Şanlıurfa'da Meyan Şerbeti Kuyruğu - Son Dakika

Şanlıurfa'da Meyan Şerbeti Kuyruğu

02.08.2011 15:38
Şanlıurfa'da Meyan Şerbeti Kuyruğu, System.String[]

Şanlıurfa'da, halk arasında 'Meyan Kola' olarak bilinen ve birçok hastalığa iyi geldiğine inanılan meyan şerbeti, ramazan ayında iftar sofralarının vazgeçilmez içeceği olma özelliğini taşıyor.

Şanlıurfa'da, halk arasında 'Meyan Kola' olarak bilinen ve birçok hastalığa iyi geldiğine inanılan meyan şerbeti, ramazan ayında iftar sofralarının vazgeçilmez içeceği olma özelliğini taşıyor. Şanlıurfa'da onlarca vatandaş, iftar sofrasında içmek istediği meyan şerbetinden almak için uzun kuyruklar oluşturuyor.

Ramazanın gelmesi ile Şanlıurfa'da meyan şerbeti iftar sofralarının baş köşesindeki yerini almaya başladı. Satıcılar, poşetler içerisine doldurdukları meyan şerbetini iftar vaktine saatler kala tezgahlarında ve seyyar olarak satışa sunuyor. 40 yıldır bu işi yapan 61 yaşındaki Abdullah Çulha'nın ürettiği şerbetten almak isteyenler, saatler öncesi Sarayönü Mahallesi'ndeki işyerinin önünde toplanıp uzun kuyruklar oluşturuyor. Abdullah Çulha, meyan köklerini büyük bir titizlik içerisinde temizleyip dev kazanlar içerisinde şerbete dönüştürürken, iftarlarını şerbetle açmayı geleneksel hale getiren vatandaşlar ise, uzun kuyrukta bekleyip 1 liraya aldıkları şerbetle evlerinin yolunu tutuyor.

1 lira ödeyerek aldıkları 1 litre şerbet ile evlerinin yolunu tutan vatandaşlar, "Meyan şerbeti, ramazan boyunca tıpkı kola gibi soframızın baş köşesinde yerini alır. Meyansız bir iftar düşünemiyoruz" dedi. - Şanlıurfa

Şanlıurfa'da Meyan Şerbeti Kuyruğu
Şanlıurfa'da Meyan Şerbeti Kuyruğu
Şanlıurfa'da Meyan Şerbeti Kuyruğu
Şanlıurfa'da Meyan Şerbeti Kuyruğu
Şanlıurfa'da Meyan Şerbeti Kuyruğu

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Şanlıurfa'da Meyan Şerbeti Kuyruğu - Son Dakika


Son Dakika

Habertürk'te gerginlik çıkaran 'fare' tartışması! Mete Yarar, Deniz Zeyrek'e kızıp canlı yayını terk etti Yeni şarkısıyla farkındalık yaratmak isteyen Yonca Evcimik, eleştiri oklarının hedefi oldu Cübbeli Ahmet, Selefi derneklerinin para kaynaklarını anlattı: Körfez ülkelerinden kesin para geliyor İbo Show'da büyük sürpriz! İki eski dost bir araya geliyor Futbolun yaşayan efsaneleri Messi ile Ronaldo, Maradona'ya böyle veda etti Son Dakika! Bakan Koca, sert tedbirlerin sinyalini verdi: Kısıtlamalar gerektiğinde daha da genişletilebilir Putin'in "gizli" aşkının kazancı ortaya çıktı! Dudak uçuklatan rakam Lüks cipteki infazın detayları kan dondurdu: Önce iki arkadaşını öldürdü, sonra intihar etti