Samsung'tan Çip Teknolojisine 18,6 Milyar Dolarlık Dev Yatırım - Son Dakika

Samsung'tan Çip Teknolojisine 18,6 Milyar Dolarlık Dev Yatırım

04.07.2017 15:01

Samsung, yaptığı açıklamayla çip ve yeni nesil akıllı telefon ekran teknolojilerine en az 18.6 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu.

Japon Toshiba ve yerel rakibi SK Hynix ile sektörde ciddi bir rekabet içerisinde olan Samsung, her sene yonga teknolojilerine 10 milyar dolar civarında yatırım yapıyordu. Yeni yatırımın neredeyse iki misline çıkacak olması ise Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in tarafından yapılan çağrıyla ilişkilendiriliyor. Moon Jae-in, ülkenin işsizlikle mücadele harekâtı kapsamında büyük şirketlere daha fazla iç yatırım yapması çağrısında bulunmuştu.

DEVLET BAŞKANININ ÇAĞRISINA UYDU

Samsung'un bu dev yatırımı Başkan Yardımcısı Jay Y. Lee'nin yokluğunda kritik kararların gecikmesiyle ilgili yatırımcıların endişelerini de gidereceği düşünülüyor. Bilindiği üzere, Samsung Grubu devrik başkan Park Geun-Hye'ye siyasi çıkarlar için rüşvet vermekle suçlanıyordu.

Çip teknolojisinin en yoğun kullanıldığı hafıza kartlarının 2017 yılında rekor kâr getirmesi bekleniyor zira akıllı telefon, sunucu, bilgisayar ve kameraların vazgeçilmez parçalarından biri olan hafıza kartlarının fiyatı yoğun talepten dolayı yükseliyor.

Sektör uzmanlarına göre yüksek kalite depolama ürünleriyle uyum için de daha güçlü NAND çipler gerekiyor ve bu anlamda ciddi bir arz eksikliği var.

İKİ YENİ FABRİKA AÇILACAK

Samsung'un en büyük yatırımı, 12.5 milyar dolarla Pyeongtaek bölgesindeki yeni NAND çip fabrikasına yapması bekleniyor. 2021 yılı itibarıyla faaliyete geçmesi beklenen fabrikanın yanı sıra Hwaseong'da da yarı iletkenler için 5 milyar dolar civarında bir üretim hattı inşası planlanıyor.

Samsung'un yüzde 90 oranında kontrol ettiği OLED ekran panelleri için de 1 trilyon won yani yaklaşık 870 milyon dolarlık yatırım gelecek ve üretim kapasitesi artırılacak. Zira Samsung'un ekran panellerinin en büyük müşterilerinden biri de Apple. Apple'ın amiral gemisi iPhone için çıkaracağı yeni 8 serisinde bu ekranların kullanılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Samsung'tan Çip Teknolojisine 18,6 Milyar Dolarlık Dev Yatırım

Son Dakika Ekonomi Samsung'tan Çip Teknolojisine 18,6 Milyar Dolarlık Dev Yatırım - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Maç sonu kavgaya karışan Ghezzal'ın menajeri gözaltına alındı Maç sonu kavgaya karışan Ghezzal'ın menajeri gözaltına alındı Şampiyonluk düğümü son haftaya kaldı! İşte son puan durumu ve kalan maçlar Şampiyonluk düğümü son haftaya kaldı! İşte son puan durumu ve kalan maçlar İsrail'in Mescid-i Aksa saldırılarına Bakan Çavuşoğlu'ndan tepki: Hep kınıyoruz ama ümmet adım atmamızı bekliyor İsrail'in Mescid-i Aksa saldırılarına Bakan Çavuşoğlu'ndan tepki: Hep kınıyoruz ama ümmet adım atmamızı bekliyor Bebeğini çukura bırakarak ölüme terk eden 17 yaşındaki anne, tutuklandı Bebeğini çukura bırakarak ölüme terk eden 17 yaşındaki anne, tutuklandı Zirve yarışında yüzü gülen tek takım Aslan! Galatasaray, deplasmanda Denizli'yi 4-1'le geçti Zirve yarışında yüzü gülen tek takım Aslan! Galatasaray, deplasmanda Denizli'yi 4-1'le geçti Ormanda asılı bulunan ikili toprağa verildi, yan yana gömülme vasiyetleri yerine getirilmedi Ormanda asılı bulunan ikili toprağa verildi, yan yana gömülme vasiyetleri yerine getirilmedi Netanyahu'nun oğlundan peş peşe Türkiye karşıtı hamleler! Erdoğan'ın paylaşımını da hedef aldı Netanyahu'nun oğlundan peş peşe Türkiye karşıtı hamleler! Erdoğan'ın paylaşımını da hedef aldı Görenleri şaşkına çevirdi: Babasının kimlik bilgileriyle kurulan 3 şirketten 14 milyonluk borç kaldı! Görenleri şaşkına çevirdi: Babasının kimlik bilgileriyle kurulan 3 şirketten 14 milyonluk borç kaldı!
Advertisement