine getireceğini belirterek, uzay aracının isminin de Fransız bilim adamı Jean-François Champollion'un hiyeroglifleri deşifre etmesini sağlayan Rosetta taşından esinlenildiğini anımsattılar. - PARİS

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Rosetta Kış Uykusuna Yattı - Son Dakika


Son Dakika

Kervansaray Holding'e kayyum ataması sırasında rüşvet dağıtıldığı iddiası HSK'ya taşındı Son Dakika! CHP'den istifa eden Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy tutuklandı Avukatlık ücretlerinin fiyatı değişti! İşte yeni tarife Göztepe, milli takımdan mazeret sunmadan geri dönmeyen Poko'yu takımdan gönderdi Son Dakika! MHP lideri Bahçeli'den Alaattin Çakıcı açıklaması: Benim dava arkadaşımdır; ülkücüden mafya, mafyadan da ülkücü olmaz Ozan Tufan'dan transfer itirafı: Crystal Palace Sörloth'u alınca benim transferim olmadı Ahmet Çakar'dan Terim ve maçın hakemine sert sözler: Ben o zaman 40 yıl hokkabazlık yapmışım 23 banka ve 30 finansal kuruluş arasında protokol imzalanarak esnafa kredi yapılandırma kolaylığı sağlandı