Son Dakika Haberleri: Samsung'tan Çip Teknolojisine 18,6 Milyar Dolarlık Dev Yatırım

Samsung'tan Çip Teknolojisine 18,6 Milyar Dolarlık Dev Yatırım

3 yıl önce

Samsung, yaptığı açıklamayla çip ve yeni nesil akıllı telefon ekran teknolojilerine en az 18.6 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu.

Samsung'tan Çip Teknolojisine 18,6 Milyar Dolarlık Dev Yatırım, System.String[]

Japon Toshiba ve yerel rakibi SK Hynix ile sektörde ciddi bir rekabet içerisinde olan Samsung, her sene yonga teknolojilerine 10 milyar dolar civarında yatırım yapıyordu. Yeni yatırımın neredeyse iki misline çıkacak olması ise Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in tarafından yapılan çağrıyla ilişkilendiriliyor. Moon Jae-in, ülkenin işsizlikle mücadele harekâtı kapsamında büyük şirketlere daha fazla iç yatırım yapması çağrısında bulunmuştu.

DEVLET BAŞKANININ ÇAĞRISINA UYDU

Samsung'un bu dev yatırımı Başkan Yardımcısı Jay Y. Lee'nin yokluğunda kritik kararların gecikmesiyle ilgili yatırımcıların endişelerini de gidereceği düşünülüyor. Bilindiği üzere, Samsung Grubu devrik başkan Park Geun-Hye'ye siyasi çıkarlar için rüşvet vermekle suçlanıyordu.

Çip teknolojisinin en yoğun kullanıldığı hafıza kartlarının 2017 yılında rekor kâr getirmesi bekleniyor zira akıllı telefon, sunucu, bilgisayar ve kameraların vazgeçilmez parçalarından biri olan hafıza kartlarının fiyatı yoğun talepten dolayı yükseliyor.

Sektör uzmanlarına göre yüksek kalite depolama ürünleriyle uyum için de daha güçlü NAND çipler gerekiyor ve bu anlamda ciddi bir arz eksikliği var.

İKİ YENİ FABRİKA AÇILACAK

Samsung'un en büyük yatırımı, 12.5 milyar dolarla Pyeongtaek bölgesindeki yeni NAND çip fabrikasına yapması bekleniyor. 2021 yılı itibarıyla faaliyete geçmesi beklenen fabrikanın yanı sıra Hwaseong'da da yarı iletkenler için 5 milyar dolar civarında bir üretim hattı inşası planlanıyor.

Samsung'un yüzde 90 oranında kontrol ettiği OLED ekran panelleri için de 1 trilyon won yani yaklaşık 870 milyon dolarlık yatırım gelecek ve üretim kapasitesi artırılacak. Zira Samsung'un ekran panellerinin en büyük müşterilerinden biri de Apple. Apple'ın amiral gemisi iPhone için çıkaracağı yeni 8 serisinde bu ekranların kullanılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Samsung'tan Çip Teknolojisine 18,6 Milyar Dolarlık Dev Yatırım
Haber Yayın Tarihi: 04.07.2017 03:01 EYT'lileri temsil eden isimden "Seçim kaybetsem de yokum" diyen Erdoğan'a yanıt geldi
Beyazıt Öztürk'ten kendisine "Dünkü çocuksun" diyen Acun Ilıcalı'ya cevap: Benimle röportaj yaptığın günleri unuttun Kız öğrencisinin etek altı görüntülerini çeken öğretmen, kameralar tarafından yakalandı