Salih Güney'den 40 Yıllık Yasaklı Filme İzin İsteği - Son Dakika

Salih Güney'den 40 Yıllık Yasaklı Filme İzin İsteği

05.01.2011 16:16
Salih Güney'den 40 Yıllık Yasaklı Filme İzin İsteği, System.String[]

Yeşilçam Aktörlerinden Salih Güney 1970 Yılında Çekilen Ve Atatürk Aleyhtarı Olduğu Öne Sürülen Türkiye'de Yasaklanan "Paralı Askerler" Adlı Filmin Yayınlanması Gerektiğini Söyledi

Yeşilçam aktörlerinden Salih Güney 1970 yılında çekilen ve Atatürk aleyhtarı olduğu öne sürülen Türkiye'de yasaklanan "Paralı Askerler" adlı filmin Ulu Önder aleyhtarı olmadığını savunarak yayınlanması gerektiğini söyledi.

Atatürk'ün ilk kez yabancı bir aktör tarafından canlandırıldığı 'Paralı Askerler' filminin görüntüleri TRT ekranlarında yayınlandı. 40 yıldan bu yana yasaklı olan filmin tamamının yayınlanmasını isteyen Salih Güney, sinema yazarı Ali Murat Güven'e dayanarak filmin İngiltere'de olduğunu söyledi.

Filmde 'Yüzbaşı Enver' rolünü oynayan Salih Güney, 1970'de 33 milyon dolar maliyetle çekilen film ile ilgili olayların Türkiye'nin büyük para kaybına uğrattığını savundu. Güney, şöyle dedi:

"Bu film bazı kişilerin kaprisleri yüzünden yasaklandı. Charles Branson'un bir gazetenin röportaj teklifini geri çevirmesinin ardından film aleyhine kampanya başlatıldı. Bizleri vatan hainliğiyle suçladılar. Hatta kızım olduğunda 'vatan haininin kızı oldu' diye haber yaptılar. Filmde çalışan bir kişinin işinden olmasıyla birlikte bu propaganda iyice arttı. Bu insanları Türkiye'den soğuttular. Film ardından Türkiye film platosuna çevrilebilirdi. Fakat yaşananlar yüzünden olmadı. Türkiye milyarlarca dolar kaybetti. Film çekimleri için ülkemize gelebilirlerdi ve bu da büyük kazanç sağlardı.

Film Atatürk aleyhtarı değil. Bu film, İstanbul'un tarihi yerleri, Efes Harabeleri gibi yerlerde çekildi. Harika bir şekilde Türkiye reklamı yapılıyordu. Ben ve Fikret Hakan Osmanlı subaylarıydık. Bu bir rol. Ama bu rol yüzünden vatan haini ilan edildik."

Güney, Türkiye'de yayınlanmasını istediği filmde Tony Curtis ve Charles Bronson gibi dönemin yıldız oyuncularının rol aldığını hatırlatırken "Brad Pitt ve Angelina Jolie'nin Türkiye'de film çekip yayınlanmaması gibi bir şey bu. Bu o dönemde yapılan karalama kampanyası nedeniyle yayınlanamadı. Filmde Atatürk aleyhtarı bir şey yok. Filme Genelkurmay bile yardımcı oldu. Bu yüzden geç de olsa yayınlanmasını istiyorum" dedi.

Salih Güney'den 40 Yıllık Yasaklı Filme İzin İsteği
Salih Güney'den 40 Yıllık Yasaklı Filme İzin İsteği
Salih Güney'den 40 Yıllık Yasaklı Filme İzin İsteği

- Kaynak: DHA

Son Dakika Sinema Salih Güney'den 40 Yıllık Yasaklı Filme İzin İsteği - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Zeytin Dalı bölgesinde 1 asker şehit oldu Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: Gıda, petrol ve döviz fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle enflasyon arttı "50 yaşımda yetim kaldım" diyen VJ Bülent Çarıkçı isyan etti: Herkes ölebilir Bebeklik döneminde İspanyol gribini, 102 yaşında ise iki kere yakalandığı koronayı yendi Tuvaletini yapmak için girdiği mezarlıkta ölü bulundu Turistlerin çekildiği sahillerde yunuslardan görsel şov! Vatandaşlar telefonlara sarıldı Mehmet Ali Erbil, kızının fotoğrafındaki göğüs dekoltesinden rahatsız olunca emoji kullanarak sansür uyguladı Brezilya'da hamile taklidi yapan kadın karpuz kabuğunda kilolarca uyuşturucu kaçırmış