Finlandiya'da 34 yaşındaki Sanna Marin dünyanın en genç Başbakanı oldu - Son Dakika
BBC

Finlandiya'da 34 yaşındaki Sanna Marin dünyanın en genç Başbakanı oldu

09.12.2019 10:15

Finlandiya Ulaştırma Bakanı Sanna Marin, iktidardaki koalisyon ortaklarından Sosyal Demokrat Parti'nin liderliğine seçildi. Dünyanın en genç Başbakanı olan Marin göreve başlamaya hazırlanıyor.

Finlandiya Ulaştırma Bakanı 34 yaşındaki Sanna Marin, Sosyal Demokrat Parti'nin liderliğine seçildi ve ülke tarihinin en genç Başbakanı olarak göreve başlamaya hazırlanıyor.

FİNLANDİYA'DA GÖZLER MARİN'DE

34 yaşındaki Sanna Marin'in liderliğini üstlendiği Sosyal Dempkratlar, beş partili koalisyonun en büyük siyasi hareketiydi. Bu hafta içerisinde göreve başlaması beklenen Marin, aynı zamanda Finlandiya siyasi tarihinin üçüncü kadın Başbakanı oldu.

5,5 milyon nüfuslu Finlandiya'daki sistem, koalisyonun büyük ortağına liderin istifası sonrası yeni bir lider seçme yetkisi veriyor ve seçilen parti lideri başbakanlık görevini de üstleniyor. Marin'in başbakan olarak göreve başlamasıyla birlikte Finlandiya'daki beş koalisyon ortağının tümünün liderleri kadın olacak.

"ÇOK ÇALIŞMAMIZ GEREKİYOR"

Geçtiğimiz hafta Salı günü eski başbakan Antti Rinne artan tepkiler üzerine istifasını vermişti. Rinne, greve giden postane çalışanlarının taleplerine kulak vermemekle ve süreci iyi yönetememekle eleştiriliyordu. Parti liderliği için oylamayı az bir farkla kazanan Sanna Marin, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Güveni yeniden tesis edebilmek için çok çalışmamız gerekiyor" dedi.

"HİÇBİR ZAMAN YAŞIMI DÜŞÜNEREK HAREKET ETMEDİM"

Dünyanın en genç başbakanı olduğunun hatırlatılması üzerine ise Marin, "Hiçbir zaman yaşımı ya da cinsiyetimi düşünerek hareket etmedim. Benim için önemli olan hala siyasete atılma nedenlerim ve seçmenin son seçimlerde bize duyduğu güven" diye konuştu.

Finlandiya'da 34 yaşındaki Sanna Marin dünyanın en genç Başbakanı oldu
Finlandiya'da 34 yaşındaki Sanna Marin dünyanın en genç Başbakanı oldu
Finlandiya'da 34 yaşındaki Sanna Marin dünyanın en genç Başbakanı oldu
Finlandiya'da 34 yaşındaki Sanna Marin dünyanın en genç Başbakanı oldu

Son Dakika Dünya Finlandiya'da 34 yaşındaki Sanna Marin dünyanın en genç Başbakanı oldu - Son Dakika Dünya

BBC

Son Dakika

Cemal Hünal, sağlık sorunları nedeni ile Survivor 2021'e veda etti Acun'un takımı Fortuna Sittard, kupada Nijmegen'e uzatmada 3-2 yenilerek elendi Esnafın üşümesin diye üzerine battaniye örttüğü kişi, iş hanında ölü bulundu Yunanistan'da kara kuvvetleri için zorunlu askerlik 9 aydan 1 yıla çıkarılıyor Marketten dönen çift kurşuna dizildi! Camdan bakan çocuk anne ve babasının cansız bedenini gördü Mansur Yavaş'tan Ankara'da yaşayan EYT'lilere müjde: GSS primlerini ödemeye başlıyoruz Sereney Sarıkaya rekor bir ücret karşılığında ATV'nin yeni dizisiyle ekranlara dönüş yapıyor Makedonya'dan sınır dışı edilen Sedat Peker suskunluğunu "Yanvar Katliamı" ile bozdu